Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protikorupční advokát Láska zkouknul reportáž o Nagyové. Napřed se smál, pak nadával a nakonec dostal strach – z Nečasova syndromu

05.03.2014
Protikorupční advokát Láska zkouknul reportáž o Nagyové. Napřed se smál, pak nadával a nakonec dostal strach – z Nečasova syndromu

Autor: Facebook

Popisek: Václav Láska

Advokát Václav Láska se v neděli večer podíval na reportáž o Janě Nagyové (dnes Nečasové) v pořadu ČT 168 hodin, a pak se na Facebooku podělil o své dojmy. Nad demonstrací kýčovitého luxusu paní vrchní ředitelky prý váhal, jestli se smát, nebo nadávat, a nakonec dostal strach.

Je prý nepochybné, že přijímání statisícových prezentů v době, kdy se obyčejný úředník bojí převzít bonboniéru, je naprosto neakceptovatelné. A je celkem jedno, zda policie prokáže, že tato podarování byla součástí protislužeb, naplňujících skutkové podstaty trestných činů. Jednání Nagyové považují ti radikálnější za arogantní lumpárnu, a i ti nejmírnější by prý nejspíš zvolili formulaci „velmi hloupé“.

Existuje však jeden člověk, který ani toto není ochoten přiznat, a stále mele cosi o politické kauze. Je to Nagyové bývalý nadřízený a současný novomanžel Petr Nečas. A Láska nechápe, proč to dělá. V politice zcela určitě skončil, takže nebrání žádné křeslo. Sám si podle všeho nic nenakradl, takže se nejedná o zatloukání spolupachatele. Místo toho, aby svou sekretářku pořádně seřval za to, co nejspíš za jeho zády prováděla, pojal ji za manželku.

„Důvodů může být víc. Ale obávám se, že hlavní příčinou je biochemická reakce, která způsobí zamilování. Respektive u mužů středního věku spíše zblbnutí,“ píše advokát Láska. Nečas byl podle něj vždy inteligentní, vzdělaný a profesně úspěšný. Byl však vždy trochu submisivní, a tak jej zblbla jedna žena. A právě to prý advokátu Láskovi nahání strach.

„Letos mi bude čtyřicet. Jsem v krizovém věku. Mám rád věci pod kontrolou a pořád si myslím, že vždy a za všech okolností to budu hlavně já, kdo bude řídit svůj život. Jenže pak v televizi zahlédnu Petra Nečase a má jistota je pryč,“ svěřil se sociální síti protikorupční advokát. Jeho nedělní večer prý ovládla otázka, klokotající v hlavě mnoha čtyřicátníkům: Může se to stát i nám? 

Co přesně napsal Václav Láska na Facebook:

Tak se tak koukám na reportáž o Janě Nagyové/Nečasové, jak dostávala jako státní úřednice dárky za statisíce. A přemýšlím, jestli se mám tomu smát, nebo být naštvaný. Po chvíli však ve mně převládne pocit úplně jiný. A to strach. A hned vysvětlím z čeho.

Asi každý soudný člověk vidí, že v době, kdy se slušný úředník bojí přijmout od občana bonboniéru, je situace, kdy úřednice od "premiéra" přijímá statisícové dary od vrcholných manažerů podniků se státní účastí, vysokých úředníků a zejména soukromých osob, které dostávají státní zakázky, naprosto neakceptovatelná. Spíš taková situace je bližší reportáží o luxusním sídle Janukovyče, než o demokratické zemi v srdci Evropy. Až v budoucnu se dozvíme, jestli policie shromáždí dostatek důkazů na to, aby prokázala, že tohle přijímání dárků bylo součástí trestného činu.

Že je to však od paní Nagyové jednání, které lze kvalifikovat v rozmezí od "velmi hloupé" (u těch mírnějších povah) až po "arogantní lumpárna" (u těch naštvanějších povah), to snad je zřejmé. To snad vidí všichni. Tedy až na jednoho. Na Petra Nečase. Ten si dál mele svou o politické kauze.

Proč? Premiér už není, své křeslo nebrání? Sám si asi nic nenakradl, takže nekryje spolupachatelku. Proč ještě svoji současnou ženu alespoň pořádně neseřval za to, že za jeho zády, za zády "protikorupčního premiéra", činila to, za co by se každý jiný státní úředník okamžitě pakoval ze svého místa? To, co je symbolem klientelismu?

Důvodů může být víc. Ale obávám se, že hlavní příčinou je biochemická reakce, která způsobí zamilování. Respektive u mužů středního věku spíše zblbnutí.

Petr Nečas byl vždy trochu submisivní. Ale zejména je to člověk inteligentní. Je vzdělaný. Byl profesně úspěšný. Přesto ho zblbla jedna žena.

No, a proto jde na mě strach. Letos mi bude čtyřicet. Jsem v krizovém věku. Mám rád věci pod kontrolou a pořád si myslím, že vždy a za všech okolností to budu hlavně já, kdo bude řídit svůj život.

Jenže pak v televizi zahlédnu Petra Nečase a má jistota je pryč. Na místo ní mi hlavou běží otázka, která klokotá možná v hlavě více čtyřicátníkům. Může se to stát i nám?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace