Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohavné! Za pár let si je porovnáme a uvidíme. Přečtěte si, o co se přeli Kalousek S Dienstbierem

11.03.2014
Ohavné! Za pár let si je porovnáme a uvidíme.  Přečtěte si, o co se přeli Kalousek S Dienstbierem

Foto: TOP 09

Popisek: exministr financí Miroslav Kalousek

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a předseda Legislativní rady vlády, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) se do sebe pořádně pustili. Jako dva borci v ringu si chtěli poměřit zásadní čísla a stranou jejich pozornosti nezůstaly ani církevní restituce. Kněží jsou taky lidi, hřímal Kalousek

Jednotlivá ministerstva už disponují legislativním plánem, který má ve středu schválit vláda. „Tato země potřebuje velkou opravu, za minulé vlády jsme viděli rozklad státu a jeho základních funkcí. My tyto funkce chceme opravit,“ prohlásil ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) v pondělním pořadu Události, komentáře na ČT 24. A to neměl dělat.

Řada kroků vlády nám uškodí, začal zostra Kalousek

Jeho oponentem totiž byl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten nejprve vyjádřil své překvapení nad tím, kolik prostoru novému legislativnímu plánu vlády věnují jednotlivá média, protože se prý jedná o zcela standardní postup. Nicméně vyjádřil úlevu, že u moci je konečně vláda, která vzešla z legitimních voleb a má většinu v Poslanecké sněmovně.

„Domnívám se, že řada těch kroků je škodlivých, ale takové už je moje chápání z pozice opozičního politika,“ zhodnotil pak Kalousek legislativní plán. Dienstbier mu ironicky odvětil, že natolik škodlivé kroky, jako je likvidace systému výplaty sociálních dávek či rozklad Úřadu práce, se jim určitě nezadaří. „Za několik let si porovnáme čísla a nebudeme jen tak hlásat hesla,“ sdělil mu Kalousek s tím, že v zemi nyní panuje nejnižší míra chudoby a máme důvěru na finančních trzích.

Zlevníte Jídlo? Dienstbier nezvládl odpovědět

V roce 2014 se počítá s přijetím třetí sazby DPH na léky a knihy. Kabinet plánuje také zavedení porodného na druhé dítě nebo růst důchodů. Prezident Miloš Zeman vyjádřil pochybnosti nad tím, kde na to vláda vezme finanční prostředky. Dienstbier se tyto pochyby snažil vyvrátit. „Že situace je napjatá, to samozřejmě víme. Jako sociální demokracie jsme program velice důkladně propočítávali. Záměrem je zvýšit některé daňové příjmy a zároveň hledat i úspory a lépe vybírat daně,“ vysvětlil.

Na Kalouskovu otázku, zda Sobotkova vláda sníží ceny potravin, ale ministr nedokázal jasně odpovědět a pouze odkázal k programovému prohlášení vlády. „Všechny tři vládní strany nás kritizovali za zvýšení DPH u potravin, což jsme i my dělali neradi, ale bylo to správné. Nyní mají tu možnost to změnit, ale oni to neudělají, protože ví, že jsme měli pravdu, a tím se usvědčují z populismu,“ obvinil ho Kalousek. „Já si od pana exministra rád nechám poradit, protože málokdo dokázal Českou republiku tak zadlužit,“ nedal se Dienstbier.

Církve jsou taky občané

Kalousek se do Dienstbiera pustil i kvůli církevním restitucím, konkrétně za delší lhůtu pro úřady pro jejích vyřízení, kterou prosazují sociální demokraté. Ten ale namítl, že úřady by neměly být pod časovým tlakem a měly by důkladně posoudit jednotlivé záležitosti, aby v rychlosti nebylo omylem vydáno něco, co by vydáno být nemělo.

„Církve jsou také občané. Rozdělování společnosti na ‚my’ a ‚oni‘ je mimořádně ohavná hra, kterou sociální demokracie hraje od samého počátku. Chováte se odporně,“ vzkázal mu Kalousek, načež Dienstbier odpověděl: „Je skutečně mimořádně ohavné, když jisté zájmové skupiny získávaly prostředky z veřejných peněz. A to byli také občané.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace