Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

1,3 milionu. Tolik stály soudy Karla Gotta. Náš stát ho léta oškubával jak husu a stále to nekončí...

07.04.2014
1,3 milionu. Tolik stály soudy Karla Gotta. Náš stát ho léta oškubával jak husu a stále to nekončí...

Autor: archiv YT

Popisek: Zlatý slavík podal žalobu na ministerstvo financí, 1,3 milionu korun, vynaložených na soudní tahanice, mu nemíní nechat jako bonus

Zlatý slavík vydělává na všech stranách jako o život, do rodinné kasy už přispívají i jeho nejmladší dcerky, které dostaly role v muzikálu. Navíc teď žaluje Ministerstvo financí o 1,3 milionu korun. Finančák ho totiž chtěl obrat na daních.

O další mezinárodní ostudu se postarala legenda české populární hudby – Karel Gott žaluje stát. Požaduje po Ministerstvu financí proplacení výdajů na soudní spory o několikamilionové nedoplatky na dani ve výši 1,3 milionu korun. Úředníci totiž v jeho případě pochybili, když při výpočtu jeho daňové povinnosti dodatečně změnili výklad zákona a na základě svých závěrů se ho pokusili pořádně ‚natáhnout‘. Gottovy argumenty uznal již v roce 2007 dokonce i Nejvyšší správní soud a berňák musel neoprávněně požadovanou sedmimístnou sumu vrátit. Omluvy a úhrady nákladů řízení se však Gott doposud nedočkal.

Oslíčku, otřes se!

Stejně jako ve stejnojmenné pohádce zacházely úřady s Gottem po celá desetiletí. Na rozdíl od řady kolegů, kteří nesměli po roce 1968 ani vystrčit nos, Gott stále zpíval a sbíral fanoušky i za železnou oponou. Před zákazem činnosti ho zachránila právě obrovská popularita – spáchat tak velkou mezinárodní ostudu si komunističtí papaláši přece jen netroufli. A navíc Gott vozil domů tvrdou měnu. A tak Zlatý slavík zpíval, znal ho celý svět a o vydatném krácení honorářů raději ani nepřemýšlel. Když si však na jeho příjmy nabrousil zuby i porevoluční daňový systém, došla mu trpělivost. Donekonečna se přece neotřásá ani ten pohádkový oslíček!

Růžová příšera

Podat na finančním úřadu povinné daňové přiznání, jehož formulář český finanční systém zlomyslně ladí do romantické růžové, je v Gottově případě téměř nadlidský úkol. Dostává totiž řadu honorářů ze zahraničí, tantiémy i příjmy z prodeje desek. Není divu, že zpracování daní označil již před lety za ‚velkou vědu‘ a na správu svých financí si najal ekonomického poradce Pavla Krista. „Podávali jsme několik žalob, protože daně se řešily za každý rok zvlášť,“ řekl Krist Hospodářským novinám.

Soudní maraton

Neoprávněné vyměření částky, která údajně představuje sedmimístnou sumu, musel Gott složitě dokazovat dlouhá léta, až v roce 2007 jeho argumenty konečně uznal Nejvyšší správní soud. Berňák mu sice neoprávněně vyměřenou částku vrátil, omluvy a úhrady finančních nákladů na vlekoucí se soudní spory se však Gott nedočkal. „Kdyby mu přišla oficiální omluva, k žádosti o náhradu škody by nedošlo,“ dodal Krist. Jindy mírnému Gottovi však během let došla definitivně trpělivost a nemíní se vinou pochybení úředníků nechat oškubat.

Milionové tahanice

Gottovy prokazatelné náklady na soudní tahanice dosáhly neuvěřitelných 1,3 milionu korun, o ztraceném času a prožitých nervácích ani nemluvě. A tak podal žalobu na Ministerstvo financí, kterou pražský obvodní soud začal ve středu 3. dubna 2014 projednávat. A tentokrát by už prý nemělo jít o běh na tak dlouhou trať, soudce by měl rozhodnout ještě během tohoto měsíce. „Pan Karel Gott požádal o náhradu škody. Pro přiznání nároku jsme však neshledali zákonné důvody,“ řekl HN mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka s tím, že příčinou neúspěchu Gottovy žádosti byl fakt, že se nenechal zastupovat advokáty, nýbrž ekonomickými poradci. To se ale nelíbí zpěvákovi ani jeho ekonomickému poradci. „Zákon říká, že člověk, jemuž státní orgán způsobí škodu nezákonným rozhodnutím, má nárok na její náhradu,“ vysvětlil Krist důvody žalob.

Nejdražší hvězda

Legendární Zlatý slavík je na nejvyšší příčce naší pop music půl století. Poprvé získal vysněnou cenu již v roce 1963 a dnes jich má ve sbírce neuvěřitelných 38. V roce 1992 dokonce dostal od hudebního vydavatelství Supraphon Diamantovou desku za rekordních 13 milionů prodaných nosičů, což je vzhledem k počtu obyvatel naší země úspěch pohádkový, takže není divu, že mu na konto přibývají i pohádkové příjmy. Zřejmě je to ale pořád ještě málo. Tak velký úspěch totiž s sebou přináší i vysoké náklady, a navíc i Gottova rodina, kterou si pořídil ve vysokém věku, něco stojí. A tak vydělává nejen jeho manželka Ivana jako moderátorka primáckých V.I.P zpráv, ale do světa showbyznysu již nakročily i obě jeho nejmladší dcery.

Princezny na jevišti

Díky vazbám na pražské muzikálové Divadlo Broadway, v němž Ivana Gottová kdysi působila jako produkční, získávají obě holčičky první zkušenosti právě v muzikálech. Starší Charlotte Ella, která oslaví 30. dubna osmé narozeniny, si prožila svou premiéru na podzim v muzikálu Matta Hari. V novém představení Antoinetta, které bude mít premiéru 8. dubna v Divadle Hybernia, se nyní objeví kromě ní i pětiletá Nelly Sofie. „Mám radost, když vidím, jak je samotné to baví a dělají to s láskou,“ svěřil se magazínu Super.cz hrdý otec. O výši jejich honorářů však zatím nepadlo ani slovo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace