Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotkova sázka na mrtvého nevyšla. Premiér má velký problém. Víme, jaký a kdo všechno mu jde po krku

08.04.2014
Sobotkova sázka na mrtvého nevyšla. Premiér má velký problém. Víme, jaký a kdo všechno mu jde po krku

Foto: aTeo

Popisek: Koaliční duel, tak nazval svoji fotomontáž grafik aTeo

Policie má prý v kauze privatizace společnosti OKD nový důkaz o tom, že Sobotkovo ministerstvo mohlo v roce 2006 údajně nevýhodný prodej zastavit. Stěžejní informace mělo mít nejméně osm úředníků. Tudíž, jak píše deník MF Dnes, patřící ministru financí Andreji Babišovi, výmluvy o tom, že to věděl jen jeden muž, který už je mrtvý, tím padly.

V policejním spise k privatizaci OKD je založena e-mailová korespondence, která dokazuje, že důležité informace mělo hned několik úředníků ministerstva. Jednomu z nich, Martinu Brožovi, přišel 16. ledna 2006 krátce po jedenácté dopoledne e-mail. „Posíláme vám stanovisko pro Evropskou komisi - právní posouzení  souladu prodeje 45,9% podílu ve společnosti OKD s pravidly Evropského společenství," stálo v úvodu zprávy, jejímž odesílatelem byl dle listu advokát Richard Wagner z kanceláře Pokorný, Wagner & spol.

Úředník Brož hned druhý den ráno přeposlal e-mail svým spolupracovníkům a nadřízeným. „Posílám vám návrh písemného stanoviska ke kauze OKD vypracovaný AK Pokorný, Wagner & spol. a schválený OKD (Bakalou). Vaše připomínky nám zašlete do pátku, abychom je mohli s dr. Pokorným projednat," napsal Brož.

Tato konverzace je dnes pro policii zásadním důkazem toho, že o roli AK Pokorný, Wagner v kauze dolů nevěděl pouze dnes už zesnulý úředník Brož, ale také řada vlivných úředníků, kteří se podle MF Dnes na poradách pravidelně vídali s vedením úřadu v čele s tehdejším ministrem a dnes premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle záznamu korespondence měl informace také ředitel odboru přípravy privatizace majetku státu Igor Fojtík nebo někdejší ředitel odboru veřejné kontroly antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Tyto informace jsou zásadní také pro premiéra Sobotku. Ministerstvo financí totiž mohlo prodej dolů zastavit u Evropské komise. Místo toho ale poslalo do Bruselu neúplné informace zpracované kupcem, firmou Karbon Invest, respektive jejími advokáty z kanceláře AK Pokorný, Wagner.Brožova e-mailová korespondence vnáší do kauzy nové světlo

V této kanceláři dříve Sobotka pracoval, společník Radek Pokorný je jeho dlouholetý přítel. Nynější premiér ale stále tvrdí, že o ničem nevěděl, a přehazuje odpovědnost na své tehdejší podřízené, ti zpátky na Brože. Tomu ale Brožův e-mail ze 17. února 2006 nyní učinil přítrž. O roli AK Pokorný, Wagner & spol. vědělo dalších pět úředníků Ministerstva financí a dva z antimonopolního úřadu.

Fakt si nic nepamatuju...

Adresáti e-mailu si dnes prý na nic nevzpomínají. „Heleďte, fakt si tohle nepamatuji, to nevím. Snad to jedině zjistit z podkladů, které by měly být někde na ministerstvu uloženy," řekl MF Dnes Fojtík. To, že se v kauze AK Pokorný, Wagner vyskytovala, si posléze nicméně vybavil.

Sám advokát Wagner potvrdil, že Brožovi stanovisko k prodeji OKD posílal. „Pracovník zodpovědný za přípravu dokumentu postoupil naší AK příslušné otázky a my jsme vypracovali veškerou nezbytnou dokumentaci z pohledu našeho klienta Karbon Investu," uvedl pro MF Dnes.

Přitom právě slova „z pohledu našeho klienta" jsou zásadní. Ačkoli totiž mělo ministerstvo hájit zájmy státu, do Bruselu poslalo pod hlavičkou Sobotky toto stanovisko.

Babiš Sobotku ostřeluje těžkou artilerií

Petr Kolář ve svém textu pro časopis Týden komentuje přestřelky mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a sociálnědemokratickým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Kolář nastiňuje možné scénáře pro Sobotku. Ani jeden z nich přitom není pro šéfa ČSSD příznivý.

Z vyjádření šéfa hnutí ANO a zároveň ministra financí Andreje Babiše na adresu sociálních demokratů a jejich šéfa Bohuslava Sobotky dlouholetý politický žurnalista Petr Kolář vyvozuje, že Babiš dělá vše pro to, aby jeho vládní partner už nebyl koaličním. Minimálně ne v tomto složení a se Sobotkou v čele.

Mezi Babišem a Sobotkou vypukl spor, přičemž šéf hnutí ANO drží podle novináře všechny trumfy. „Řečeno vojenskou terminologií: Podařilo se mu vnutit protivníkovi bojiště (zdravotnictví, údajné plýtvání penězi a nově i pro Sobotku velice citlivou kauzu OKD), uzavřel pakt s mocným spojencem (prezidentem Milošem Zemanem). Obsazením Ministerstva financí získal přístup k citlivým informacím a i díky vlastnictví části médií Sobotku ostřeluje těžkou artilerií," píše Kolář.

K tomu všemu má prý Babiš mistrně zvládnutou propagandu, preference ANO letí nahoru, zatímco ČSSD od voleb spíše ztrácí. „Bohuslav Sobotka se tak ocitá v čím dále hlubší defenzivě a zjevně neví, co si s Babišovým agresivním stylem počít," konstatuje Kolář.

Všechny možné varianty jsou Babišovi nakloněny

Babiš má ještě další výhodu, jak píše Kolář. Bohuslavu Sobotkovi totiž pro pokračování jeho politické kariéry nezbývá než udržet status quo. Babiš má naproti tomu hned několik variant, přičemž všechny jsou výhodné.

První variantou je, že Sobotka spolkne všechny „ropuchy" a bude loutkovým premiérem, zatímco vládu bude řídit Babiš. Tím by ale mohla narůstat vnitrostranická opozice ministerského předsedy, čímž by byl otevřen prostor pro variantu číslo dvě, tedy že se někdo pokusí předsedu strany i premiéra vyměnit.

Navíc je tu prezident, který má podle redaktora Týdne k Babišovi čím dál blíž. Ten by po Sobotkově pádu mohl premiérem jmenovat právě jeho. Pokud by se pak ČSSD chtěla vrhnout do předčasných voleb, s velkou pravděpodobností by ji hnutí ANO zcela převálcovalo. „Vzhledem k žalostnému stavu dnešní ODS i TOP 09 by notně posílili komunisté a další nesystémové strany. S těmi všemi by se premiér Andrej Babiš jistě snadno domluvil. A Zeman by mu ještě zatleskal," uzavírá Petr Kolář pro časopis Týden.

Ekonom kauzu přirovnává k Oscarům

Ekonom Erik Best na svém webu The Fleet Sheet přirovnal kauzu OKD k vyhlašování filmových Oscarů, které zahajovala svými slovy Ellen DeGeneres. Především ale poukázal na problém, který s případem privatizace důlní společnosti vyvstává šéfu hnutí ANO Andreji Babišovi.

„Ellen DeGeneres minulý měsíc zahájila udílení Oscarů slovy, že když ceremoniál před sedmi lety moderovala poprvé, všechno bylo úplně jinak. Tehdy se nominace dočkali Cate Blanchett, Meryl Streep, Leonardo DiCaprio a Martin Scorsese. Letos je tomu naprosto jinak, vtipkovala, když opět ohlašovala stejné kandidáty. Podobně se to má i s 'hvězdami' případu OKD," píše ve svém krátkém zamyšlení ekonom Erik Best.

Stejně jako před deseti lety v kauze totiž figurují Zdeněk Bakala, Bohuslav Sobotka, Radek Pokorný, Jan Mládek a Pavel Telička. Informaci o tom, že Telička seděl v komisi, která vypracovala návrh řešení situace na Dolu Paskov, přinesl minulý týden ministr průmyslu Mládek. Udělal tak z problému premiéra Sobotky s OKD i problém Andreje Babiše.

„Babiš veřejně cupoval tentýž návrh, který jeho lídr pro evropské volby Telička podpořil v roli zástupce NWR vyslaného jednat s Mládkovým ministerstvem. Dnes Právo upozornilo, že Babiš už v otázce Paskova mění tón," upozorňuje ekonom.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace