Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lže víc Západ, nebo Putin? Podívejte se, jak je to s pravdou v krymské krizi. A co k tomu říká akční hvězda Steven Seagal?

25.03.2014
Lže víc Západ, nebo Putin? Podívejte se, jak je to s pravdou v krymské krizi. A co k tomu říká akční hvězda Steven Seagal?

Autor: repro

Popisek: Krym, ilustrační mapa

V neděli proběhla na Václavském náměstí proti údajně manipulativnímu zpravodajství České televize a dalších médií o situaci na Ukrajině a ruském angažmá v krymské krizi. Zakladatel uskupení Přátelé Ruska v České republice“ advokát Jiří Vyvadil (ČSSD) hovořil na akci dokonce o tom, že nás čeští novináři ženou do konfrontace s Ruskem. Zároveň se ale ukazuje, že ani ruský prezident neříká vždy pravdu. Jak je to tedy se lhaním o krymské krizi? Své k tomu řekl i dobře známý herec Steven Seagal.

„Dříve měla pravdu Moskva, dneska má pravdu Washington, Brusel či Berlín. Nejhorší na tom je, že ti novináři by nás dnes chtěli nahnat do konfrontace. ... Proto se musíme proti tomu postavit. A nejen proti těm novinářům, my se musíme postavit i proti té vládě.“ zdůraznil při nedělním setkání advokát, člen ČSSD a zakladatel uskupení Přátelé Ruska v ČR Jiří Vyvadil.

Rusko je silné, vojensky

Jde mu prý také o to, aby Česká televize nelhala, ale aby neblbla ani naše vláda. Rusko totiž jednalo tak, jak jednat muselo, když reagovalo na kyjevský Majdan. Západ podle advokáta Rusko zradil, když umožnil rozšíření NATO za Labe. Podle jeho názoru potřebujeme silné Rusko, které se postaví Spojeným státům a vystaví stopku tomuto „světovému policistovi“. „Silné Rusko je dneska zárukou míru a zárukou vyváženého světa,“ je přesvědčen zakladatel.  Přátel Ruska v ČR.

A Rusko silné skutečně je, alespoň pokud se podíváme na ukrajinsko-ruskou hranici. Podle vrchního velitele sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlova ale ruská armáda disponuje u východních hranic Ukrajiny značnou silou a dokázala by se dostat i do moldavského separatistického Podněstří. Podle jeho názoru teď Rusko v souvislosti s Krymem postupuje spíše jako protivník než jako partner. Informaci přinesl Český rozhlas.

Vladimir Putin

Na „krymské scéně“ se objevilo také sdružení Demagogo.cz, které zhodnotilo pravdivost výroků ruského prezidenta Vladimira Putina pronesených v projevu k ruským zákonodárcům. Hovořil o Krymu, Rusku i o Kosovu a pozici Západu. Sdružení konstatuje, že ruský prezident vyslovil 11 pravd, 5 lží, 7 zavádějících výroků a 6 výroků neověřitelných.

Jaký výrok byl např. označen za lživý? „Kromě toho krymské orgány měly oporu ve známém kosovském precedentu, v precedentu, který naši západní partneři vytvořili sami, jak se říká, vlastníma rukama, kdy v situaci, absolutně analogické situaci na Krymu, uznali odtržení Kosova od Srbska za legitimní a všem při tom dokazovali, že žádné povolení od ústředních státních orgánů k jednostrannému vyhlášení nezávislosti není potřeba.“ Prohlásil v projevu Putin.

Demagog.cz se ale odvolává na vysvětlení zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů, PhDr. Michala Kořana, který zdůraznil, že v Kosovu docházelo ke krvavým incidentům z obou stran - jak Srbů, tak Albánců, dokonce hovořil o genocidě. Rusové na Krymu ale ničemu takovému vystaveni nebyli. Nesmíme také zapomínat na to, že Kosovo se nepřipojilo k Albánii, zatímco Krym už je součástí Ruské federace.

Za jednoznačně pravdivý byl označen např. výrok, že Rusko s Krymem pojí společná historie a na poloostrov najdeme řadu symbolů ruské vojenské slávy.

Steven Seagal

Není bez zajímavosti, že do debaty o Ukrajině se vložil i v Česku z devadesátých let dobře známý herec v akčních filmech Steven Seagal. V rozhovoru uveřejněném na serveru Mediaite.com prohlašuje, že je to Evropská unie, kdo vybízí Spojené státy k většímu angažmá v této části světa, ale prezident Obama by zde neměl být tlačen k vojenským akcím, naopak je třeba naplno využít diplomatické kanály a dospět k řešení situace v jednáních na co možná nejvyšší úrovni. Seagal dále jednoznačně prohlásil, že média přispěla k eskalaci napětí na Ukrajině.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .');

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace