Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezaměstnaný exposlanec Bém má v merku kšeft za 360 tisíc měsíčně! Víme, o co jde

29.03.2014
Nezaměstnaný exposlanec Bém má v merku kšeft za 360 tisíc měsíčně! Víme, o co jde

Autor: archiv AJ

Popisek: Exposlanci Pavlu Bémovi sebevědomí nechybí. Uchází se o ředitelské místo za 360 tisíc měsíčně a jakékoli přehmaty z minulosti odmítá

Bývalý pražský primátor a exposlanec za ODS Pavel Bém se do fronty na Úřadu práce nechystá. Naopak má nakročeno na další pozici, která by mu vynesla pohádkovou mzdu. Uchází se o post šéfa Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Jedním z přihlášených do výběrového řízení na post nového ředitele Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) je exposlanec za ODS a bývalý pražský primátor Pavel Bém. EMCDDA, sídlící v portugalském Lisabonu, je hlavním evropským orgánem v oblasti protidrogové politiky. Na základě jeho dat a analýz vznikají v členských státech koncepce postupu proti závislostem na omamných látkách, případně rovnou příslušné zákony.Funkční období ředitele je pět let a může se ještě jednou opakovat. Pokud tedy Bém uspěje v několikakolovém konkurzním řízení, měl by přinejmenším na další pětiletku vystaráno. Ředitelský plat v EMCDDA by mu totiž „hodil“ měsíčně 13 000 euro plus řadu benefitů, které z této funkce plynou. V přepočtu tedy přinejmenším 360 tisíc korun! Za Českou republiku jsou přihlášeni dva zájemci, jméno druhého adepta se nám však zatím zjistit nepodařilo.

Morální handicap

Odborná kritéria výběrového řízení psychiatr Bém nejspíš splňuje. Doplnil si kvalifikaci v kurzech na různých zahraničních i tuzemských univerzitách a institutech a v protidrogové problematice má letitou praxi. Je však pravděpodobné, že by nový ředitel měl být „vyzbrojen“ i vysokým morálním kreditem, a právě v tomto směru by mohl mít Bém, ověnčený skandály s odposlechy telefonátů s Romanem Janouškem, tunelem Blanka či pražskou Opencard, pořádný handicap.

Jediný spravedlivý

Pavel Bém začínal jako lékař na protialkoholním oddělení psychiatrické léčebny a zaměření na závislosti mu také otevřelo dveře do politiky, od starostování v Praze 6 přes primátorské křeslo až po Poslaneckou sněmovnu ČR. V době svého poslancování důsledně dbal o to, aby na něj Pražané nezapomněli, pravidelně se účastnil zasedání magistrátních zastupitelů a využíval svého práva poslance k tomu, aby jim vždy „dobromyslně sdělil“, co si jako jediný spravedlivý o jejich práci myslí. Že by snad mohl mít máslo na hlavě i on? Předražená stavba tunelu Blanka, Opencard jako největší finanční propadák všech dob… leccos se zrodilo na pražské radnici právě pod jeho taktovkou. Kdo za to může? Svůj díl odpovědnosti Bém odmítá.

Kandidát na Nobelovku?

Jeho sebevědomí zřejmě nezná hranic. Podle Béma, hospodařícího na pražském magistrátu v letech 2002 až 2010 za tiché asistence „dobrodince“ Romana Janouška, povstala Praha pod jeho vedením podle jeho vlastních slov 'z bažin a měsíční krajiny'. „Nastaveno bylo nejrychlejší investiční tempo v dějinách od roku 1945 a se ziskem tehdy hospodařil dokonce i dopravní podnik. Kdybych kromě tohoto všeho stačil ještě díky panu Janouškovi nakrást miliardy, nezasloužil bych minimálně Nobelovu cenu?“ prohlásil v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Problémy a přehmaty jakoby pro něj neexistovaly. Jako mávnutím kouzelného proutku například obratem zapomněl, že se stal vítězem 17. ročníku ankety Ropák roku 2008 za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, návrhu vedení pražského dálničního okruhu přes obytné části v Suchdole a vybudování nové letištní ranveje v místech, kde by zasáhla nadměrným hlukem hustě obydlené části metropole.

Na Blance přiznává 5 procent

Ani k raketovému nárůstu nákladů při výstavbě tunelu Blanka se Bém moc nehlásí, přece ‚nebyl schopen věštit z křišťálové koule a číst z Měsíce‘. „Určitě jsem mohl více kontrolovat, na druhou stranu ale já jako lékař, co bych proboha mohl více zkontrolovat na nejkomplexnější tunelové stavbě v Evropě?“ smetl připomínky ze stolu řečnickou otázkou. Nakonec neochotně připustil dílčí, řekněme pětiprocentní odpovědnost, za zbytek prý ale může současná reprezentace města. Náklady na vybudování Blanky však proti původnímu plánu narostly o více než 10 miliard. Schodek, k němuž se Bém nepřímo přihlásil, tudíž činí půl miliardy korun. Hodlá ho snad se svými někdejšími spolupracovníky z magistrátu osobně uhradit?

V Ištvanově hledáčku?

Poté co odstartovalo zatýkání pražských kmotrů v čele s Ivo Rittigem, zbrázdily čelo nejednoho z nich hluboké vrásky. Starosti má zřejmě i Bémův „poradce“ Roman Janoušek, který podle bulváru vyrazil již před pár týdny pro jistotu „na dovolenou“, údajně až na Seychely, které se již v minulosti staly útočištěm uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Proč ne, když mu policie pas nezabavila, přestože o to důrazně žádala státní zástupkyně v kauze jeho již dva roky staré havárie, při níž pod vlivem alkoholu porazil svým autem ženu. Vrchní žalobce Ivo Ištvan, řídící vyšetřování činnosti pražských kmotrů, však na něj zřejmě nezapomněl a jedním z objektů zájmu jeho detektivů je údajně i Pavel Bém. Bývalý šéf rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák v rozhovoru pro Českou televizi k této problematice prohlásil: „Pokud policie se stejnou důkladností, s jakou dělá osobu Ivo Rittiga, dělá kupříkladu i osobu Romana Janouška, pak nevyhnutelně musí dojít i na Pavla Béma.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace