Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další výstřely mediální války: Babiš obviňuje bývalé redaktory svých Lidovek, že noviny vytunelovali a hovoří i o bílém koni

28.03.2014
Další výstřely mediální války:  Babiš obviňuje bývalé redaktory svých Lidovek, že noviny vytunelovali a hovoří i o bílém koni

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Novinář Dalibor Balšínek, šéfredaktor zpravodajského serveru Echo24.cz a do sklonku uplynulého roku šéfredaktor Lidových novin, které vloni koupil spolu s vydavatelským domem MAFRA podnikatel a politik Andrej Babiš, se dnes na stránkách zmíněného serveru ostře ohradil proti vyjádření ministra financí Andreje Babiše na adresu Echa24.

„Andrej Babiš opět Echo24.cz napadl na oficiální tiskové konferenci na Úřadu vlády, a to kvůli rozhovoru s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, který jsme publikovali v sobotu,“ píše Dalibor Balšínek v úvodu svého vyjádření. Dodává, že ministr Andrej Babiš nařkl redakci Echa24 z „tunelování Lidových novin“.

Dalibor Balšínek zdůrazňuje, že „to, co o nás říká Andrej Babiš, není pravda. Pokud bychom se někdy dopustili chyby a o Andreji Babišovi, jeho Agrofertu, jeho hnutí ANO, jeho Mafře, jím řízeném Ministerstvu financí napsali něco nepřesného, jsme připraveni se omluvit a náš případný omyl uvést na pravou míru. Ničeho takového jsme se ale nedopustili.“

Váš bílý kůň, ten Klenor...

Šéfredaktor Balšínek se pozastavuje nad poznámkou ministra financí Andreje Babiše, který doslova řekl: „Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, protože se povídá ledacos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady.“ Dalibor Balšínek se řečnicky táže, zda ministr státní pokladny Andrej Babiš bude Klenorovo daňové přiznání ze své pozice kontrolovat a dodává k tomu: „Ano, pane Babiši, od počátku víme, s kým máme tu čest, věděli jsme to už loni v červnu, když jste nám těmito slovy pohrozil.“

Šéfredaktor Echa24 dále píše, že „je nezpochybnitelné právo každého člověka rozhodnout se, pro koho chce pracovat a komu své schopnosti a znalosti neposkytne“, a poznamenává, že odchod jeho a jeho kolegů z Babišem vlastněné MAFRY nebyl motivován neláskou k novému vlastníku. „Nechtěli jsme pro Andreje Babiše pracovat nikoliv proto, že bychom ho neměli rádi, ale protože jsme přesvědčeni, že nemůžeme dělat svoji práci poctivě, když vlastník média akumuluje takový velký konflikt zájmů. Média mají totiž pro společnost i důležitou kontrolní funkci, mají dohlížet na práci politiků a v případě Andreje Babiše to z definice fungování demokratické společnosti nejde,“ píše šéfredaktor portálu Echo24.

Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši

Když jsme minulý týden spustili zpravodajský server ECHO24.cz, úmyslně jsme se vyhýbali tématům spojeným s Andrejem Babišem a dělali to jen v nutné míře. Nechceme se totiž profilovat jako antibabišovský deník. Chceme být stejně kritičtí ke všem a Andreje Babiše z toho vynechat jednoduše nemůžeme, protože je ministrem financí a vede druhé nejsilnější vládní uskupení.

Andrej Babiš dnes opět ECHO24.cz napadl na oficiální tiskové konferenci na Úřadu vlády, a to kvůli rozhovoru s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, který jsme publikovali v sobotu. (My sami jsme její výrok o životě občanů v protektorátu nijak neakcentovali, nedali jsme jej do titulku, zůstal na konci rozhovoru. Výroku si všimli pobouření politici sami). Obvinil nás z tunelování Lidových novin, kde většina z nás dříve pracovala, a zaútočil na Jana Klenora (dlouholetý CEO investiční banky Patria), který nám zajistil a půjčil peníze na provoz serveru a společnosti Echo Media. A dále nás pan ministr zcela nepravdivě spojuje s Martinem Romanem, jen proto, aby nás zdiskreditoval.

Považuji za důležité ještě jednou zopakovat, že to, co o nás říká Andrej Babiš, není pravda. Pokud bychom se někdy dopustili chyby a o Andreji Babišovi, jeho Agrofertu, jeho hnutí ANO, jeho Mafře, jím řízeném ministerstvu financí napsali něco nepřesného, jsme připraveni se omluvit a náš případný omyl uvést na pravou míru. Ničeho takového jsme se ale nedopustili. 

Nejvážnější ale na dnešním vystoupení ministra financí byl jeho odkaz na daňové přiznání Jana Klenora. Andrej Babiš totiž pochybuje, zda na to má, a doslova řekl: "Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, protože se povídá ledacos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady." 

Bude si to Andrej Babiš z pozice své funkce kontrolovat? Ano, pane Babiši, od počátku víme, s kým máme tu čest, věděli jsme to už loni v červnu, když jste nám těmito slovy pohrozil.

Je nezpochybnitelné právo každého člověka rozhodnout se, pro koho chce pracovat a komu své schopnosti a znalosti neposkytne. My jsme toho práva použili, protože jsme nechtěli pracovat pro člověka, který je zároveň jedním z nejbohatších lidí, vlastní druhou nejsilnější vládní politickou sílu a koupil si jeden z největších mediálních domů v zemi.

Nechtěli jsme pro Andreje Babiše pracovat nikoliv proto, že bychom ho neměli rádi, ale protože jsme přesvědčeni, že nemůžeme dělat svoji práci poctivě, když vlastník média akumuluje takový velký konflikt zájmů. Média mají totiž pro společnost i důležitou kontrolní funkci, mají dohlížet na práci politiků a v případě Andreje Babiše to z definice fungování demokratické společnosti nejde.

Andrej Babiš mluví o vytunelovaných Lidových novinách, ale nikdo z nás se žádného takového skutku nedopustil a všichni jsme své závazky vůči předchozímu zaměstnavateli dodrželi. Je možné, že Andrej Babiš nás považoval za součást majetku, který si koupí mediální společnosti Mafra pořídil. V tom se ale plete. My nejsme výrobní stroje, ale svobodní lidé se svobodnou vůlí a nebyli jsme součástí jeho dealu.

Dalibor Balšínek

Babišova omluva

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se prostřednictvím svého deníku MF Dnes omluvil za své výroky na pondělní vládní tiskové konferenci, kterými kritizoval práci internetového serveru Echo24. V omluvě, kterou MF Dnes ve čtvrtek otiskla, Babiš uvedl, že nikdy neměl a nadále nemá v úmyslu nikoho umlčovat. Babišova pondělní slova vyzněla tak, že investor serveru by se mohl stát cílem finanční kontroly.

„Vzhledem k tomu, jakou pozici zastávám, mohl si někdo můj výrok interpretovat tak, že jako ministr financí hodlám prověřovat financování zpravodajského serveru, což jsem samozřejmě nikdy neměl a nemám v úmyslu," napsal Babiš v omluvě, o které MF Dnes informovala na titulní straně a uvnitř deníku otiskla celý její text.

„Omlouvám se všem, kterých se má pondělní slova dotkla," uvedl Babiš. Doplnil, že má stále problém ztotožnit se s rolí politika a člena vlády, v níž má prý říkat něco jiného, než si myslí. Svými pondělními slovy se chtěl hlavně zastat ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podotkl.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace „zas tolik nedělo". Až v pozdějším tiskovém prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.

Byla to prý provokace ve prospěch Kalouska

Babiš v pondělí označil Echo24 za „skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS". Uvedl, že podle jeho informací byla slova Válkové vytržena z kontextu a že podle ministryně byl její rozhovor pro server veden tendenčně s cílem, aby ji poškodil. „Byla to provokace a děláte to pro (místopředsedu TOP 09 Miroslava) Kalouska s (bývalým šéfem ČEZ Martinem) Romanen," osočil vicepremiér zástupce Echo24 na vládní tiskové konferenci. Šéfredaktor internetového deníku Dalibor Balšínek v reakci na webu uvedl, že spojení s Romanem je zcela nepravdivé.

Nad původním výrokem Válkové o situaci Čechů v době protektorátu vyjádřili pobouření zástupci TOP 09 a ODS a šéf občanských demokratů Petr Fiala ministryni vyzval, aby zvážila své setrvání ve funkci. Někteří vládní kolegové se ale Válkové zastali a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda ani nikdo z ministrů nezpochybňuje události během protektorátu a nacistické okupace.

Babiš na úvod své omluvy ještě jednou popřel, že by z pozice ministra financí na sponzora webu chtěl posílat daňovou kontrolu, byť uznává, že jeho nešťastný výrok mohl podobné obavy vzbudit. „Stále mám problém ztotožnit se s rolí politika. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí,“ dodává k tomu Babiš.

Ve své omluvě však neopomněl zdůraznit, že se nic nemění na jeho pochybnostech o majetkovém pozadí serveru, který založili bývalí redaktoři vydavatelství MAFRA, kteří jej opustili právě poté, co jeden z největších mediálních domů převzal Andrej Babiš.

Balšínek: Omluva je další urážka

Na to na samotném webu Echo24 reagoval šéfredaktor a vydavatel Dalibor Balšínek. Ten Babišova slova považuje za další urážku, protože ministr financí opětovně zpochybnil majetkové pozadí webu, a ani se neobtěžoval předložit jakýkoliv důkaz.

„Je to jako obvykle, že omluva je pouze další urážkou,“ vzkázal Balšínek a Babiše poučil, že zmíněný podnikatel Jan Klenor, o jehož daňovém přiznání Babiš na tiskovce hovořil, nemá s Echo24 vůbec žádný vlastnický vztah, pouze jeho provozovatelům poskytl jednorázovou půjčku, kterou mu nyní splácejí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace