Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Kalousek je tvrdý, ale férový chlap! Jednou mi dokonce napsal básničku, byla děsně sprostá. Která politička tak „bere“ na exministra?

21.03.2014
„Kalousek je tvrdý, ale férový chlap! Jednou mi dokonce napsal básničku, byla děsně sprostá. Která politička tak „bere“ na exministra?

Foto: TOP 09

Popisek: Miroslav Kalousek

Bývalá vicepremiérka, poslankyně za Věci veřejné a posléze zakladatelka odštěpené strany LIDEM Karolína Peake byla ještě před rokem jednou z nejvýznamnějších postav politické scény, která se svými osmi poslanci zuby nehty držela Nečasovu vládu. Nyní se pro magazín MF Dnes poprvé po odchodu ze sněmovny rozpovídala o svých zážitcích.

Sama Peake říká, že do politiky šla jako absolutně nezáludný člověk, a na to nejspíš dojela. Zjistila totiž, že v české politice často uspějí lidé, kteří naopak za největší úspěch považují někoho oblafnout a podrazit. Na dotaz po konkrétním jménu odpověděla: „Třeba Petr Nečas, což pro mě bylo obrovské překvapení.“

Kdo však prý naopak takový nebyl, byl ministr financí Miroslav Kalousek. „To je vynikající politik, silný vyjednavač, který dokáže být někdy nesmírně demagogický, ale v zásadě je to fér hráč,“ prozrazuje. Pokud prý s Kalouskem uzavřete nějakou dohodu, můžete se spolehnout, že ji dodrží. „Navíc je s ním sranda,“ dodala bývalá vicepremiérka.

Ta také zavzpomínala, že Kalousek, ačkoliv formálně byl pouze řadovým ministrem, měl v Nečasově kabinetu velmi výrazný vliv. „Jemu stačilo jen zvednout obočí a celé jednání hned směřovalo jinam,“ zavzpomínala na vládní jednání. A přiznala dokonce, že od bývalého ministra jednou dostala básničku: „Už si ji nepamatuju, ale vím, že byla děsně sprostá. A vtipná," říká dnes Peake, která na Kalouskovi také velmi oceňuje jeho smysl pro humor.

Pokud jde o Petra Nečase, ten s ní prý nikdy moc nemluvil. Jedinou výjimkou bylo pár dní, kdy byla ministryní obrany. „Nosil mi různé příručky, doporučoval, jak se k pozici ministryně obrany postavit, jak se mám naučit frčky, a popisoval mi, jak jinde jsou ženy ministryněmi obrany, a že už je to běžné,“ vzpomíná Peake. Pohoda prý ale skončila, když na ministerstvu začala projevovat určitou míru samostatnosti.

Nečas mě seřval po telefonu!

 „Když jsem odvolala Picka, hned mi volal z Bruselu, doslova mě seřval,“ vzpomíná. Pak se s ní prý premiér sešel a dožadoval se buď návratu generála Picka, nebo její rezignace. Ministryně prý beze slova odešla z Nečasovy kanceláře, načež se od něj za hodinu na jednání vlády dozvěděla, že zaslal prezidentovi návrh na její odvolání.

Po tomto zážitku však Karolína Peake vládu neopustila a potupně se vrátila na své původní místo vicepremiérky s nejasným pověřením „pro reformu státní správy“, kterou vykonávala, jak vzpomíná, „v místnosti s jednou vypelichanou palmou a výhledem na recyklační kontejnery“. Dnes to považuje za svou největší chybu. Ospravedlňuje se tím, že nechtěla vyklízet pozice lidem kolem Josefa Dobeše, se kterými prý už měl Nečas dohodnuto dodání chybějících hlasů výměnou za „nějaké dohody rozpočtového typu“.

„Zpětně je mi líto, že jsem nevybuchla. Když mi Petr Nečas řekl, že mě odvolal, měla jsem mu na hlavu vylít nejbližší nápoj, který byl po ruce, kopnout ho do holeně a odkráčet středem,“ myslí si dnes bývalá poslankyně.     

Peake však odmítá, že by ve vládě nic neprosadila. Zmiňuje například odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a její nahrazení Pavlem Zemanem. To dnes vydává za svůj nápad tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, přitom jej k tomu prý donutili koaliční partneři.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová