Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zapomínáte, vzkazuje vám Klaus. Kde podle něj leží kořeny dnešní situace?

14.03.2014
Zapomínáte, vzkazuje vám Klaus. Kde podle něj leží kořeny dnešní situace?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Václav Klaus

Kdyby si lidé více pamatovali, zřejmě by došli k tomu, kde leží kořeny „blbé nálady“. O ní mluvil již první český prezident Václav Havel. Podle Havlova nástupce v úřadě byla přitom pravda dosti odlišná. Transformaci jsme v jejím polistopadovém prvním období zvládli dobře, dokonce mnohem lépe, než naši sousedé. Kde je tedy zakopán pes? V každém z nás. A prý také v České centrální bance.

Bývalý prezident Václav Klaus vystoupil na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde se zamyslel nad tím, do jaké míry byla naplněna naše očekávání z roku 1989. Připomněl, že 25 let po pádu komunismu si zároveň připomínáme 10 let od vstupu do Evropské unie.

Všichni tušili, že to bude běh na dlouhou trať

Nejprve Klaus připomněl, že těchto 25 let bylo v moderních dějinách historicky nejdelší období bez vnějšího zásahu. „Za úspěch či neúspěch těchto 25 let si do značné míry můžeme jen a jedině my sami,“ zdůraznil.

Podle Klause se v poslední době stalo módou říkat, že očekávání z listopadu 1989 nebyla naplněna. S tím však Klaus polemizuje. „Muselo by se říci čí očekávání a v čem. Je to určitě daleko složitější,“ říká. Podle něj vůbec není jasné, co kdo očekával. Někdo větší ekonomické bohatství, jiný zase více svobody, nebo lepší mezilidské vztahy.

„Už je to sice pozapomenuto, ale troufám si říci, že prvotní očekávání v listopadu 1989 nebyla až zase tak velká,“ zavzpomínal exprezident. Všichni tehdy podle něj tušili, že bude trvat dlouhá desetiletí, než se opět staneme normální evropskou zemí. První období jsme podle Klause díky kolektivní moudrosti našich obyvatel zvládli lépe než kterákoliv jiná transformující se země. „To už je zapomenuto nebo možná pouze záměrně nepřipomínáno,“ dodal.

Dětinský názor

Úspěch prvních porevolučních let podle Klause vyvolal prudký nárůst očekávání. „Vše nové bylo strašně rychle považováno za samozřejmost a najednou vznikl údiv nad tím, že u nás všechno ještě není takové jako v zemích, kde komunismus nikdy nebyl,“ uvedl k tomu exprezident. Tento dětinský názor podle něj velmi zhoršil náladu v zemi. To vše zhoršila ekonomická krize z let 1997-1998, kterou podle něj zbytečně vyvolala Česká národní banka v rámci směšného prestižního souboje lidí kolem Václava Havla s Klausovou vládou.

Totéž se podle něj opakovalo ve „velké“ krizi po roce 2008. Ta zapříčinila doposud největší „mezeru očekávání“ za celou porevoluční éru. Způsobila ničivou nedůvěru veřejnosti v tržní ekonomiku a pluralistickou demokracii.

Výsledkem podle něj byly volby z října 2013, představující popření celého „polistopadového režimu“. Již nyní se prý dá očekávat, že nový režim přinese oslabení trhu a naopak posílení státu a politiků. „Bude to určitě znamenat i posílení nedůvěry ve standardní politiku a v politický systém parlamentního typu a ve svém konečném důsledku to bude znamenat opouštění demokracie,“ odhaduje.

Nečekal jsem to, říká exprezident k dnešku

Za sebe přiznává, že v roce 1989 netušil, že v březnu 2014 bude žít ve světě potlačování trhu a ubývání demokracie. K němu podle Klause výrazně přispěla i Evropská unie, představující okolí, které bezprostředně ovlivňuje naše prostředí. Direktivní ekonomicko- sociální model EU podle něj radikálně oslabuje svobodu a demokracii. Toto ale prý Klaus sám před deseti lety při vstupu České republiky tušil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace