Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O Miloši Zemanovi a jeho názorech na Ukrajinu píše nejčtenější německý zpravodajský server Spiegel Online, podívejte se

10.04.2014
O Miloši Zemanovi a jeho názorech na Ukrajinu píše nejčtenější německý zpravodajský server Spiegel Online, podívejte se

Autor: repro

Popisek: Názor Miloše Zemana zaujal Spiegel Online. Věnoval mu hlavní článek.

Český prezident Miloš Zeman o víkendu v pořadu Hovory z Lán prohlásil, že „v okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny, přestává legrace, protože tím se spouští řetězová reakce".

Zeman dodal, že by se v takovém případě přimlouval pro co nejostřejší sankce ze strany Evropské unie a možná i pro vstup vojsk NATO na ukrajinské území. Česká hlava státu podotkla, že patří k těm, kteří se snaží připojení Krymu k Rusku pochopit. „Jednak z toho důvodu, že tam bylo to hloupé Chruščovovo rozhodnutí z roku 1954, jak víte, Krym k Ukrajině nikdy nepatřil, a jednak proto, že evidentně si většina obyvatelstva toto připojení přála," řekl Zeman.

Prohlášení Zemana zaznamenala německá média. Nejčtenější zpravodajský server Spiegel Online v titulku napsal: „Český prezident hrozí Rusku zásahem NATO."

Když Rusko vtrhne na Ukrajinu, skončí legrace

Prezident se v Hovorech z Lán zmínil, jak stojí výše, o situaci na Ukrajině. Sám by eventuelně podporoval, aby na území Ukrajiny vstoupily jednotky NATO – ovšem v krajní situaci. „V okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny, přestává legrace. A tady bych se přimlouval nejen pro co nejostřejší sankce Evropské unie, ale dokonce i vojenskou připravenost Severoatlantické aliance například tím, že by vojska NATO vstoupila na ukrajinské území," uvedl Zeman.

Západ by se podle něj měl smířit s tím, že Krym se Ukrajině v blízké době nevrátí. „Nevytvářejme obklíčené pevnosti. Nevracejme se ke studené válce a cynicky řečeno: Provádějme ideologickou diverzi,“ dodal.

„Víte, já patřím spíše k těm, kteří se snaží pochopit připojení Krymu. Jednak z toho důvodu, že tam bylo hloupé Chruščovovo rozhodnutí z roku 1954. Jak víte, Krym Ukrajině nikdy nepatřil. A jednak proto, že evidentně si většina obyvatelstva to připojení přála," řekl k samotnému připojení. Zároveň však vyzval k jasnému dodržení toho, že Rusko nebude chtít i východní Ukrajinu.

Prezident prozradil, koho bude volit

Prezident Miloš Zeman odmítá, aby vláda uvolnila více než miliardu korun pro společnost OKD. Byl by to akorát projev bezradnosti státu, řekl v Hovorech z Lán. V pořadu zároveň prozradil, koho bude volit ve volbách do Evropského parlamentu, a promluvil o situaci na Ukrajině.

Na jedné straně ČSSD, která chce, aby vláda uvolnila 1,1 miliardy korun pro společnost OKD, čímž by se odložilo uzavření Dolu Paskov. Na druhé straně je hnutí ANO a lidovci, k nimž se přidal i prezident Miloš Zeman. „Dát panu Bakalovi další miliardu korun je v podstatě projev bezradnosti státu,“ řekl v Českém rozhlase. Tím však neříká, že by chtěl peníze upřít zaměstnancům OKD. „Jsem poslední, který by nechápal zoufalství horníků, kteří mají být propuštěni," ujistil. Na tahu je však podle něj majitel firmy Zdeněk Bakala.Ten by měl vrátit do firmy část peněz, které z ní „vysál".

Když jste úspěšný jako pianista, budete nutně úspěšný jako chirurg?

Ohledně pnutí v koalici prezident hovořil i o vztahu mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. Předseda ČSSD si totiž stěžoval, že Babiš využívá k tlaku svá média (například MF Dnes či Lidové noviny). Zde Zeman Sobotkovi poradil, aby si takového tlaku nevšímal.

Prezident se také rozhovořil o samotném ministrovi Babišovi. „Já sice tuto možnost nevylučuji, ale kladu si otázku: Když jste úspěšný jako pianista, budete nutně úspěšný jako chirurg?“ nadhodil. Podle něj totiž vztah mezi ekonomikou a politikou může být podobný jako mezi klavírním koncertem a operací.

Na druhou stranu ale podle něj Babiš už není podnikatel, protože se vzdal vedoucích funkcí v Agrofertu. „Pan Babiš je v této fázi rentiér,“ glosoval Zeman. „Jestli je, nebo není ve střetu zájmů, se ukáže na každém konkrétním návrhu zákona, který bude v Poslanecké sněmovně projednáván,“ dodal.

Nadpoužíváme pojmu „krize", jde o pouhý konflikt

Co se týče situace v koalici, která má odlišné názory na několik nedávných problémů, například Důl Paskov, si ale Zeman nemyslí, že by šlo o nějaký enormní spor. „My nadpoužíváme pojmu ‚krize‘, a používáme ho i tam, kde se jedná o pouhý konflikt,“ míní. „Je to běžný koaliční spor, který je poněkud nadhodnocován, jak se nám blíží evropské volby,“ dodal.

Podle Zemana se totiž ve volbách do Evropského parlamentu bude hojně využívat domácích témat, ačkoliv by se měla řešit témata celoevropská. Ve výsledku tak mnoho stran bude volby využívat akorát k tomu, aby si zadarmo udělaly mediální kampaň.

 „Z těch 38 nebo kolika stran nebo hnutí má reálnou šanci proniknout do Evropského parlamentu tak pět,“ míní prezident. Nepůjde podle něj ale jen o parlamentní strany. „Jistě bude kandidovat Strana svobodných občanů Petra Macha, kterou bych započítal do té pětice,“ uvedl Zeman.

On sám bude volit kandidáta ČSSD, sociologa Jana Kellera. Mnoho dalších kandidujících stran má ale podle něj až bizarní názvy, které o daných stranách leccos prozrazují.

Mě z trůnu nesvrhli, já jsem odešel

Prezident také krátce zavzpomínal na svůj odchod z ČSSD. „Mě z trůnu nikdo nesvrhl, já jsem odešel,“ zdůraznil s tím, že navíc byla v té době strana na vrcholu. Zamyslel se v souvislosti s tím i nad tématem „velkých osobností“ v politice. „Velké osobnosti si nemůžete vynutit. Velké osobnosti se někdy rodí jednou za deset let, jednou za padesát let, ty největší jednou za sto let,“ popisoval Zeman.

Pro ilustraci pak citoval i bývalého prezidenta Václava Havla. Ten podle jeho slov ukazoval na pět mladých „nadějných" politiků, kterými byli Stanislav Gross, Martin Bursík, Petra Buzková, Pavel Bém a Michal Lobkowicz. A kde teď tito lidé jsou? Podle Zemana by se politické osobnosti neměly nutně hledat v okolí předsednictva, vzejdou spíše z okruhu lokálního – tedy jako úspěšní starostové či hejtmani.

Pavlína Nouzová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace