Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úřad pro ochranu osobních údajů chrání občany před institucemi

20.03.2014
Úřad pro ochranu osobních údajů chrání občany před institucemi

Foto: tyinternety.cz

Popisek: Počítač, ilustrační foto

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vznikl na základě zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů v roce 2000. Jeho základním posláním je garantovat to, že ustavení zmíněného zákona budou dodržována, a porušení zákonných ustanovení postihovat.

„Práce Úřadu pro ochranu osobních údajů nespočívá pouze ve vyřizování jednotlivých stížností občanů. Úřad se soustřeďuje také na problémy, které souvisejí například s velkými databázemi, jejichž chod nemůže jednotlivý občan ovlivnit, přesto se takové databáze dotýkají jeho svobody,“ vysvětluje význam Úřadu pro ochranu osobních údajů jeho předseda RNDr. Igor Němec.

„Například to souvisí s právem rozhodovat sám o sobě, o tom, co ze svého soukromí chci vyměnit za určitou službu, která mi bude poskytnuta. Stále se opakují stížnosti, odkud získala ta či ona společnost moje osobní údaje nebo já si nepřeju, abych byl oslovován,“ zmiňuje Igor Němec v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vznikl na základě zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů v roce 2000. Jeho základním posláním je garantovat to, že ustavení zmíněného zákona budou dodržována, a porušení zákonných ustanovení postihovat.

V čele Úřadu stojí předseda, který je jmenován (a případně odvoláván) prezidentem republiky na návrh Senátu na nejdéle dvě po sobě jdoucí pětiletá období. Od srpna 2005 stojí v čele ÚOOÚ RNDr. Igor Němec, druhé funkční období mu končí v příštím roce.

Kontrolní činnost za ÚOOÚ vykonávají inspektoři a pověření pracovníci. Inspektoři jsou rovněž jmenováni (a případně odvoláváni) prezidentem republiky na návrh Senátu, v tomto případě na 10 let a může se tak stát i opakovaně.

Maximální výše pokuty za po porušení zákona o ochraně osobních údajů je 10 mil. Kč. Nejvyšší dosud udělená pokuta ÚOOÚ byla 2,5 mil. jedné bankovní instituci. Tomu, kdo při kontrole neposkytne součinnost, hrozí pokuta 25 000 Kč, a to i opakovaně.

Úřad pro ochranu osobních údajů je nezávislý orgán, do jehož činnosti lze vstoupit pouze na základě zákona. Jeho činnost je hrazena za zvláštní kapitoly státního rozpočtu.

Činnost ÚOOÚ v číslech (Výroční zpráva 2013): 2994 dotazů v rámci ČR, 3013 konzultací (mj. 1863 fyzickým osobám), 1336 přijatých podnětů, 7428 podnětů na nevyžádaná obchodní sdělení, zahájeno 229, ukončeno 165 kontrol, vedeno 165 správních a přestupkových řízení, na rozhodnutí Úřadu bylo podáno 18 soudních žalob (v nichž se Úřad sám hájí); zaregistrováno bylo 5169 oznámení o zpracování osobních údajů (správci dat), připomínkováno 164 zákony a právní předpisy.

Jak, kdy a proč se občané obracejí na Úřad pro ochranu osobních údajů?

Jak postupovat

 

1) ... chcete-li podat podnět nebo stížnost na porušení zákona o ochraně osobních údajů

Každý, kdo zjistí, nebo má důvodné podezření, že jeho osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právem na ochranu jeho soukromého a osobního života a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů - mimo jiné jsou-li zpracovávané osobní údaje nepřesné, přesahují účel, pro který byly požadovány - má právo obrátit se na Úřad s podáním. Podání by mělo obsahovat takové konkrétní informace, aby při následném řešení mohl být bez prodlení zvolen účinný a cílený postup.

Podnět lze podat i anonymně na adresu Úřad a zaslat ho také elektronickou cestou na adresu .

2) … chcete-li podat stížnost na nevyžádaná obchodní sdělení

Působnost Úřadu mj. spočívá ve výkonu dozoru nad šířením nevyžádaných obchodních sdělení prováděným v rámci podnikatelské činnosti.

Podání adresovaná Úřadu musí směřovat proti obchodním sdělením za následujících předpokladů: obchodní sdělení bylo učiněno zejména elektronickou poštou, telefonem anebo faxem, z jeho obsahu vyplývá, že podporuje zboží či služby nebo image podnikatelského subjektu. Do působnosti Úřadu nenáleží šíření obchodního sdělení podporujícího zboží, služby anebo image osob vykonávajících regulované činnosti (např. lékaři, advokáti apod.).

Pro stížnost lze využít formulář nebo telefon.

 3) … chcete-li podat oznámení o zpracování osobních údajů

Registrační povinnost je upravena § 16 zákona, podle něhož oznamovací povinnosti podléhá každé zpracování osobních údajů prováděné správcem, na které není možné aplikovat některou z výjimek z této povinnosti upravených v § 18 zákona o ochraně osobních údajů. Je nutno zdůraznit, že povinností správce je zpracování (podléhající oznamovací povinnosti) oznámit Úřadu ještě před jeho samotným zahájením.

Oznámení se podává pomocí registračního formuláře.

 4) … potřebujete-li předat osobní údaje do zahraničí

Především není dovoleno omezovat volný pohyb osobních údajů, pokud dochází k předání osobních údajů do členského státu Evropské unie. Do ostatních (tzv. třetích) zemí mohou být osobní údaje předány, pokud zákaz omezování volného pohybu osobních údajů vyplývá ze smluvních závazků ČR, nebo na základě zvláštních rozhodnutí EU, o nichž Úřad informuje ve svém Věstníku. O výjimkách z těchto pravidel pojednává § 27 zákona o ochraně osobních údajů. Předání osobních údajů do zahraničí v takových případech prochází většinou povolovacím řízením Úřadu.

5) … potřebujete-li informaci nebo konzultaci k problému, s nímž jste se setkali v souvislosti s ochranou osobních údajů

Obraťte se na ) s co nejpřesnějším popisem problému, který potřebujete objasnit.

Osobní konzultaci je nutno dohovořit předem telefonicky na tel. čísle: 234 665 212.

6) … potřebujete-li podat oznámení o narušení bezpečnosti osobních údajů podle zákona č. 127/2005 Sb. (o elektronických komunikacích)

V rubrice webu Úřadu Oznámení podle zákona č. 127/2005 Sb. naleznete formulář, který je třeba vyplnit, příslušný návod k vyplnění i podrobné vysvětlení k uvedenému problému.

Partner článku

logo ÚOOÚ

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace