Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slabí muži mají milenky a silní rodiny! Tvrdí ministr Jurečka, čtyřnásobný otec. Co ostatní politici?

06.04.2014
Slabí muži mají milenky a silní rodiny! Tvrdí ministr Jurečka, čtyřnásobný otec. Co ostatní politici?

Foto: archiv

Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka nedorazil do živého vysílání ČT, protože právě přicházel na svět jeho čtvrtý syn

Na Ministerstvu zdravotnictví se tento týden s gratulanty dveře netrhly. Již čtvrtého potomka přivítal na svět nejmladší ministr Sobotkovy vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mezi našimi politiky však zdaleka není jediným čtyřnásobným otcem.

Jmenuje se Mikuláš a právě kvůli němu odřekl ministr zemědělství Marian Jurečko na poslední chvíli svoji účast v populárním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Již počtvrté se totiž stal tento týden otcem. „Bylo to náročné a nečekané, ale nicméně se vše nakonec v rámci možností odehrálo dobře a máme čtvrtého klučinu,“ vysvětlil na svých facebookových stránkách svou nepřítomnost před kamerami ČT v živé diskusi, v níž se právě měly probírat nejpalčivější problémy jeho resortu. Zdá se, že v řadách našich politiků vypukla rodičovská epidemie. Nejmladší ministr Sobotkovy vlády totiž zdaleka není jediným, kdo má již čtyři potomky.

Idylka na statku

Lidovec a soukromý zemědělec Marian Jurečka hospodaří na rodinném statku v Rokytnici u Přerova a jeho mottem je, že fungující rodina je největším štěstím. „Slabí muži mají milenky a silní rodiny,“ říkává. „Být dobrým otcem je mnohem větší životní úspěch než být dobrým manažerem – to dnes zvládne kdekdo,“ napsal před časem na svém blogu pro idnes.cz. A jistě dobře ví, o čem mluví. Svou manželku Jarmilu považuje za nejlepší ženu na světě a díky krásnému partnerskému vztahu se rozhodně nemusí bát, že by jeho statek zůstal jednou bez následníka.

Ministr Jurečka s rodinou

Do šťatné rodiny ministra Jurečky přibyl tento tento týden čtvrtý syn Mikuláš

Jak se pozná pravý chlap

Charisma, silné svaly, pořádně obtížené konto, nadupané stroje… podle čeho určit, který jedinec mužského rodu se opravdu vyvinul v pořádného chlapa? Podle Jurečky přicházejí ty pravé ukazatele kvality teprve ve chvíli, kdy se stane otcem. Teprve když ho zavalí hory práce a neustálé vyčerpání, které s sebou narození potomka přináší. Naplno pomáhat partnerce a ještě si dokázat najít navzdory všeobecnému blázinci chvilku jenom pro ni, to je podle Jurečky pro mnoho mužů úkol přímo nezvladatelný. Musí prokázat fyzické i psychické kvality. A doslova se překonat, protože ani od přírody nejsou na takovou zátěž připraveni.

Poslanecká školka

Jurečka, zvyklý od útlého mládí na každodenní povinnosti a dřinu v zemědělství, to prý umí. Koneckonců práce s dětmi patří k jeho koníčkům, mimo jiné je každoročně hlavním vedoucím letních křesťanských táborů. V poslaneckých lavicích však není zdaleka jediný. Stejným počtem potomků se může pochlubit i šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, který má s manželkou Markétou syny Jakuba, Matěje a Vojtěcha a dceru Annu. Jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna má s manželkou Blankou Natálii a Sofii a z prvního manželství syna Jaroslava a dceru Kláru.

Oddaným čtyřnásobným otcem početné rodiny je i Marek Benda z ODS, který vychovává s manželkou Markétou syna Jonáše a dcery Johanu, Apolenu a Amálii. Stejný počet dětí zplodil, i když se dvěma partnerkami, také šéf Hnutí ANO Andrej Babiš. Z prvního manželství má dvě děti a další dvě – Vivien a Frederiku – se současnou partnerkou Monikou. Čtyřnásobným otcem je rovněž expremiér Petr Nečas, který se však jako opora rodiny příliš neosvědčil, když svou ženu Radku a rodinu opustil po 27 letech kvůli plavé hřívě šéfky svého kabinetu Jany Nagyové.

Matky v politice

V mnohem náročnější situaci je poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která si život bez dětí neumí vůbec představit, takže si ke svým čtyřem potomkům, které má s manželem Tomášem, přidala jako pediatr ještě zástup malých pacientů. Rozhodně však není jedinou ženou, která opouští kvůli jednání Poslanecké sněmovny rodinu. V minulém parlamentu to byla například poslankyně Věcí veřejných za Moravskoslezský kraj, dvojnásobná matka Jana Drastichová. Některé poslankyně dokonce během trvání svého mandátu dokonce porodily, například Jana Kaslová z TOP 09 či Lucie Talmanová z ODS, tehdejší přítelkyně a nyní již manželka expremiéra Mirka Topolánka.

Otcové rekordmani

Titul nejplodnějšího otce české politiky drží dodnes zesnulý lidovecký ministr Josef Lux, jehož tichá a nenápadná vdova Věra úspěšně vychovala po partnerově smrti šest dětí. Když se sejdou všichni potomci současně, vypadá to jako na školním srazu i u ministra obrany Martina Stropnického. S bývalou manželkou Lucií má Matěje, Annu a Františku, jeho žena Veronika Žilková porodila bývalým manželům Agátu, Cyrila a Vincenta, s druhým manželem Markem Navrátilem navíc ještě adoptovala Jana a Markétu. Společně mají Kordulu, nejmladší syn Melichar po půlročním boji o život bohužel zemřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská