Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herec Martin Zounar se přiznal. Řekl, jak je to s jeho politickým angažmá i s rolí na Nově. Je to prý úplně jinak, než se psalo

09.04.2014
Herec Martin Zounar se přiznal. Řekl, jak je to s jeho politickým angažmá i s rolí na Nově. Je to prý úplně jinak, než se psalo

Autor: TV Nova

Popisek: Martin Zounar hraje v Ordinaci v růžové zahradě

Herec Martin Zounar se podle některých médií „zbláznil“ a asi dokonce sekne i s rolí doktora Švarce v Ordinaci v růžové zahradě. Důvodem je jeho kandidatura do Evropského parlamentu za stranu VIZE 2014. Sám Zounar se tomu ale směje. „Není reálné, abych byl zvolen. Pokud bych ale byl, zajímala by mne v EP pomoc českým potravinám. K tomu mám totiž blízko,“ naznačil Zounar ParlamentnímListům.cz.

Bulvárem před pár dny prolétla informace, že se herec Martin Zounar - snad po vzoru svých některých hereckých kolegů - rozhodl uplatnit talent v politice. Zounar se totiž ocitl na kandidátce strany VIZE 2014 a bude tak bojovat v květnu o křeslo v europarlamentu. Ve stejných volbách má své ambice také bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Fotbalista má mít na starosti sportovní témata a kandiduje z pátého místa, Zounar je čtyřkou kandidátky.

Strana VIZE 2014 vznikla na začátku tohoto roku přejmenováním uskupení LIDEM, které založila někdejší vicepremiérka Karolína Peake po odchodu z Věcí veřejných. Peake ale ve vedení VIZE nyní nefiguruje, zato je ve VIZI 2014 někdejší místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová.

„Martin Zounar a Vladimír Šmicer jsou pánové, kteří jsou mediálně hodně známí, a proto si ceníme toho, že s námi budou spolupracovat,“ svěřila se Navrátilová ParlamentnímListům.cz.

„Vladimír Šmicer je velmi známou osobností v oblasti fotbalu, což je pro nás zajímavé i z dalšího důvodu. Chceme se kromě mnoha témat totiž soustředit i na sport a tělovýchovu mládeže a pan Šmicer pro nás navíc bude pracovat jako konzultant této tematiky. Martin Zounar je známý především v kulturní oblasti, hraje v seriálech, ale je známý také z pořadu o vaření a o potravinách. Nás velmi zajímá kvalita potravin v rámci Evropy, proto v tomto směru je pro nás i Martin Zounar poměrně dobrým rádcem,“ vysvětlila dále Navrátilová.

Lídryní eurovoleb se podle ní ve VIZI 2014 stala Kristýna Soukupová, což je prý expertka přes obranu.

Zounar: Poprask? Kdeže, herectví nenechám!

K volbě herce Zounara ovšem o víkendu napsal jeden z bulvárních deníků, že je to přímo poprask pro televizi Nova. „Za stranu VIZE 2014 totiž kandiduje na post europoslance. Jenže na Nově se s tím zatím nepochlubil! Bude muset kvůli politické kariéře seknout s natáčením seriálu Ordinace v růžové zahradě?“ otázal se v článku tento list.

Podle Zounara je to ale nesmysl, protože prý není reálné, aby byl zvolen. Chce jen svým jménem údajně pomoci straně, kde navíc několik let zná předsedu Aleše Hemera.

„Předsedu této strany Aleše Hemera znám asi osmnáct let. Známe se z doby, kdy ani on neměl s politikou nic společného,“ vysvětlil herec ParlamentnímListům.cz a zdůraznil, že za stranu VIZE 2014 kandiduje jako nezávislý, a to s veřejnou podporou strany. „Dá se říci, že společně s Vláďou Šmicerem všechny body této politické strany podporujeme,“ uvedl.

Na politice jako takové ho prý více věcí děsí, než těší. „Třeba některé věci týkající se DPH se mi nelíbí. Jsem totiž velkým zastáncem odvádět platbu DPH jenom z těch plateb, které obdržíte,“ vysvětlil Zounar.

Vadí mu nastavení kolem DPH

„Jde tady o selský rozum. Přece nemůžete platit DPH z něčeho, co jste nedostali. Vždyť to dávám ze svých peněz a obírám vlastní rodinu jenom proto, že nějaký gauner nezaplatí... To ale takto nastolil pan Kalousek, že DPH se bude platit ze všeho, ať to zboží či platbu dostanete, nebo ne. Já vím, že stát potřebuje peníze, ale je to nefér,“ řekl herec ParlamentnímListům.cz.

(O stanovení platby DPH podle skutečně zaplacených faktur bojovali v únoru v Poslanecké sněmovně předložením novely poslanci Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamury, ale jejich návrhy nebyly vůbec vpuštěny do druhého čtení. Návrh tak neprošel - pozn. red.)

Zounarovi se prý vcelku líbí, jak si v ekonomických věcech počíná ministr financí Andrej Babiš. „I když si myslím, že je teď ještě brzo na této vládě něco hodnotit. Dejme všem ministrům čas na to, aby ukázali nějaké výsledky. Podle mne tento kabinet po posledních parlamentních volbách ještě hledá své místo. A každý politik - nevyjímaje Babiše - hledá i to, jakým stylem by měl v tom politickém rybníku vlastně plavat. Je to samozřejmě i boj o pozice v dalších volbách. Já ale u něj (u Babiše) beru jako plus určitý návrat k selskému rozumu,“ sdělil Zounar.

Herec, kterému zkrachovala restaurace i dabingové studio a kvůli tomu před sedmi lety neunesl finanční problémy, se ale o politiku prý jinak zajímá jen okrajově. A co jej třeba na ní štve?

Proč tak plýtvají časem i penězi?

„Někdy politici plýtvají silami na vymýšlení něčeho originálního a nového a pak vidíte onen pozměňovací návrh či novelu zákona, která ale stojí peníze. Protože pozměňovací návrh či novela je tu schvalovaná přesto, že jsme už jednou něco takového odsouhlasili a to je plýtvání silami a plýtvání penězi. Některé věci se dají přece přijmout jako již osvědčené a fungující modely a je zbytečné hledat jiný model, když už něco podobného bylo nalezeno venku. Třeba jde o autorský zákon,“ připomněl nešvary české politiky.

„Chtěl bych ovšem zdůraznit, že jsem a zůstávám hercem. Nikdy v životě jsem neměl politické ambice a chci za stranu VIZE 2014 pouze říkat svůj osobní postoj a názor. Ale opravdu se nechystám sednout si do europarlamentu a ani nepředpokládám, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Pakliže by se stal zázrak, tak přenechám místo svému nástupci na kandidátce, jak to zákon umožňuje. Kdo rozumí divadlu, tak by měl být u divadla. Vím, že nás je víc známých tváří z kultury, které vyjádřily určitý postoj a sympatizují s body nějaké strany, kde navíc jako nezávislé také kandidují. Je to ale podle mne potřeba, neboť i historie už ukázala, že se i umělci umí ozvat – vzpomeňme třeba na 17. listopad,“ vysvětlil herec.

Kdyby ale nakrásně do europarlamentu přece jen zasednul, tak by jej prý velmi zajímala oblast kvality potravin.

Vylévat mléko do kanálu je zrůdnost

„Dá se říci, že jsem šest let působil v potravinářském průmyslu. Byl jsem dokonce tváří jednoho hypermarketu, který má na svých pultech maso a masné výrobky pouze české produkce. Během těch let jsem také uváděl obchodní veletrh, kvůli čemuž jsem si musel nastudovat informace o prodeji a výrobě mléčných výrobků a produkce mléka. Chápu sice, že jsme v EU a máme s tím spojené určité povinnosti, ale nechápu kvóty, které nás obírají o to prodávat vlastní produkci našim lidem. Vylévat mléko do kanálu je opravdu veliký hřích! Vždyť my jsme soběstační v mnoha oborech, a jenom proto, že musíme něco plnit, tak děláme tržbu francouzským mlékařům či německým zemědělcům a sami přitom dokážeme ty potraviny vyrobit a prodat. Myslím si, že tyto věci by se daly napravit,“ pronesl Zounar ke svému zájmu.

Na politicích mu pak asi nejvíc vadí zneužívání pravomocí.

Měli by se častěji dívat do zrcadla

„O žádném člověku, který se do politiky dostane, ať už na post poslance nebo europoslance, si nemyslím, že by to mohl projít zcela bez ztráty kytičky. Politika je opravdu špinavá věc. Jak chutná moc od Mňačka je velmi zajímavá věc. A poučná. Je to ale každého osobní postoj, zda, když ráno vstane, tak se také dokáže podívat do zrcadla. I já jsem se takto párkrát kouknul a měl jsem možnost se zastydět. Neberu to jen v měřítku politiky, ale i v měřítku osobních vztahů,“ dodal Zounar s pousmáním nad tím, že vlastně jeho seriálová postava doktora Bohdana Švarce má v Ordinaci v růžové zahradě bratra, který je hejtmanem, jenž ale svou pravomoc zneužívá velmi často.

Olga Böhmová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace