Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na kolik nás přijde moderátor Berkovec, Babišův poslanec do počtu, hned se třemi asistenty? Víme to a není to málo

30.03.2014
Na kolik nás přijde moderátor Berkovec, Babišův poslanec do počtu, hned se třemi asistenty? Víme to a není to málo

Autor: archiv

Popisek: O práci moderátora Standy Berkovce v poslaneckém postu je zatím ticho po pěšině. Plat ale bere královský

Stejně jako jiné strany vsadilo i Babišovo Hnutí ANO na známé tváře, a tak se v řadách jeho poslanců úspěšně zabydlel i exmoderátor Standa Berkovec. Zatím o sobě ale ještě nedal v parlamentu vědět, přestože má tři asistenty.

Většina občanů ještě ani nezaznamenala, že se známý moderátor Standa Berkovec převlékl do drahého obleku a usedl v Poslanecké sněmovně do lavice Babišova Hnutí ANO. Podle oficiálních údajů je členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, volebního výboru, podvýboru pro přípravu návrhů na udělování státních vyznamenání a podvýboru pro dopravu. Zatím je však o jeho práci ve sněmovně ticho po pěšině, přestože si v těchto dnech „vyseděl“ již čtvrtý poslanecký plat. A není to právě málo. Jako řadový poslanec má nárok na:

-  základní poslanecký plat 55 900 korun

paušální náhradu výdajů na cestování a reprezentaci 8 277 korun

- víceúčelovou paušální náhradu podle vzdálenosti obce od Prahy, v níž má trvalý pobyt nebo kancelář, ve výši 20 700 korun

- paušál na provoz kanceláře 2200 korun

K tomu má nárok ještě na úhradu zřízení a provozu jedné telefonní stanice a náhradu prokázaných výdajů na provoz poslanecké kanceláře až do výše 13 000 korun měsíčně a na úhradu platu asistentů v celkové výši 35 875 korun. Přítomnost Standy Berkovce v Poslanecké sněmovně tudíž přijde daňové poplatníky každý měsíc na 122 952 korun plus další úhrady, jejichž výši nelze aktuálně zjistit. Za tyto náklady na „pracanta“, o jehož činnosti v parlamentu doposud volič neslyšel, pilně denně pracuje až deset občanů České republiky!

Převlékání kabátů?

Dostat se z radnice v rodném městě Slaný do vysoké politiky se pokoušel známý moderátor a milovník rychlých strojů na dvou kolech již před dvěma lety, kdy se přitulil pod křídla TOP 09 a snažil se probojovat na jejich kandidátce do Senátu ČR. „Ještě před senátní kampaní nás pan kníže Schwarzenberg trošku hodil přes palubu, když řekl, že od toho nic neočekává. Kampaň jsem dělal za své, takže to pro mě bylo trošku zklamání,“ vysvětloval svůj přechod k Babišovi loni v září v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Oslovili mě jako člověka, který ctí filozofii odpovědnosti,“ dodal na vysvětlenou, jak se vlastně dal dohromady se šéfem Hnutí ANO. „Pan Babiš, nebo já jsme si vybudovali nějaké jméno. Jdeme skutečně s kůží na trh v době, kdy politika je téměř sprosté slovo, není z toho ani společenské uznání a musíte počítat se spoustou útoků,“ dodal. Připomínky o v české politice již tradičním převlékání stranických kabátů tudíž Berkovec rázně odmítá.

Doposud jediným významnějším počinem, kterého se poslanec Berkovec dopustil, byla role pozorovatele při nedávném krymském referendu o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení tohoto území k Rusku. Sám Berkovec však zdůraznil, že tato cesta nijak nesouvisela s jeho poslaneckým mandátem za hnutí ANO, podnikl ji prý na vlastní náklady a dostal se na Krym prostřednictvím Evropské organizace pro demokracii a volby, která se angažuje v mezinárodních pozorovatelských misích. Sněmovnu tedy nezastupoval, přinejmenším ale vyrazil v pracovní době poslance. Zda si na to vzal regulérní dovolenou, se nám nepodařilo zjistit.

Kudy vedla cestička

Rodák ze Slaného se nejprve vyučil knihtiskařem, vystudoval grafickou průmyslovku, poté Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Pracoval jako tiskař, poté jako výtvarník okresního kulturního střediska. V roce 1987 však radikálně změnil profesi a chopil se moderátorského mikrofonu. Pamatujeme ho mimo jiné z rádií Evropa 2 či Frekvence 1, ze Snídaně s Novou, Motorevue nebo Rad ptáka Loskutáka. Praxi má i v herecké profesi, mimo jiné je jedním ze zakládajících členů divadelního souboru Dividýlko Slaný. Nyní tedy dostal další, tentokrát opravdu velké angažmá - ve vysoké politice. Bude v něm i nadále hrát pouze roli toho nenápadného do počtu?

 

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace