Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly, říká znechuceně poslanec ANO. A ta osobní mlaskavost a chrochtavost…

02.03.2014
Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly, říká znechuceně poslanec ANO. A ta osobní mlaskavost a chrochtavost…

Autor: aTeo

Popisek: Takto vidí grafik aTeo Janu Nagyovou - Nečasovou.

Etický kodex Úřadu vlády asi nezajímal bývalou šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou a ve své funkci přijímala luxusní dary, jejichž hodnotu nalezených u ní v bytě vyčíslila policie na deset milionů. Expert na státní správu Oldřich Kužílek ale přesto považuje etický kodex za mimořádně potřebný, i když nezabrání výskytu jedinců s osobní chrochtavostí. Zároveň míní, že ze služeb státu má být okamžitě propuštěn každý, kdo nosí komukoli ve státní správě luxusní dárky.

Z informací, které unikají na veřejnost o bývalé šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové, vyplývá, že se ve své funkci nespokojovala jen s přemrštěnými odměnami k základnímu platu, ale že si přišla i na nevšední dárky, o čemž svědčí šperky v hodnotě deseti milionů korun, které při jejím zadržení objevila policie u ní doma.

Bývalou pravou ruku a dnes už manželku Petra Nečase si ale nepředcházeli jen lidé z privátní sféry, ale i šéfové státních firem. Deník MF Dnes napsal, že protimafiánský útvar ÚOOZ pracuje s podezřením, že Nagyovou obdarovával i ředitel polostátního energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš. Ten to nepopřel, ale odmítl sdělit, o jaké dárky šlo. To čerstvě odvolaný ředitel Státního pozemkového fondu Petr Šťovíček přiznal, že Nagyové přinesl jako pozornost „hloupou kabelku“ za patnáct tisíc.

Žalobce má podezření, že mohlo jít o dárky za vyřízení nějakých záležitostí

Vyšetřovatelé zjišťují, jaký měli dárci motiv. Už koncem minulého roku vyslovil vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan podezření, že Nagyová „vyžadovala dárky či jinou formu odměny za vyřízení záležitostí ve prospěch jiných osob“. V etickém kodexu Úřadu vlády, který platí od roku 2001 a Nečasova vláda ho ještě zpřísnila, se píše, že „zaměstnanec nevyžaduje ani nepřijímá dary, úsluhy, laskavosti ani žádná jiná zvýhodnění, která by mohla ovlivnit rozhodování a narušit profesionální přístup“.

Podle odborníka na státní správu Oldřicha Kužílka jsou ve světě v etických kodexech a formulací střetu zájmů, které se týkají dárků, dvě koncepce. „První je nulová tolerance a ta druhá vychází z toho, že se určí nějaká částka v té zemi přiměřená, která se snaží vyjádřit to, že za tu cenu by prakticky nemělo být nic, co by mohlo mít povahu nějakého ovlivnění,“ říká pro ParlamentníListy.cz Oldřich Kužílek s tím, že ale psychologie funguje tak, že to ovlivnění nastává vlastně pokaždé, i když jde o úplnou drobnůstku.

Při jednání státního úředníka nemá co dělat ovlivňování ani propisovačkou

Připomíná, že v minulém volebním období byl ve sněmovně vypracován do pokročilé fáze etický kodex poslance, k jehož přijetí ale nedošlo, a v něm se počítalo s limitem dvou tisíc. „Česká republika by měla v tuhle dobu, kdy korupce a klientelismus jsou nesmírně silně přítomné a narušují zcela prokazatelně činnost veřejné správy, mít nulovou toleranci. Mělo by se to brát tak, že když někdo jedná za veřejnou správu, tak tam vůbec nemá co dělat jakékoli i jen psychologické ovlivňování formou květin či propisovačky,“ tvrdí Oldřich Kužílek.

S námitkou, že etický kodex na Úřadu vlády byl v éře Nagyové ještě zpřísněn a jejímu obdarovávání nijak nezabránil, je hned hotov. „Žádný právní předpis, ať už obecně závazný, nebo jen pracovně-právní, jako je etický kodex, nemůže řešit realitu. To bychom mohli říct, že trestní zákoník v paragrafu o vraždě je na nic, protože někde běhá pět vrahů, které policie ještě nenašla. Jakýkoli předpis, pokud se nevymáhá, nekontroluje, jestli je dodržován, což je tenhleten případ, tak je samozřejmě v té věci neúčinný,“ vysvětluje expert na státní správu.

Recept není, ale Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly

O tom, jak eliminovat praxi, kdy si státní úředník z přijímání dárků udělá živnost, by měli popřemýšlet především zákonodárci. „Paní Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly. Morálka lidí je na bodu mrazu a nemám jednoznačný recept, jak ji mezi lidi znovu dostat. A to jako lékař bych takový recept rád vystavil,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

Poslankyně ODS a starostka městské části Praha 2 Jana Černochová poukazuje na to, čím vším se už nyní musí při výkonu veřejných funkcí řídit. „Není to jenom etický kodex. Jako starostka nebo poslankyně dávám čestné prohlášení, kde se už teď – podle platné legislativy – mají objevovat vedle příjmů, výdajů, půjček i dary od určité částky. Takže stejným způsobem teoreticky může zákon platit i na státní úředníky,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Jana Černochová.

Etický kodex nezabrání výskytu jedince s mlaskavostí či chrochtavostí

Oldřich Kužílek, který je školitelem pro oblast přístupu k informacím a otevřenost veřejné správy, je přesvědčen, že etický kodex je mimořádně potřebný. „Ať už protikorupční teorie, ale hlavně zkušenosti z praxe ukazují, že právě etické kodexy jsou velmi účinným nástrojem, pokud jsou dobře zvládnuty. To ale neznamená, že se nevyskytne jedinec, jehož osobní mlaskavost či chrochtavost je taková, že po ostatních jeho dodržování vyžaduje, ale on sám ho bude porušovat ve vleku svých nízkých pudů a potřeb a bude svým způsobem krást,“ konstatuje Oldřich Kužílek.

Upozorňuje i na to, že by Jana Nagyová mohla o některé z darů přijít. „Tam je otázka, jestli některé typy darů budou souviset s případnou trestnou činností, jejíž řešení by ale mělo svůj průběh. To by nezáviselo na té kabelce, ale na tom, že někde došlo k něčemu – vymyslím si třeba předání utajovaných informací – a pak by taková kabelka, kdyby to s tím souviselo, mohla být zabavena, protože by to byl předmět sloužící k trestné činnosti a tuhle možnost trestní řád zná,“ poznamenává Oldřich Kužílek.

Pokud obdarovával úřednici šéf státní firmy, měl by se z funkce pakovat

Bez úhony by však z obdarovávání vysoké úřednice neměli vyjít ani šéfové státních firem. „Od nich je to úplně stejný prohřešek a jestli se prokáže, že někdo navštěvoval – nechci mluvit o paní Nagyové, ale obecně – nějaký úřad a někomu dával nějaké dárky s vědomím, že chce ovlivnit jeho rozhodování, tak podle mého názoru má být okamžitě propuštěn ze služeb státu. To je naprosto neslučitelné s postavením někoho, kdo je zaměstnaný ve státní správě,“ prohlašuje nesmlouvavě Oldřich Kužílek.

Státní správou je totiž míněno i to, že státu pečuje o jeho majetek příslušný management, s jehož činností podobné obdarovávání také nejde dohromady. „Do toho okruhu lidí patří nepochybně i šéfové státních firem. A každý, kdo je zaměstnaný u státu, tím myslím i samosprávu, krajskou a obecní. Samozřejmě bych nevolal po tom, jestli nějaký generální ředitel dal někomu propisku, aby byl propuštěn, ale jestli už předem identifikuje typ toho člověka a nosí mu speciální dárky typu luxusního zboží, tak tam opravdu nemá podle mého názoru už ani vteřinu co dělat,“ myslí si expert na státní správu.

Za neoznámení darů přes sto tisíc ročně musí přijít trest

Připomíná i zákon o střetu zájmů, pod který Jana Nagyová na Úřadu vlády spadala. „Ukládá povinnost oznamovat jakékoli dary, jestliže přesáhnou za rok sto tisíc korun. Zároveň jsou z toho souhrnu, který je povinnost oznamovat, vyňaty dary, jejichž hodnota je nižší než deset tisíc. To je právní rámec toho, o čem jsem mluvil, ale to neznamená, že ten právní rámec je dobře. Pokud paní Nagyová nebo někdo jiný obdržel dary, jejichž hodnoty jsou v součtu milionové a neoznámil je podle tohoto zákona, tak je pachatelem přestupku podle toho zákona a má mu být uložena nějaká sankce v přestupkovém řízení,“ dodává Oldřich Kužílek.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace