Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když u českého soudu vypovídá pravý agent CIA… To není film, ale realita. Čtěte exkluzivní reportáž

23.03.2014
Když u českého soudu vypovídá pravý agent CIA… To není film, ale realita. Čtěte exkluzivní reportáž

Autor: CIA

Popisek: CIA, ilustrační foto

Středa byla pro senát soudce Stanislava Králíka i diváky, sledující kauzu Tatra jistě nezapomenutelný: bylo to určitě poprvé, co na vlastní oči viděli pravého a skutečného špióna Ústřední zpravodajské služby USA- známé to CIA. Vypovídal totiž Duncan Sellars, ředitel americké pobočky Tatra. A pověst profesionálního lháře, jak se agentům také přezdívá, Sellars v Praze bezesporu potvrdil.

O tom, že se jedná skutečně o nefalšovaného špiona kontroverzní CIA, v minulosti operujícího mimo jiné v Jihoafrické republice a Nikaragui, informoval soud v lednu při svém výslechu další vyslýchaný Američan Ronald Adams. Sellars to navíc na přímou otázku položenou u soudu potvrdil: „Jsou určité záležitosti, ohledně kterých musím zachovávat mlčenlivost,“ viditelně nerad odpověděl Sellars. Později připustil, že je specialistou na tzv. psychologické operace PsyOps.

Duncan Sellars, stejně jako před dvěma dny jiný americký svědek obžaloby Cabaniss, odmítl z údajných zdravotních důvodů vypovídat ve stoje. K soudu však přišel po schodech do druhého patra po svých.

Výpovědi Američanů se v mnohém lišily

Podle Sellarse nejprve Cababiss, kterého vzal na schůzku s českou vládní delegací v Centerville svým vozem, mluvil krátce s tehdejším premiérem Topolánkem o programu protiraketové obrany. Byl to prý Topolánek, který Cabanisse ve věci, týkajících se nákupu vozů Tatra odkázal na Bartáka. „Barták prohlásil, že by za několik miliónů dolarů mohl být problém vyřešen,“ uvedl před soudem Sellars, který na dotaz soudce ale nevyloučil i možnost, že se jednalo o žert. Sellars rovněž připustil, že se nemuselo jednat o úplatek, ale o nabídku soudního smíru. Na další přímý dotaz soudce pak ovšem uvedl, že si je jistý, že se v žádosti jednalo o dolary a ne o koruny. „Vysvětlete mi, proč o věci vždy vypovídáte jinak?“ otázal se ho pak soudce, načež se Sellars zmohl jen na tvrzení o výpadku paměti z dlouhé doby a na to, že něco říkal pro média a něco jiného do výslechů. O hodinu později už ale vše bylo zase jinak, a Sellars opět připustil, že se spíše jednalo o koruny. (Otázka korun versus dolarů je přitom docela podstatná z hlediska trestní kvalifikace- pozn. red.)

Co už ovšem vůbec nedokázal Sellars vysvětlit je to, na co by peníze, o něž si měl Barták říci, měly být určeny. V původní výpovědi měl totiž uvést, že za to, že Tatra projde vojskovými zkouškami. V době setkání na americké střelnici už ale Tatra měla tyto zkoušky několik měsíců za sebou. A úspěšně.

Také obhájce Monsport několikrát nachytal exagenta Sellarse při nepravdách, když ho konfrontoval s jeho předchozími výpověďmi před policií. Sellars rovněž odhadl dobu svého pobytu na střelnici spolu s Cabanissem na asi 15 minut, exvelvyslanec přitom před dvěmi dny u soudu tuto dobu precizoval na 1,5 hodiny a netrefil se ani do popisu situace, která předcházela údajné žádosti o úplatek.

Sellars potvrdil roli Mladé fronty

„V autě se mně pak Cabaniss zeptal, zda jsem to slyšel. Řekl jsem, myslíš to o té platbě peněz? A on řekl ano a dodal další informace o tom, jak se obchoduje v České republice. Tvrdím, že nic takového jsem nikdy v životě neslyšel, navíc od vysokého státního úředníka,“ řekl Sellars. Sám však ve své výpovědi uvedl, že nakonec Tatrovka celou zakázka bez problému dokončila, aniž by musela cokoliv zaplatit.

Na dotaz soudce Králíka, proč tedy tuto věc neoznámili, Sellars jen řekl, že tehdy nic neučinili. O okolnostech, proč nakonec došlo s téměř tříletým zpožděním o nahlášení údajného incidentu, Sellars uvedl, že na Američany obrátil novinář Jan Kroupa s tím, že má v ruce odposlechy telefonních hovorů prokazující účast Tatry na korupci. To je prý přimělo, aby o dva roky staré záležitosti učinili Kroupovi prohlášení.

Fungovala „západní cesta“

Velká část výslechu Sellarse byla směřována do fungování americké pobočky Tatry. Jak uvedl Sellars, Tatra Americas nikdy neučinila žádný obchod a neprodala jediné vozidlo, přesto jí česká Tatra zasílala na její provoz měsíčně částku okolo 40000 amerických dolarů, což je skoro milión korun. Barták tak při konfrontaci se svědkem obžaloby Sellarsem tuto situaci přirovnal k tunelování Tatry v rámci dodávek vozidel Tatra do Indie, kdy vysávání peněz z Tatry přes londýnskou společnost Vectra Limited patřící akcionáři Tatry Rishimu nazval „východní cestou“. Stejné vysávání peněz z Tatry prostřednictvím americké dceřiné pobočky podle něj pak bylo „západní cestou“. Při znalostí faktů, přiznaných při výslechu jak exambasadorem Cabanissem, tak exagentem Sellarsem, se už nelze divit tomu, že Tatra, jedno z posledních českých „rodinných stříber“, skončila bankrotem.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace