Nečas promluvil! Proč mu hrozí, že přijde o 5 milionů? Expremiér o slonovi, co ho štípla blecha, exmanželce Radce i kilech zlata
20.03.2014
Foto: repro
Popisek: Petr Nečas se pro magazín Euro vyfotil s kyjem v ruce.
Expremiér Petr Nečas se v rozhovoru týdeníku Euro, který vyšel v pondělí, rozzlobil mimo jiné nad tím, že se ÚOOZ nedostatečně věnoval některým kauzám organizovaného zločinu - kupříkladu metanolové kauze. „To, co ohledně černého obchodu s alkoholem předvedly složky typu ÚOOZ v posledním roce, to je jako když slona štípne blecha,“ řekl. Poodkryl i to, proč byl Jiří Pospíšil odvolán z postu ministra spravedlnosti: Veřejnost totiž vůbec nebyla informována o organizované vzpouře vězňů.
Je to zhruba tři čtvrtě roku, co policisté zatkli Janu Nagyovou a další osoby kvůli obviněním ze zneužití Vojenského zpravodajství a také kvůli tzv. poslaneckým trafikantům, kvůli čemuž následně padla i celá vláda. Bývalý premiér Petr Nečas je pak v kauze „trafikantů“ obviněn z uplácení. Podle policie se jej dopustil tím, že trojici bývalých poslanců ODS Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi zajistil posty ve firmách se státní účastí výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu.
V obsáhlém rozhovoru týdeníku Euro Petr Nečas ke své kauze kromě věcí, které již několikrát vysvětlil, ale nastiňuje ještě jinou věc. Zmiňuje, proč měl skončit Robert Šlachta (šéf ÚOOZ): Přestože podle Nečase za jeho působení v premiérském křesle výrazně poklesl vliv různých zákulisních hráčů na státní úřady i firmy, tak naopak ÚOOZ v té době a v tomto boji moc nepředvedl. Naopak - nechal prý podle Nečase plavat závažné kauzy, přičemž se detektivové tohoto celorepublikového útvaru spíše věnovali honu na politiky.
Oni mohou, my nesmíme
Podle týdeníku Euro ale musí logicky v kauze zneužití Vojenského zpravodajství figurovat i osoba, která je podezřelá ze zneužití pravomocí úřední osoby a tady se Nečas pak přímo nabízí jako adresát Bezpečnostní informační služby (BIS). „To je dotaz na detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Udělali to velmi rafinovaně. O této věci nesmíme pod hrozbou až pětimilionové pokuty mluvit. Týká se to i výslechů ohledně této údajně utajované skutečnosti. Takže policie a státní zástupce mohou vypouštět informace médiím, ale nám za to hrozí mastná pokuta,“ reagoval na tento fakt v rozhovoru Nečas.
Týdeník Euro se netají tím, že v horké kauze stojí spíše na straně expremiéra.„Je to zhruba tři čtvrtě roku ode dne, kdy policisté odvedli v poutech z domu Janu Nagyovou a další osoby a začalo něco, čemu se dá bez velké nadsázky říkat puč, při němž byla odstavena od moci vláda Petra Nečase. I on už je mezi obviněnými, ale žaloby pořád na stole nejsou, a není to vinou obstrukcí advokátů. Jedna větev stíhání se plukovníku Šlachtovi a vrchnímu státnímu zástupci Ištvanovi zlomila poměrně rychle známým rozhodnutím Nejvyššího soudu v Praze. Druhá, spočívající v údajném šmírování premiérovy exmanželky Vojenským zpravodajstvím, měla dospět do stadia obžaloby již v září. Tehdy policisté mluvili o jasných důkazech a jednoduchém odstíhání. Kde jsou ony důkazy dnes, nikdo netuší, ale snad již brzy žaloba doputuje k soudu a uvidíme je. Namístě je velká skepse k argumentům žalující strany,“ píše se v úvodu k rozsáhlému rozhovoru, kde Petr Nečas neříká zas až tolik nového, některé věci ale prohlubuje a zpřesňuje.
Odstřel si svého politika
Expremiér Petr Nečas může být v takzvané kauze Nagygate zakrátko obviněn z dalšího trestného činu, přesto v rozhovoru pro týdeník Euro říká: „Jsem přesvědčen, že nezávislý soud rozhodne o nevině všech obviněných.“ Že by o své nevině někdy přesvědčil i veřejnost, o tom si iluze nedělá, protože vox populi je podle něj silně ovlivňován mediální masáží.
„Ta moje nespokojenost s Robertem Šlachtou vyplývá mimo jiné z výsledků práce ÚOOZ v metanolové kauze z léta 2012. Čím hlouběji jsem pronikal do zákulisí obchodu s pančovaným alkoholem, tím více jsem byl zděšen. Tam dochází k obrovským daňovým únikům. Nemělo se vykřikovat na veřejnost, jak jsme dobří, ale měli už daleko dříve dopadnout ty pachatele, kteří obchod s černým alkoholem provozovali. Bohužel na tom ÚOOZ zásadní zásluhu nemá. Lví podíl patří krajským kriminálkám v Ostravě a ve Zlíně. To, co ohledně černého obchodu s alkoholem předvedly složky typu ÚOOZ v posledním roce, to je jako když – dovolte mi to přirovnání – slona štípne blecha. Asi takový vliv měly na potírání obchodu s černým alkoholem. A mimochodem, víte, jaké úspěchy mají v potírání obchodu s bílým masem za poslední dva nebo tři roky? Kdy podnikly poslední zátah proti organizovaným pasáckým gangům? Tady je jasně vidět, že hlavní náplní činnosti těchto policejních útvarů se stal hon na politiky. Prostě, odstřel si svého politika, a čím vyššího sestřelíš, tím větší mediální hvězdou budeš,“ řekl v rozhovoru Nečas.
O odluce se vědělo
Všechno mělo souviset s vaším rozvodem. Opravdu vaší bývalé ženě hrozilo nebezpečí, zeptalo se Euro. „Nechci o tom mluvit, než se tím začne zabývat nezávislý soud. Ale je skutečností, že mému rozvodu předcházela rozluka, žili jsme odloučeně déle už předtím, než to vyšlo najevo a než byla podána žádost o rozvod. Můžu teď říct pouze to, že ti, kdo nás poslouchali, už věděli, že žijeme odloučeně,“ sdělil Petr Nečas.
„To, že můžete být odposloucháván, je pravděpodobné. Musím zopakovat, že jsem ochranku odmítl. To ale neznamená, že má Ochranná služba na premiéra kašlat nebo jít proti němu. Zachytili jsme bohužel dost indicií a řešil jsem to s policejním prezidentem i náměstky, že někteří příslušníci Ochranné služby spolupracovali s bulvárním tiskem a informovali ho, kam vyjíždím, s kým vyjíždím a podobně. Zachytili jsme, že se v pražském prostředí objevily informace, že někdo z Ochranné služby pouštěl dál informace, kdo chodí do Kramářovy vily a podobně,“ dodal expremiér.
Šlachta za vším vidí zločinné spiknutí
„Nejsem zastáncem konspiračního ištvanovsko-šlachtovského vidění světa. Oni za vším vidí zločinné spiknutí a konspirace. Jestliže máte třeba kromě své rodiny a blízkých v telefonu seznam nějakých dvou stovek jmen, tak podle jejich vidění světa jste součástí nějaké klientelistické sítě. Takového Romana Janouška jsem viděl jednou v životě. Iva Rittiga asi třikrát při různých společenských akcích. I odposlechy mé ženy byly spuštěny na základě této argumentace, což ovšem samotné odposlechy vyvracejí. Je tam zachyceno minimum takových kontaktů. Před svým zadržením se neviděla s Romanem Janouškem dva roky, s Ivem Rittigem minimálně půl roku. S Jiřím Tomanem, bývalým úředníkem magistrátu, který je také v onom policejním seznamu, se neviděla nikdy,“ popsal expremiér styky s takzvanými kmotry.
K těm ještě řekl: „Já jsem pojem kmotr nikdy nepoužil a používat nehodlám. Podobný seznam jmen navíc umím vytvořit u každé politické strany, u níž se o tom nemluví, protože to zřejmě není tak mediálně zajímavé. A navíc, nechť si každý porovná vliv těchto zákulisních hráčů v roce 2008 s vlivem v roce 2012 či 2013. Každý musí vidět, že byl viditelně nižší. A troufám si říci, že jsem měl na tom svou zásluhu.“
Babiš byl Langerovi na svatbě
Řeč přišla i na Ivana Langera: „Ivan Langer odešel z politiky. Znám se s ním od počátku devadesátých let. Spolupracovali jsme na vzdělávání členské základny, on vybudoval CEVRO a musím říci, že je to jeho nehynoucí zásluha. A to neříkám proto, že tam působím jako analytik a vyučující. Je to kvalitní a úspěšná soukromá vysoká škola… Historicky nějaké vazby mezi Langerem a Babišem vznikly. Zachytil jsem výrok Andreje Babiše, že byl Ivanu Langerovi na svatbě. Lidé si prostě mohou být sympatičtí. Odmítám podléhat psychóze, že když se politik setkává s podnikatelem, tak to automaticky znamená nějakou nekalost. Ti lidé přece spolu mohou mít neformální a přátelské vztahy,“ rozhořčil se Petr Nečas.
Euro se zajímalo i o hojně propírané drahé a luxusní věci Jany Nagyové, která prý disponuje movitým majetkem v hodnotě deseti milionů korun. Co je na tom pravdy podle Nečase? „Je na tom asi tolik pravdy, jako že s mojí ženou, generály Páleníkem a Kovandou, poslanci Šnajdrem, Fuksou a Tluchořem souvisí sto padesát milionů korun a desítky kilogramů zlata zajištěné loni v červnu při domovních prohlídkách. To také bylo předestíráno české veřejnosti a trochu mě mrzí, že významná část českých médií na tohle pozapomněla. Takže tohle je zhruba stejně věrohodná informace. Pozoruhodné je, že tyto informace nejsou ve spise a nejsou ani v záznamu z domovní prohlídky. Tak musí do médií unikat jen z jednoho zcela zřejmého zdroje – tedy od policistů či prokurátorů,“ zakončil expremiér Nečas.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová