Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka je studený čumák s thymolinovým úsměvem, Babiš dokáže přiznat chybu, Zemana schválně ničí média. Čtěte, jak expert hodnotí politiky

31.03.2014
Sobotka je studený čumák s thymolinovým úsměvem, Babiš dokáže přiznat chybu, Zemana schválně ničí média. Čtěte, jak expert hodnotí politiky

Foto: aTeo

Popisek: Takhle vidí premiéra grafik aTeo.

ROZHOVOR Lidé nepřemýšlejí a sledují v televizi hulvátství. To, že pro kvalitní politiku jsou potřeba lidé se zkušenostmi z praxe, prosazuje docent Jan Vymětal, který přednáší na univerzitě v Ostravě vědeckou komunikaci. V rozhovoru pro Parlamentní Listy glosoval vystupování našich čelních politiků.

Jak byste zhodnotil kulturu komunikace naší společnosti?

Domnívám se, že v současné době neumíme umění navazování, udržování kontaktů, komunikace a diskuse. Nezvládáme umění kompromisu. Informační exploze vede k tomu, že začíná mediokracie. Lidé přestávají přemýšlet. Když se v médiích vysvětluje nějaká situace, tak ji lidé vnímají přesně tak, jak jim to řeknou ve sdělovacích prostředcích.

Člověk informace vnímá, přebírá, ale nepřemýšlí o nich?

Ano, lidé nepřemýšlí. Ano šéfe, ten čtverec je kulatý. Ztrácí se také empatie. Neumíme naslouchat, jen povrchně posloucháme. Podívejte se na pořad paní Jílkové, vždyť to je fantastický nesmysl. Čtyři lidé tam hovoří souběžně a skáčí si do řeči. Vždyť to je hulvátství. Dvakrát mi někdo na jednom jednání skočil do řeči a řekl jsem jim: „Skákání do řeči se v komunikaci hodnotí jako hulvátství. Bude-li se to opakovat, na této bázi diskutovat nebudu.“ A když mi skočili do řeči po třetí, sklapnul jsem desky a beze slova odešel. Teď už se o mně ví, že skákání do řeči nemám rád. To je doklad komunikace činem. Já jsem avizoval, co udělám a pak to provedl.

Vy dáváte důraz na nutnost zkušeností ve školství, cítíte nedostatek praxe v politice?

Na našich vysokých školách učí řada kantorů, kteří přednáší z knížek a praxi v životě nepoznali. Máme tu politiky, kteří v životě nepoznali praxi. Jak to může dopadnout? Na to stačí pátá obecná. Sobotka nikdy nevykonával žádnou praxi, ze školy šel hned do politiky, tak jak chce někoho řídit? Proč měli všichni strach z Babiše? Protože on něco dokázal a konkurenčně obstál v Německu. Kdo z našich politiků konkurenčně obstál v Evropské unii? Ukažte mi ho. Uvažujme. Komunisty kritizujeme, ale oni jsou pořád třetí nejsilnější stranou. Kritizujeme je přesto, že mají zkušenosti a směle předpokládáme, že kdyby se dostali nějakým způsobem na podílnictví v Parlamentu, že by nevyužili svých bývalých zkušeností a že by dělali stejné chyby. Že by se u komunistů zastavil vývoj?

Asi ano, asi to předpokládáme….

To je ale uvažování na úrovni psychiatrické léčebny. A to je chyba!

Pojďme zpátky k čelním politikům. Jak vnímáte vystupování našeho premiéra navenek?

On to myslí dobře, ale hraje to blbě. Je studený čumák. On musí svá vyjádření zahrát. Některé věci ještě nedovede, mluví vážně a nedokáže si udělat legraci sám ze sebe. K tomu nasadí tvář hráče pokeru s thymolinovým úsměvem.

A co pan vicepremiér Babiš? Ten hovoří spíš obyčejnějším způsobem. Tohle je přijatelnější pro národ?

Jde nejen o styl, ale Babiš dokáže přiznat chybu a to je fantastická věc. I kombinace se slovenštinou může být pro lidi zajímavá. Získává si lidi masově.

Ještě jsme nekomentovali jednání lidoveckého předsedy Bělobrádka. Jak vnímáte jeho pozici?

Ten má u české veřejnosti špatnou pozici. Přízeň k náboženství klesá a lidovci se účastnili i předchozích vlád. Přidají se vždy k vládnoucí třídě a neuvědomí si, že mají jen těch pitomých šest procent. Co pan Bělobrádek dokázal?

Když už jsme u těch lidovců. Teď se opět hodně hovoří o restitucích. Jaký je Váš názor? 

Je pravdou, že to, co se ukradlo, se musí vrátit, ale nebuďme novodobí rasisté. Co se rozkradlo v rámci privatizace pro roce 90, kdo to bude vracet a kdy? Jak to, že rolníkům, kterým znárodnili půdu, dali určitou hodnotu za hektar a pokud se vrací církvi, tak její hodnota je desetinásobná. Jak je to možné? My pořád používáme komunismus jako kouřovou clonu pro tvrdou současnost. Kdy konečně sociální demokraté zruší to idiotské bohumínské usnesení?

Kriticky jste se na začátku rozhovoru vyjadřoval na adresu médií. Co  Vám nejvíc vadí?

Kdo dělá ostudu? Ne Zeman, to dělají média. Udělala se mediální zkratka, že Zeman byl na velvyslanectví, šel ke korunovačním klenotům, pak se opřel o stěnu, následně se zjistilo, že má problémy s nohou, ale o tom už se nehovořilo a byla z toho jen „viróza.“ To udělaly sdělovací prostředky. Objektivně je nemocný, chodí špatně ze schodů, často ho musí podpírat. Dám další příklad: Když došlo k tomu, že byla zveřejněna neoficiální konverzace Rusnoka s Pickem kvůli pohřbu Nelsona Mandely, tak jsme z toho udělali celosvětovou ostudu. Média mohou za tuhle celou opičárnu. Šíří negativismus. Čech, kdyby neměl na co nadávat a co komu závidět, tak zemře.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová