Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Publicista Neff: Kdo zná šéfredaktorku 25 let jako já, ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než by jí taková kauza unikla

07.04.2014
Publicista Neff: Kdo zná šéfredaktorku 25 let jako já, ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než by jí taková kauza unikla

Autor: aTeo

Popisek: Publicista a spisovatel Ondřej Neff očima grafika aTeo

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace v minulých dnech zveřejnila MF Dnes, kterou Babiš vlastní. Co na to deník, politici i ostatní publicisté?

Šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla. Stejně tak to odmítl i Babiš, podle něhož píše deník negativní informace i o jeho hnutí ANO.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Babiš k tvrzení Sobotky: Je to absurdní

Babiš to odmítl. „Je to absurdní. Pokud čtete MF Dnes, tak dávají negativní informace i o mně, mluvili o rozpadu ANO," řekl dnes novinářům Babiš. „Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež," doplnil ministr financí.

„To je čistá lež," řekla ČTK Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci MF Dnes a Babiš s ním nemá nic společného. „Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa," uvedla. OKD podle ní navíc nejsou starou kauzou, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. „A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," dodala Slonková, která je v čele listu od letošního roku.

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov slova Slonkové o tom, že Babiš nemá s obsahem MF Dnes nic společného, na Twitteru ironicky okomentoval těmito slovy: „Nabízím další tvrzení: Děti nosí čáp.“

Kolosální úlet Sobotky

A známý publicista Ondřej Neff se ve svém pravidelném sloupku na webu Neviditelný pes k celé aféře vyjádřil takto: Kolosálního úletu se dopustil Bohuslav Sobotka, když obvinil svého soka, opravuji, koaličního partnera Andreje Babiše, že zneužívá svých médií k vyvolání politického tlaku. Jde o odhalení MF Dnes, že v době Sobotkova ministrování financí došlo k prodeji OKD nevýhodnému pro stát, přičemž roli arbitra Sobotka přihrál svému kamarádovi, takto zástupci protistrany.

To je kauza, po které by skočily každé seriózní noviny, ať by je vlastnil Babiš, Sobotka nebo archanděl Gabriel. Skončila doba, kdy ti zlí v černých kloboucích byli politici ODS a hodní socdemáci v bílých kloboucích navrhovali ve sněmovně jednu nedůvěru vládě za druhou. Teď jsou na střelnici oni a musí počítat, že kostlivci začnou padat ze skříní ven a privatizace OKD je jedním z nich. V tomto smyslu se Sobotka zachoval trapně, hloupě a nestátnicky.

Na MF Dnes neměli politický vliv Francouzi, kteří ji s českou společností MaF zakládali jako protipól komunisty ovládaného gigantu Ekonomia, který jinak měl na začátku v hrsti veškerý český seriózní tisk. Na politický profil neměli vliv němečtí majitelé, jimž MFD Francouzi prodali, a kdo zná šéfredaktorku Sabinu Slonkovou pětadvacet let jako já, tak ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než aby si od nějakého pana Babiše nechala diktovat, co se bude nebo nebude zveřejňovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace