I "chlupatý" porušují zákon: Vydírají, znásilňují a řídí opilí. Nejhorší je to v Praze. Přečtěte si detaily
12.03.2014
Foto: wikimedia.org
Popisek: Policie, ilustrační foto
KRIMI Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se zrodila prvního ledna 2012, a odpovídá na otázku. Kdo hlídá hlídače. Víme, kolik policistů prošlo korupčním testem a kolik z nich v tomto testu podlehlo. Víme, kolik policistů se dopustilo vydírání, znásilnění nebo řízení v opilosti. Nahlédněte „pod pokličku“ ochráncům zákona, kteří zákon porušují.
V roce 2012 a 2013 se Generální inspekci bezpečnostních sborů zpovídalo dohromady téměř 550 policistů a téměř 90 pracovníků vězeňské služby. Jejich nejčastějším prohřeškem bylo zneužití pravomoci, informuje Český rozhlas.cz.
Data Generální inspekce bezpečnostních sborů ukazují, že nejčastěji zákon porušují příslušníci bezpečnostních sborů působící v Praze. Jde o dvaašedesát případů. Za pozornost však zároveň stojí, že až v 70 případech překročili zákon příslušníci V moravskoslezském kraji, z nichž ale velká část pracuje v jiném regionu České republiky. Nejlepší situace je naopak v Pardubickém kraji, kde zákon překročilo pět policistů. Z hlediska služebního zařazení ochránců zákona jsou neuvědomělejší policisté ze Zlínského kraje, kteří překročili zákon také jen pětkrát.
Bylo provedeno 31 zkoušek protikorupční spolehlivosti. Tři zkoušení neprošli
Třináct policistů se dopustilo vydírání, jedenáct úmyslně ublížilo na zdraví. Desítka policistů řídila automobil pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Dvaatřicet policistů způsobilo dopravní nehodu z nedbalosti. Jeden policista se přikročil dokonce ke znásilnění. Nade všechna porušení zákona ale vyčnívá zneužití pravomoci úřední osoby, kde se tohoto jednání dopustilo přes devadesát policistů.
A jak je to s korupcí u policie? „V roce 2012 bylo provedeno 31 zkoušek spolehlivosti. Z tohoto počtu byly 3 případy s pozitivním výsledkem. Ty byly dále řešeny policejním orgánem inspekce a nadřízeným i služebními funkcionáři zkoušených osob,“ informuje GIBS.
Za prostudování jistě stojí i výčet korupčních činů, kterých se ochránci zákona dopouštějí. K nejčastějším formám korupce v bezpečnostních sborech patří následující:
- předávání informací za úplatu či protislužbu,
- neoprávněné lustrace v informačních systémech,
- ovlivňování řízení v nezákonný prospěch,
- spolupráce na vydírání osob (podnikatelů),
- nelegální pronášení předmětů do věznice,
- přijetí úplatku za neřešení
V roce 2012 prý inspekce dokumentovala celkem 42 TČ se znaky vykazujícími korupční jednání.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Anička Vančová