Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Saudek vypálil rybník dychtivým dědicům. I tak se čeká obrovská soudní bitva, až slavný fotograf odejde

30.03.2014
Jan Saudek vypálil rybník dychtivým dědicům. I tak se čeká obrovská soudní bitva, až slavný fotograf odejde

Foto: archiv AJ

Popisek: Slavný fotograf Jan Saudek se po deseti letech soužití tajně oženil s matkou svých dvou nejmladších dětí Pavlínou

Významný český fotograf si konečně vzal svou přítelkyni Pavlínu Houdkovou, zřejmě aby ji a dvě děti, které s ní má, takzvaně zajistil. O počtu svých potomků nemá totiž úplně jasno ani samotný Jan Saudek, před časem jich napočítal dvanáct. Při dělení jeho pozůstalosti by se tak mohla jednou strhnout pořádná mela.

Malý soukromý obřad se uskutečnil na české ambasádě v čínské metropoli Pekingu a byl tak důkladně utajen, že o něm nevěděli ani Saudkovi potomci. Vše prozradila až novomanželka Pavlína, když se pochlubila na svých facebookových stránkách snímkem své ruky se snubním prstenem. Nekonala se ani hostina a Pavlína se musela vzdát i svého snu o tom, jak jí dcera Anna Marie půjde za družičku.

O svatbě neměl nikdo ani ponětí, dokud se Pavlína neochlubila na svých facebookových stránkách fotografií snubního prstýnku

O svatbě neměl nikdo ani ponětí, dokud se Pavlína nepochlubila na svých facebookových stránkách
fotografií snubního prstýnku

O svatbě prý Jan mluvil poprvé již před osmi lety a málem k ní došlo již při loňské návštěvě Číny, partneři však neměli s sebou všechny potřebné dokumenty. Tentokrát už vše klaplo, Saudkova čtvrtá svatba však potvrdila staré přísloví, že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosy. Slavný český fotograf totiž nemá z obřadu žádné fotografie!

Jan zajistil rodinu

O 45 let mladší a přinejmenším 45 kilogramů půvabnější novinářku a fotografku Pavlínu Houdkovou Jan Saudek poznal před deseti lety, když ho požádala o rozhovor.Možná ani sama Pavlína neví, proč zvolila život po Saudkově boku, který jí doposud nabízel jenom nejistotu. V počátcích vztahu dvakrát potratila. Když další těhotenství konečně vypadalo nadějně, dozvěděla se v pátém měsíci, že její potomek bude mít o půl roku mladšího sourozence. Navíc z mailu, který Janovi vyřizovala, a nikoli přímo od něj. Vysvětlení měl Saudek hned po ruce – ta dáma prý po dítěti velmi toužila a prohlásila, že po něm nebude ic chtít! Nakonec ale bylo všechno jinak. Malý Matěj má bratříčka Jindřicha, jehož maminka vzápětí zapomněla na všechna údajná předsevzetí a vymáhala po Saudkovi výživné soudní cestou.

Věk dohonil i Saudka

Od narození dcery Marie Anny se Pavlína nechávala stále častěji slyšet, jak se bojí o budoucnost svých potomků. „Mívám slabé chvilky, kdy si uvědomím, že jednou Jan musí odejít. Občas si i pobrečím,“ svěřila se již před lety autorce ve speciálu MF Dnes Partneři slavných. „Ráda bych, aby alespoň viděl jít děti do školy.“ Popel na hlavu si nasypal i extrémně plodný otec Jan, který prý považuje plození dětí ve svém věku za bezohledné, protože s nimi už pravděpodobně nebude v dospívání, kdy ho budou nejvíc potřebovat. Vzápětí ale s talentem sobě vlastním našel hbitě pro svou nepolevující sexuání výkonnost omluvu. „Jak jsem zjistil, člověk se formuje do dvou let věku, a tak se snažím, aby děti neviděly do dvou let žádnou hádku, aby mě neviděly ožralého, aby zkrátka měly krásnou vzpomínku. Dělám, co můžu," prohlásil při zahájení jedné ze svých výstav v pražském Café Platýz.

Manželský průšvihář

Poprvé se Saudek oženil v roce 1959 s Marií, která mu porodila syny Samuela a Davida. Od ní také dostal legendární fotoaparát Flexaret 6×6, s nímž pracuje dodnes. Po rozvodu v roce 1970 se potácel v těžkých depresích a prožil pár krátkých románků, z nichž má několik dětí. V roce 1987 pak přišel jeho největší milostný průšvih, když se seznámil s půvabnou Karolínou. Následně však vyšlo najevo, že navázal vztah se svou vlastní dcerou, kterou od dětství neviděl, takže neměl šanci ji poznat. Oženil se ještě dvakrát, ani o jednom z těchto manželství však nemluví.

S dlouholetou partnerkou Sárou Saudkovou, která se stala na léta jeho tvůrčí múzou, se nikdy neoženil, přijala však jeho příjmení. Seznámil se s ní v roce 1991, poté co mu napsala dopis, a zrzavá Šárka Směšná ze Zábřehu na Moravě ho tak zaujala, že u něj rovnou zůstala. Původně vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, takže Janovi dělala léta manažerku, a sama začala fotografovat až v roce 1999.

Nejplodnější umělec

O Saudkově plodnosti lze mluvit nejen ve smyslu tvůrčím, ale i rodičovském. Aktuálně má dvanáct oficiálně přiznaných potomků, reálně jich ale nejspíš bude mnohem víc. Přesný počet vnuků se nám nepodařilo zjistit, už se mu ale narodil i pravnuk, který je dokonce starší než jeho poslední dítě. Při takovém počtu dědiců lze právem čekávat, že si jednou po Saudkově smrti nebudou brát u notáře servítky. Proto také začal Saudek vážně uvažovat o svatbě s Pavlínou, matkou těch nejmladších, a tudíž ekonomicky nejohroženějších. „Pochopitelně že si ji vezmu. Když nic jiného, tak aby aspoň převzala práva na moje dílo,“ nechal se v minulosti slyšet.

Sňatkem s Pavlínou chtěl zabránit přinejmenším dalším sporům se svou expartnerkou Sárou a synem Samuelem. Pavlínu totiž trápil nejen Janův věk, ale také vlekoucí se sooudní spor, během nějž musel své dílo před nimi bránit. Spor, v němž se za dvěma údajnými smlouvami skrývalo obhospodařování majetku v řádu milionů, skončil před dvěma lety až u Vrchního soudu v Praze, který dal nakonec zapravdu Janu Saudkovi.

Za vším hledej ženu?

Synovi se ale válka o otcův majetek moc nevyplatila, s právy na příjmy ze Saudkovy tvorby jako by skončila i Samuelova partnerská idyla se Sárou. Před třinácti lety se Sára kvůli němu s jeho otcem rozešla a Samuelovi porodila čtyři děti – Sáru, Samuela, Jana a Oskara. Počátkem letošního ledna se objevila zpráva, že se partneři rozešli, prý kvůli Sářině nové lásce, a charismatická zrzka, která byla modelkou nekonečné řady jeho slavných fotografií, to dokonce sama médiím potvrdila. Jak se ale zdá, zřejmě jen svého partnera chtěla vyburcovat z letargie, způsobené dlouholetým soužitím. Už jsou totiž zase spolu.

Jak tedy vypadá Sářin recept na fungující partnerský vztah? „Zůstaňte záhadná, i když spolu žijete dlouhá léta. A chovejte se k partnerovi jako k milenci, kumpánovi, příteli. Ne jako k manželovi. Buďte si vzácní," poradila ženám v rozhovoru pro Super. V případě otce a syna Saudků jí to funguje již déle než dvacet let. To Pavlína na to jde jinak. Vsadila na trpělivost, chápavost, mírnost a oddanost. Na nic se Jana neptá, podřizuje svůj život jeho nápadům, náladám a požadavkům. A zatím se zdá, že taková radikální změna ženské taktiky zřejmě přišla stárnoucímu donchuánovi vhod.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace