Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jste z Prahy, mladí zdraví, ale bez práce? Vaše smůla, naznačuje politik

15.03.2014
Jste z Prahy, mladí zdraví, ale bez práce? Vaše smůla, naznačuje politik

Foto: chuchle.cz

Popisek: Úřad práce, ilustrační foto

Nezaměstnaní občané nemají čekat na pomocnou ruku Úřadu práce a mají se o své „pracovní štěstí“ přičinit sami. Alespoň pokud jsou mladí a zdraví. A dvojnásob to platí, pokud jsou z Prahy. Pokud uvidíte příležitost, máte e jí chopit, ať jde o jakoukoli práci.

Téma nezaměstnanosti bylo jedním z klíčových bodů čtvrtečního pořadu České televize „Máte slovo“ s moderátorkou Michaelou Jílkovou.  Muž z Prahy si ve studiu posteskl, že nemůže najít práci. Kvalifikaci má jako trenér fitness a odmítá dělat práci na živnostenský list. „No, máte to podstatně jednodušší než lidi ze Šluknovska nebo severní Moravy,“ odvětil mu kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). „Tak mi najděte práci,“ řekl muž. „Najděte si ji, proboha, sám. Jste mladej’ a zdravej’,“ odmítl rázně předseda Svazu měst a obcí.

Podle něj může být nakonec problém v tom, že lidé si příliš „vybírají“. „Podle mě nehledá tu práci dostatečně nebo není ochoten dělat práci jinou,“ popsal situaci Jiránek. „V Praze rozhodně nabídka práce je,“ míní.

Je potřeba vzít jakoukoliv práci

Někteří lidé jsou ochotni vzít jakoukoliv práci, jeden z diskutujících v publiku si však stěžoval na to, že nemá zkušenosti mimo svůj obor číšníka – a tak je odmítán. „Je potřeba vzít jakoukoliv práci, protože každý personalista vás radši vezme, když uvidí, že máte zájem pracovat, i když nemáte kvalifikaci,“ radila další diskutující politička, místopředsedkyně Senátu Alena  Gajdůšková (ČSSD).

Navíc jsou možnosti různých rekvalifikací. Problém však je, že o nich mnoho nezaměstnaných neví – na úřadech práce o tom někdy neinformují. „Je to úřad od úřadu, pracovnice od pracovnice,“ vysvětlovala Markéta Viehmannová, vedoucí Azylového domu v Horních Počernicích. Podle ní často nejsou informace podávané klientům kompletní.

Za to ale částečně mohou změny vycházející z Ministerstva práce a sociálních věcí. „Jak byl založen jeden Úřad práce, tak došlo k obrovskému pracovnímu podcenění,“ míní jeho generální ředitelka Marie Bílková. Odešlo totiž dost erudovaných pracovníků a těch, kteří se v oblasti vyznají, zbylo málo. „Ten úřad se celou dobu potýká zejména s nefunkčností informačního systému,“ dodala.

„Vy vůbec úřad práce nejste, protože nikomu práci nehledáte. A vy za to nemůžete,“ zastala se Bílkové moderátorka Michaela Jílková. Úřad práce má podle ní příliš mnoho oblastí, o které se stará – a tak na tu hlavní, hledání práce, nezbývá čas.

Armáda nezaměstnaných číšníků a trenérů fitness

Podle Jiránka ale možná problém vzniká ještě před navštívením úřadu, dokonce ještě před první prácí – a to výběrem studia. Příliš se totiž studují humanitní obory a služby, málo naopak obory technické. „Možná si zaděláváme, a to nejen Česká republika, ale celá Evropa, na obrovský problém,“ tvrdí primátor, podle něhož můžeme skončit s armádou nezaměstnaných číšníků a trenérů fitness. „To je cesta do pekel,“ varoval.

„Hovoří tady mladí, kteří nemají práci, ale já si troufám říct, že je tady úplně jiná skupina, která nemá práci, a to lidé starší 50 let,“ ozval se pak další diskutující.

Extrémním případem jsou pak nezaměstnaní, kteří dostávají dávky, ale pracovat vůbec nechtějí. Na ty by podle Jiránka mohlo platit, kdyby dávky měly podobu toho, že by šlo o peníze výhradně na jídlo pro děti a podobně. „Ne že to rodiče, kteří to prochlastají, dostanou do ruky. Ale že dítě, které přijde do školy, dostane teplé jídlo,“ popisoval.

„Já myslím, že cíl těch dávek je, aby se rodiče i starali o děti,“ míní primátor. „Ne všichni, co bydlí na ubytovnách, chlastají. Ale část ano,“ pokračoval ostře. „A ti by ty dávky neměli dostávat. Měly by je dostávat přímo jejich děti.“ Na závěr pak Gajdůšková dodala, že podobné řešení problému spočívá i na obcích. „Do určité míry toto mohou zařídit,“ uvedla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová