Schwarzenberg s Kalouskem prý patří před soud. Opouští snad partneři "potápějící se loď"?
12.03.2014
Autor: facebook
Popisek: Lidé se baví na účet TOP 09
Církevní restituce stále hýbou žlučí většině české společnosti. Někdejší vláda Petra Nečase za ně zaplatila politicky. Strana LIDEM Karolíny Peake zmizela z politické mapy a z ODS se stal politický trpaslík. TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem ten počin ale pršel vcelku „bezbolestně". Z ČSSD však stále zní hlasy, že tito muži patří za „loupež století“ před soud. Možná překvapivě o tom tentokrát nemluví poslanec - boxer Jaroslav Foldyna (ČSSD). TOP 09 přitom mohou oslabit i další eventuality.
Sociální demokracie chce zpomalit vydávání církevního majetku a prodloužit lhůtu, kterou teď mají úřady na přezkum žádostí o restituce z půl roku na dvojnásobnou dobu. Dále chce zřídit zvláštní vládní výbor pro zmíněnou problematiku. Důvodem má být snaha zabránit nevratným chybám. S církvemi však o tomto návrhu nikdo nejednal a odmítavě se k němu staví KDU-ČSL. Rovněž hnutí ANO, třetí koaliční partner, je skeptické. Ministryně Věra Jourová nevidí důvod, proč by měl vzniknout zvláštní orgán. Podle ní je samozřejmé, že vláda má být informována o průběhu narovnání s církvemi, ovšem pro to nespatřuje potřebu zřízení vládního výboru.
Nečas s Kalouskem byli až moc velkorysí
Podle Aleny Gajdůškové je úspěchem, že církve souhlasily se zveřejněním hlášení, jak nakládají s finančními náhradami. O konkrétních částkách nyní prý diskutují ekonomové a mají být „hlavním bodem příštího jednání, které proběhne do konce března“. Vyjednávací skupina ČSSD stále prosazuje buďto snížení celkových náhrad anebo jejich proměnu v nefinanční. Uvedla to v pořadu České televize Hyde park.
Podle sociálně demokratické hlavní vyjednávačky jsou náhrady nadhodnoceny. Odvolává se na částky, za které se v současnosti a nedávné době prodává státní půda. Církevní postoj je ovšem opačný. Církve v jednání postupují jednotně, nicméně Alena Gajdůšková řekla: „Vnímám, že malé církve mají problémy s jednáním o snížení částky, protože po odluce od státu budou na jejím vyplacení zcela závislé." Vyjádřila i podiv nad skutečností, že na odluku vůbec přistoupily.
Trestní odpovědnost by prý byla na místě
Zdůraznila nicméně, že „my jednáme a chceme jednat“ a vyjádřila přesvědčení, že se s církvemi domluví. „Když ne, mohou se vynořit tlaky, které nebudou příjemné ani pro církve, ani pro vnímání našeho státu jako právního státu,“ uvedla s odvoláním na slibované referendum a zmiňované zdanění vyplácených náhrad.
Na přímý dotaz jednoho z diváků uvedla, že „bohužel šance potrestat ty, kteří zákon nejen navrhli, ale i proválcovali Poslaneckou sněmovnou, jsou mizivé. Trest dostala ODS ve volbách. TOP 09 ovšem nepostihl a vypadá to, že se tak ani nestane. Trestní odpovědnost by byla, myslím, naprosto na místě.“
Za pozornost ale stojí, že se v souvislosti s letošními obecními volbami vyrojily spekulace, že se dosavadní spojenci Starostové a nezávislí s TOP 09 rozejdou. Stávající předseda STAN Petr Gazdík to opakovaně popřel s odkazem na to, že v tuto chvíli ještě stále platí smlouva o vzájemné spolupráci obou stran, ale především mezi starosty sílí hlasy, že by se hnutí dařilo lépe bez Kalouska. Znamená to snad, že partneři opouštějí potápějící se loď?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Anička Vančová