Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie má za katrem vraha kmotra Romana Housky. Přinášíme nové informace o zločinu i oběti

22.03.2014
Policie má za katrem vraha kmotra Romana Housky. Přinášíme nové informace o zločinu i oběti

Foto: archiv

Popisek: Údajný vrah Romana Housky se přiznal sám. Opravdu zabíjel, nebo je jen nastrčený bílý kůň?

Mafián, kmotr, vyděrač, nebezpečný… takové přívlastky dostával zavražděný chomutovský podnikatel a šedá eminence ústecké ČSSD Roman Houska již zaživa. Kdo opravdu byl a kdo si s ním definitivně vyřídil účty?

Jednapadesátiletý severočeský podnikatel Roman Houska, vlivný člen ČSSD, trojnásobný otec a partner bývalé ústecké hejtmanky Jany Vaňhové, byl zavražděn 18. listopadu 2013 večer v luxusní chomutovské ulici Kamenný vrch. Kdosi ho zastřelil před jeho vlastní garáží. Tělo přikryté celtou nalezl šéf chomutovské stavební firmy Vlastimil Rindoš, který prý právě dorazil na domluvenou schůzku.

Vliv až v parlamentu

Podnikatel Roman Houska byl místopředseda okresního výkonného výboru ČSSD v Chomutově, člen krajského výkonného výboru ČSSD Ústeckého kraje a dlouholetý asistent poslance Jaroslava Krákory. Bylo o něm všeobecně známo, že patří mezi vlivné muže takzvaně v pozadí. Panovalo o něm přesvědčení, že je velmi pracovitý, nicméně ani lidé, kteří k němu měli nejblíže, zpravidla netušili, čím se vlastně živí. Ve veřejně dostupných registrech figuruje pouze jako likvidátor chomutovské firmy Akita Inu, jejíž majitel bydlí v sousedství.

Neodsouzený vyděrač

Hned po listopadu 1989 byl Houska podezírán z provozování sítě nevěstinců na severu Čech a jeho tehdejší společník byl za kuplířství odsouzen. Byl obžalován, že v 90. letech vydíral a vyhrožoval podnikatelům, jež se účastnili dražeb budov, na které měl sám zálusk. Protože se ale stíhání příliš vleklo, krajský soud ho v roce 2005 zastavil. Za „neodsouzeného vyděrače“ ho dokonce označil i jeho spolustraník Jan Piegl, když poukazoval na nejasný způsob, jakým zbohatl v roce 1997 na prodeji pozemků pro chomutovský Globus, a obvinil ho z rozkrádání krajského rozpočtu. Houska na něm tehdy vysoudil omluvu. Čelil i podezření z úplatkářství, když ho bílinský podnikatel Jan Šámal obvinil v roce 2007 z požadování úplatku ve výši 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy tamního magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a dokumenty k zakázce si odnesli. Obviněn však nikdo nebyl a Šámalovo tvrzení Houska popřel.

Pirát silnic

Houska vystupoval suerénně, jakoby pro něj neplatila žádná pravidla ani zákony. V roce 2003 dokonce dostal roční podmínku za to, že najížděl svým autem do strážníka. Odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl potrestán. Chomutovský magistrát totiž nestihl kauzu vyřešit v roční zákonné lhůtě, a tak zůstal promlčený. V září 2012 měl pro změnu přijít o řidičák, protože odmítl dechovou zkoušku i odběr krve, poté co ho policisté chytili za volantem auta bez SPZ. Údajně to ale nakonec spravila pokuta.

Učitelka v balíku

Pochybnosti o férovosti Houskova podnikání vyvolala v roce 2005 zpráva, že mu jeho partnerka Jana Vaňhová, bývalá učitelka a poté komunální politička, půjčila 2,5 milionu korun. Původ peněz však nikdy nevysvětlila. Řada spekulací se přitom v minulosti objevila i kolem její osoby, především v souvislosti s milionovými zakázkami v Ústeckém kraji. Razie ÚOOZ proběhla v roce 2012 i v budově Krajského úřadu v Ústí nad Labem, její výsledky však nejsou dodnes známy a na další kauzu Rath nedošlo.

Úplatky a urážky

Spekuluje se, nakolik Houskovi pomáhaly jeho politické kontakty. „Věnoval se v minulosti různým šmelinám v privatizaci. Ale lízl si také eurofondů,“ prohlásil o něm senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz. Ostrý střet měl i s bývalým šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, který si ho pozval na kobereček, poté co ho v září 2011 Houska označil v rozhovoru pro Parlamentní listy za pokračovatele šéfa tajné policie NKVD a jednoho z vykonavatelů Stalinových čistek Lavrentije Beriji. Paroubek to hnal k soudu, ten však rozhodl v jeho neprospěch.

Podle Jiřího Paroubka v podstatě řídil po roce 2010 ústeckou sociální demokracii právě Houska a protestovat proti němu vyžadovalo osobní odvahu. „Měl takový vliv, který neodpovídal řekněme ani jeho schopnostem ani jeho vzdělání. Od něj bych neočekával, že bude řídit nějaké procesy, které souvisejí třeba s dotačními tituly atd. I když to dělal vskrytu a i když to dělal řekněme z takové té kmotrovské pozice,“ prohlásil Paroubek v rozhovoru pro Rádio Impuls. „On byl mafián,“ napsala o něm Petra Proubková na svém Facebooku.

Kdo stiskl spoušť?

Za vraždou Housky mohlo být i rozkrádání peněz z ROP Severozápad, který obhodpodařuje eurodotace. Případ připomíná vraždu kmotra podsvětí Františka Mrázka, který byl zastřelen po tahanicích o ústecký podnik Setuza v lednu 2006 u své firmy a jeho vrah nebyl zatím dopaden. Oba byli zřejmě namočení do mnoha „černých“ kšeftů, měli vazby na podsvětí, v němž se těšili vysokému postavení, jejich počínání dlouhodobě sledovala policie a jejich smrt pravděpodobně zavinily spory s konkurenčními mafiány.

Pachatel, nebo bílý kůň?

Vyřídil si s Houskou někdo účty osobně, nebo je jeho smrt dílem nájemného vraha? Mimo jiné se proslýchá, že se mu kdosi pomstil za to, že donášel policii na své konkurenty. Osudným se mu mohlo stát i vychloubání údajným přístupem ke kompromitujícím materiálům na vlivné lidi z byznysu a politiky. Před pár dny se policii sám přihlásil muž, který se k vraždě Housky přiznal a byl z ní obviněn. Nezaměstnaný z Teplic údajně čin neplánoval a zabíjel, poté co se s obětí dostal do bezprostředního malicherného sporu. Je skutečným pachatelem, nebo jen bílým koněm, který si za slušnou sumičku odsedí vraždu místo někoho jiného?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská