Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co se šeptá v kuloárech: O Babišovi, TV Nova a jejím řediteli, přezdívaném Drákula, i utajeném poschodí, kam nikdo nesmí

03.03.2014
Co se šeptá v kuloárech: O Babišovi, TV Nova a jejím řediteli, přezdívaném Drákula, i utajeném poschodí, kam nikdo nesmí

Autor: archiv

Popisek: Noviny i rádio už Babiš má, ještě mu chybí televize. A tak prý nyní míří na Novu.

EXKLUZIVNĚ K úspěšné manipulaci s veřejným míněním schází Andreji Babišovi ještě jeden důležitý článek – televize. Proto údajně zaměřil pozornost na nejsilnější komerční stanici, TV Nova. Teprve s jejím získáním by mohl stoprocentně diktovat celému Česku, tak jako to dělá bývalý rumunský generální ředitel Novy Adrian Sarbu v rodném Rumunsku.

Do posledního patra zrekonstruované budovy TV Nova na Barrandově se jen tak nikdo nedostane. Ze vstupní haly do něj jezdí prosklený výtah, podobný těm, jimiž se honosí hala pražského hotelu Hilton. Ovládá se vstupními kartami, ten správný kód až do mocenských výšin však má jen pár vyvolených. Na přání bývalého generálního ředitele, Rumuna Adriana Sarbu, kterému zaměstnanci říkali Drákula, byly prostory vyloženy bělostnými koberci, z nichž dostávaly uklízečky málem infarkt. Z klubovek, potažených bílou kůží, vládl Nově rumunský guru, který si dal za cíl ovládout české veřejné mínění. Jenže…

Velké školení

Když po letech vystřídal původní marketingovou ředitelku nový nástupce, rozhodl se velký šéf Sarbu řádně ho vyškolit. Zkušený bulvární novinář byl proto poslán v doprovodu své zástupkyně do Bukurešti, aby se konečně dozvěděl, jak se to má správně dělat. Přivezli si odtamtud hromadu velkolepě graficky zpracovaných publikací o rumunských seriálech, a navíc jednu velkou myšlenku – televizní marketing a PR musí přece všem tištěným médiím vždy důrazně „vysvětlit“, jak kterou situaci a událost mají komentovat! V Rumunsku to tak dělají a vše jde jako po drátkách ke spokojenosti vládnoucí garnitury.

Čtěte také:

Intrikoval, rozeštvával, likvidoval podřízené, z divných lidí dělal šéfy. Bývalý top zaměstnanec promluvil o vedení TV Nova

Diktát nevyšel

Je to přece snadné – tamní televize i nejdůležitější noviny totiž patří jednomu člověku – Adrianovi Sarbu! V Česku však jeho oficiální moc končila za dveřmi TV Nova. Aby mohl podle svých potřeb diktovat i novinám, musel by nejprve ovládnout i jejich majitele. Jenže ti jsou u nás také mocní, a navíc tvrdě hájí své zájmy. Proč by se tedy měli pořizovat těm jeho? Sarbu střídavě zuřil, marketingový ředitel byl jedním z mála, kdo se mu občas vzepřel se stejnou razancí, jakou měl ve zvyku i velký šéf. Nakonec Rumun pochopil, že mu nezbývá než se s tou novinářskou cháskou nějak vypořádat.

Rezignace za velké prachy

Hlavní úkol, o němž se dlouho jen šuškalo, Sarbu rozhodně splnil. Začal šetřit na všech stranách, zkušené profesionály nahrazoval nýmandy, kvalita programu úspěšně klesala a klesala. A ještě na tom dokázal vydělat, například když krmil diváky tureckou telenovelou Tisíc a jedna noc, kterou navíc Nova koupila za pořádný balík. Proč také ne, když tuhle pochybnou slátaninu natočila firma jeho dcery. A tak úspěšně srazil během poslední „pětiletky“ tržní cenu Novy na minimum. Ve chvíli, kdy se začalo oficiálně jednat o prodeji Novy, Adrian Sarbu na svou funkci rezignoval, přestože měl čerstvě podepsanou smlouvu až do roku 2016. Z luxusních kanceláří na barrandovském kopci odcházel v pohodě, v kapse se zlatým padákem v přepočtu 107 milionů korun. Samozřejmě ho dostal v dolarech.

Promyšlená oklika

Ovládnout české veřejné mínění tedy rumunský šéf nedokázal, jasně však naznačil cestu, kudy se k tomuto cíli propracovat. Po jeho vzoru se po ní nyní vydává relativně nepozorovaně další velký šéf Andrej Babiš. V březnu 2012 začala AGF Media, dceřinná společnost jeho holdingu Agrofert, vydávat regionální týdeník 5plus2. Současně Babiš projevil zájem o koupi prodělečné společnosti Centrum Holdings, zjevně mu šlo o získání informačních portálů Centrum.cz a Aktuálně.cz. Ty mu ale vyfouklo vydavatelství Economia.

Do loňského června se šuškalo o koupi Ringieru, který vydává bulvární deníky Blesk a Aha!, namísto něj však Agrofert získal Mafru, tudíž kromě MF Dnes i Lidové noviny. Na stránkách nejčtenějšího tzv. seriózního deníku – MF Dnes – bylo už krátce po ovládnutí vydavatelství Babišovým Agrofertem jasné, za koho tento tým nyní kope. Loni v listopadu Babiš úspěšně zamířil do další sféry vlivu – koupil společnost Londa, vlastnící Rádio Impuls. A nyní prý míří přímo na Novu. Jestli ji získá, bude moci ze čtvrtého patra její budovy diktovat Čechům, co si mají myslet. A na rozdíl od Rumuna Sarbu zřejmě mnohem úspěšněji.

Mária Slušná

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace