Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů se zpovídá veřejnosti

03.04.2014
Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů se zpovídá veřejnosti

Foto: tyinternety.cz

Popisek: Počítač, ilustrační foto

ROZHOVOR Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v minulých měsících vstoupil do řešení dvou případů, které vyvolaly zájem veřejnosti i médií a ukázaly problematiku ochrany osobních údajů v (pro někoho možná) překvapivém světle.

Prvním případem bylo plošné zveřejnění platů zaměstnanců státního zastupitelství v Praze, k němuž se veřejně přihlásila mediálně oblíbená vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, že tak učinila na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Úřad za toto plošné zveřejnění udělil Vrchnímu státnímu zastupitelství pokutu 100 000 Kč, se kterou instituce nesouhlasila a podala proti ní rozklad. Její argumenty však úřad neuznal.

Posuzování toho, zda má mít navrch zákon o přístupu k informacím, nebo ochrana osobních dat

„Zveřejňování platů je citlivá záležitost nejen u nás, ale v řadě zemí, a záleží mimo jiné i na kulturní tradici a míře otevřenosti, která ve společnosti panuje,“ vysvětluje předseda ÚOOÚ RNDr. Igor Němec.

„V posuzování toho, zda má mít navrch zákon o přístupu k informacím, nebo ochrana osobních dat, používáme tzv. test proporcionality. Pokud vezmu zmíněný případ státního zastupitelství, podle tohoto testu asi nelze namítat nic proti tomu, aby veřejnost znala platy státních zástupců, protože to je údaj, který může souviset např. s jejich nezbytnou nestranností při vykonávání jejich práce. Ale těžko mohu stejný argument použít pro to, aby veřejnost znala platy např. řidičů, účetních nebo uklízeček na tomto úřadě. Tady podle nás musí mít přednost právo na ochranu osobních údajů - a výše platu takovým údajem bezesporu je.“

A není to v podstatě formální krok, jak vyplynulo z debaty na sociálních sítích, když uložíte pokutu státní instituci a ta ji stejně uhradí z veřejných peněz, tedy z našich daní?

„Máte pravdu, že pokutu dostává instituce, ale je její zákonnou povinností pak škodu vymáhat na zaměstnanci, který ji způsobil. Z našeho pohledu to tedy rozhodně formální není.“

Účastníky diskusí na veřejných sítích zaujalo i to, že rozklad proti rozhodnutí úřadu posuzují opět představitelé úřadu. To může opravdu vzbuzovat různé dohady.

„Na vysvětlenou bych rád veřejnost seznámil s organizačním systémem a se systémem řízení úřadu. Samotné kontroly provádějí nezávislí inspektoři na základě podnětů z různých zdrojů (stížností občanů, dotazů novinářů atd.) a na základě plánu kontrol. Vedení úřadu nemá možnost průběh a výsledky kontroly ovlivnit – každý inspektor či inspektorka pracuje zcela nezávisle. Následuje případné udělení sankce - probíhá dle správního řádu. Pokud přijde proti rozhodnutí Úřadu a uložené pokutě rozklad, řeší se výhradně na druhém stupni řízení, kde naopak nemohou zasahovat ti, kdo kontrolu prováděli. Je to již v kompetenci předsedy úřadu, který má k posuzování těchto svého druhu stížností sbor právních poradců, z nichž většina nejsou zaměstnanci úřadu. A pak stále ještě úřadem postiženému subjektu zbývá možnost odvolat se proti rozhodnutí úřadu a uložení pokuty k soudu,“ říká Igor Němec.

Do podobné situace se dostal i samotný ÚOOÚ, když byl vyzván, aby zveřejnil na základě zákona o volném přístupu k informacím (zákon č. 106) platy svých zaměstnanců. Úřad dal dotazovateli (iDNES) k dispozici údaje o příjmech předsedy a jeho dvou náměstků, platy ostatních zaměstnanců odmítl zveřejnit se zdůvodněním, že jde o zásah do soukromí a státní instituce by měly zveřejňovat jen platy vedení. Současně připustil, že v právní i soudní praxi je tato problematika posuzována nejednotně.

Případ Kravaře a nahrávka „zloděje“

Druhý případ se týkal zveřejnění jména a příjmení muže i jeho bydliště na základě toho, že ukradl kanálové rošty. Tyto údaje se objevily na oficiálním webu obce Kravaře, muž ovšem nebyl v té době pravomocně shledán vinným.

Nesprávný byl i postup majitele prodejny v případě krádeže kola. Majitel prodejny, kde bylo kolo odcizeno, zveřejnil na webu záznam z kamery, na němž byl zachycen člověk, který dle mínění majitele kolo odcizil. Jenomže podle rozhodnutí úřadu takový záznam patří do rukou policie, která musí pátrat po člověku označeném jako pachatel a dobrat se toho, zda skutečně pachatelem je. Nikomu jinému než policii a soudu totiž výkon práva označit někoho jako podezřelého z krádeže či přímo za zloděje nepřísluší.

Pro každého občana platí, že to, co není zákonem zakázáno, je mu dovoleno

Vytváření registrů zlodějů, dlužníků atd. je veřejností vnímáno pozitivně, což se nakonec projevilo i v diskusi pod články o činnosti ÚOOÚ. Především bylo zveřejnění vnímáno jako alespoň nějaký trest při liknavosti a zahlcenosti policie i soudů. Úřad však i v takových případech trestá viníky pokutou (např. v případě obce Kravaře třiceti tisíc korun).

„Obec je jako správce osobních údajů povinna nakládat s osobními údaji pouze v souladu s účelem, pro který byly tyto údaje shromážděny. Jejich zveřejněním prostřednictvím internetu byl ale účel zpracování údajů občanů překročen,“ říká předseda I. Němec.

„Pro každého občana platí, že to, co není zákonem zakázáno, je mu dovoleno. Pro instituce, tedy i zástupce veřejné správy, platí opak - tedy co není uloženo zákonem, je zakázáno. Právo na ochranu osobnosti může sice být někdy prolomeno, ale musí k tomu existovat vážný důvod. Jaký je ale v těch popisovaných případech účel zveřejnění? Aby lidé, až dotyčného potkají, přešli na druhý chodník? Aby mu v hospodě nenalili? Nebo aby se pomstili jeho dětem?“ ptá se Igor Němec.

„Způsob vymáhání dluhů je určen právním řádem

Podle předsedy úřadu starosta nemá co rozhodovat o tom, jaké informace budou o kom zveřejněny: „Občané ani podřízení nejsou jeho poddaní ani čeleď, aby o nich rozhodoval jen na základě své vůle či selského rozumu. Naopak jim jako jejich zástupce má sloužit a zodpovídat se jim. A to v souladu s tím, co mu zákon ukládá.“

Žádný zákon ale neukládá „zveřejňujte dlužníky na nájemném, zveřejněte lidi, kteří podle vás ukradli mříže z kanálů“, vysvětluje předseda Němec. „Způsob vymáhání dluhů je určen právním řádem, stejně jako trestání zlodějů. Právním řádem je také určeno, jak lze nakládat s osobními údaji občanů. Aby se tak dělo, na to musí náš úřad dbát,“ dodává.

logo ÚOOÚ

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .');

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace