Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koho chtějí lidé v radě ČT a ČRo? Rozhodně ne nastrčené kašpárky v pimprlovém divadélku politických stran. Výzkum promluvil

20.03.2014
Koho chtějí lidé v radě ČT a ČRo? Rozhodně ne nastrčené kašpárky v pimprlovém divadélku politických stran. Výzkum promluvil

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Společnost SANEP zveřejnila už druhý průzkum, který se věnuje tématům souvisejícím s aktuálními volbami do Rady České televize a Českého rozhlasu. Zatímco ten první byl věnován důvěryhodnosti médií, ten aktuální pak samotnému působení mediálních rad.

Obyvatelé České republiky v něm dali poměrně jasně najevo, koho si přejí vidět v Radě České televize a Českého rozhlasu: osobnosti a nezávislé kandidáty. Není to asi překvapení - lidé by si zřejmě všeobecně přáli, aby jejich zájmy v kontrolních orgánech veřejnoprávních médií zastupovaly respektované osobnosti, které nejsou žádnými nastrčenými kašpárky v pimprlovém divadélku politických stran.

Sundají si konečně politici klapky z očí?

A není se čemu divit. Veřejnoprávní média by měla být baštou demokracie a jejich posláním by měla být objektivita, nestrannost, pravdivost a serióznost oproštěná od zákulisních politických her či obchodů. Co víc by mělo poslance přesvědčit než fakt, že podle průzkumu si 92,7 procenta občanů myslí, že Rady ČT a ČRo jsou politicky ovlivnitelné. Nedělám si žádné iluze, ale zázraky se dějí. Třeba se nějaký stane i v dolní komoře parlamentu. A když ne, tak naopak doufám, že v tom nejhorším možném případě dovolí poslanci jednotlivé radní tak, aby jejich mandáty alespoň kopírovaly rozložení koaličních sil. Bylo by to sice rozhodnutí špatné, ale pořád z těch špatných to nejlepší.

Na průzkumu je pozitivní, že se lidé zajímají o to, čím se Rada ČT a ČRo zabývá, a že vědí, jakou by měla plnit funkci. Snad to politikům dojde a nepůjdou ve stopách „tří moudrých opiček“, které „nevidí, neslyší, nemluví zlo“ a jsou v tomto smyslu symbolem klamu, neupřímnosti a ignorance. Poslanci mají nyní jedinečnou příležitost k tomu, aby ukázali, že při dovolení radních udělají první důležitý krok k tomu, aby vysílání České televize a Českého rozhlasu zůstalo takové, jaké je chceme mít: seriózní, vyvážené, důvěryhodné – zkrátka opravdu veřejnoprávní.

Osobnosti, které mají svůj názor a nebojí se ho říci

Pokud má mít Rada ČT a ČRo smysl, měly by v ní sedět osobnosti, které mají svůj názor a nebojí se ho říci. Kontrolní orgán postrádá smyslu, pokud bude plný „trafikantů“, kteří se do něj dostali na základě kamarádství s tím či oním politikem. Konec konců i politické strany by ve svém vlastním zájmu měly chtít, aby v radách zasedli odpovědní a samostatně myslící kandidáti, kteří budou posuzovat práci České televize a Českého rozhlasu správně a objektivně. Cílem přeci není, aby se „korouhvička“ v podobě Rady točila podle toho, z které strany právě vítr fouká a neohlížela se na toho, kdo zrovna v tu chvíli tahá za kratší konec. V ideálním případě tak budou s činností radních všechny strany zhruba stejně spokojené či nespokojené.

Nepatřím mezi naivky, a tak si nemyslím, že by veřejností preferovaný model, aby v radách zasedli odborníci z univerzit, byl tím nejlepším možným řešením. Současný stav, kdy o radních rozhodují poslanci, má také svůj smysl. Ovšem pouze za předpokladu, že opravdu odráží přání voličů. Řečeno parafrázovanými slovy Winstona Churchilla: „Stejně jako demokracie je tento volební systém nejhorší – s výjimkou všech ostatních, které byly vyzkoušeny.“ Pokaždé ho bude doprovázet trocha handrkování, frašky i tragédie. Podstatné a nutné ale je, aby k finální volbě poslanci přistupovali zodpovědně.

Lidé jsou politikou unavení

Tím nejlepším důvodem by pro ně mohla být neoddiskutovatelná skutečnost, že lidé jsou politikou unavení a rádi by viděli nějaký signál o změně k lepšímu. Dále pak to, že komerční média monitorují svět kolem nás spíše po povrchu a z hlediska své podstaty a nutnosti preferovat sledovanost se věnují hlavně konfliktním tématům. Proto jsou právě nyní veřejnoprávní média důležitá - aby poskytovala informace významné, aktuální a pravdivé. Ruku na srdce: „lyžující veverky“ na konci zpravodajského bloku nejmenované komerční televize toho pro rozvoj demokratického systému v České republice moc neudělají.

Průzkum ukázal, že lidem není jedno, kdo v Radách ČT a ČRo zasedne. Drtivá většina dotázaných v průzkumu jasně deklarovala, že jsou nespokojení se systémem volby, preferovanými kandidáty i vztahem mezi politikou a kontrolními orgány veřejnoprávních médií. Pokud budou poslanci k přáním občanů hluší, bude to signálem, že lidé na parlamentních křeslech se po volbách sice změnili, ale politika zůstala stále stejná.

Marek Lichtenberk, nezávislá iniciativa Slabiky.cz

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová