Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Publicista Neff: Kdo zná šéfredaktorku 25 let jako já, ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než by jí taková kauza unikla

07.04.2014
Publicista Neff: Kdo zná šéfredaktorku 25 let jako já, ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než by jí taková kauza unikla

Foto: aTeo

Popisek: Publicista a spisovatel Ondřej Neff očima grafika aTeo

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace v minulých dnech zveřejnila MF Dnes, kterou Babiš vlastní. Co na to deník, politici i ostatní publicisté?

Šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla. Stejně tak to odmítl i Babiš, podle něhož píše deník negativní informace i o jeho hnutí ANO.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Babiš k tvrzení Sobotky: Je to absurdní

Babiš to odmítl. „Je to absurdní. Pokud čtete MF Dnes, tak dávají negativní informace i o mně, mluvili o rozpadu ANO," řekl dnes novinářům Babiš. „Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež," doplnil ministr financí.

„To je čistá lež," řekla ČTK Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci MF Dnes a Babiš s ním nemá nic společného. „Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa," uvedla. OKD podle ní navíc nejsou starou kauzou, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. „A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," dodala Slonková, která je v čele listu od letošního roku.

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov slova Slonkové o tom, že Babiš nemá s obsahem MF Dnes nic společného, na Twitteru ironicky okomentoval těmito slovy: „Nabízím další tvrzení: Děti nosí čáp.“

Kolosální úlet Sobotky

A známý publicista Ondřej Neff se ve svém pravidelném sloupku na webu Neviditelný pes k celé aféře vyjádřil takto: Kolosálního úletu se dopustil Bohuslav Sobotka, když obvinil svého soka, opravuji, koaličního partnera Andreje Babiše, že zneužívá svých médií k vyvolání politického tlaku. Jde o odhalení MF Dnes, že v době Sobotkova ministrování financí došlo k prodeji OKD nevýhodnému pro stát, přičemž roli arbitra Sobotka přihrál svému kamarádovi, takto zástupci protistrany.

To je kauza, po které by skočily každé seriózní noviny, ať by je vlastnil Babiš, Sobotka nebo archanděl Gabriel. Skončila doba, kdy ti zlí v černých kloboucích byli politici ODS a hodní socdemáci v bílých kloboucích navrhovali ve sněmovně jednu nedůvěru vládě za druhou. Teď jsou na střelnici oni a musí počítat, že kostlivci začnou padat ze skříní ven a privatizace OKD je jedním z nich. V tomto smyslu se Sobotka zachoval trapně, hloupě a nestátnicky.

Na MF Dnes neměli politický vliv Francouzi, kteří ji s českou společností MaF zakládali jako protipól komunisty ovládaného gigantu Ekonomia, který jinak měl na začátku v hrsti veškerý český seriózní tisk. Na politický profil neměli vliv němečtí majitelé, jimž MFD Francouzi prodali, a kdo zná šéfredaktorku Sabinu Slonkovou pětadvacet let jako já, tak ví, že by si nechala ustřelit hlavu brokovnicí, než aby si od nějakého pana Babiše nechala diktovat, co se bude nebo nebude zveřejňovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace