Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zradil poslanec Komárek kvůli korýtku? Kolegyně z fakulty vzpomíná na mimoně se smůlou na holky

02.03.2014
Zradil poslanec Komárek kvůli korýtku? Kolegyně z fakulty vzpomíná na mimoně se smůlou na holky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Martin Komárek

EXKLUZIVNĚ Kdysi bohém, filozof a populární komentátor náhle oblékl dres politika, kopajícího na parlamentním hřišti za nejkontroverznějšího člena současné vlády Andreje Babiše. Je Martin Komárek opravdu tak naivní, nebo se proměnil z filozofa v korytáře? Jeho spolužačka z fakulty vzpomíná...

V našem studentském kruhu na filozofické fakultě byl kdysi benjamínek – díky dočasnému zrušení devátých tříd mu bylo teprve osmnáct. Na ostatní působil student filozofie a ekonomie Martin Komárek jako mimoň, když se šlo o pauze na pivo, leckdy se takzvaně urval ze řetězu, prostě neznal svou míru. S děvčaty si nevěděl rady, takže nikoho nepřekvapilo, že si svou první velkou lásku Jitku bral ještě jako student – stejně jako spousta jiných z důvodu partnerčina těhotenství.

Občas jsme chodívali k nim domů, do jedné z vil poblíž smíchovské Nikolajky. Zatímco nás jeho praktická matka Alena všechny nakrmila a manželka Jitka se točila kolem dítěte, my ostatní se oddávali hlubokomyslným rozpravám o otázkách života a všehomíra. Hvězdou večera byl vždy Martinův otec Valtr, kterého jsme všichni obdivovali. Poslouchat ho bylo mnohem silnějším zážitkem než cokoli jiného. Martin přitom nasazoval jakoby tajemný úsměv a diskusí se příliš neúčastnil. Tátu jsme mu záviděli.

V zajetí velkých myšlenek

Starší syn nezapomenutelného filozofa, ekonoma a prognostika Valtra Komárka studoval s vynikajícími výsledky, takže dostal nabídku asistentského postu na katedře filozofie. Rodná fakulta mu však byla malá, toužil podělit se o své myšlenky s celým světem. Nebo alespoň s tím malým českým. A tak začal psát pro Mladou Frontu a vzápětí se stal jejím regulérním redaktorem. Jeho komentáře čtenáři milovali a zjevně také jeho myšlenkám věřili. Komárkovým formulacím nechyběla zdravá míra ironie, když bylo třeba, přidával špetku arogance, na niž čtenáři ochotně slyšeli.

První malá domů

Po sametové revoluci se bývalý deník Mladá fronta proměnil v akciovou společnost, jejíž první hromádka akcií byla rozdělena mezi tehdejší zaměstnance. Z komentátora Komárka se stal akcionář, patřil k těm moudrým, kteří si svou hromádku podrželi, takže na ní časem slušně vydělali. Možná právě tenkrát se v Komárkově duši začal pomalu probouzet domácí ekonom šikula, přestože se nadále prezentoval světu jako beznadějně nepraktický myslitel. Ve svém poklidném koutku redakce strávil dvě desetiletí, stačil se dvakrát rozvést a zplodit pět potomků. Velká éra tištěných médií však začala nezadržitelně uvadat, novináři se posouvali z pozic nedostižných informátorů až k dnešnímu postavení námezdních dříčů, leckdy nedosahujících ani na průměrnou mzdu, zato bez pevné pracovní doby. Tvrdá realita začala klepat na dveře i komentátora Martina Komárka.

Uražená velmoc

Ve chvíli, kdy přecházela jeho „rodná“ Mafra pod křídla Babišova Agrofertu, odcházel Martin Komárek takzvaně středem. Velkohubé opouštění dlouhodobě vysezené sesle zdůvodnil tím, že je proti jeho přesvědčení pracovat pro noviny, které se mají stát nástrojem propagandy slovenského miliardáře, jenž denně ovlivňuje rodinný rozpočet nás všech cenovou tvorbou ve svých hypermarketech. A než se týden s týdnem sešel, objevil se na předvolebních billboardech po Babišově boku jako záruka intelektuálních kvalit jeho hnutí. Prý zjistil, že pan Babiš je vlastně moc fajn chlap.

Kudy, kudy cestička

Nabízí se otázka, zda je Komárek mladší věrnou kopií svého otce Valtra, ekonoma, filozofa a vizionáře s hlavou v oblacích, který působil, jako by bez vůdčí ruky své praktické ženy Aleny neměl v běžném životě šanci na přežití? Nebo na rozdíl od něj dokáže vycítit šanci na získání výhodného korýtka a tuto „praktičnost“ se snaží mistrně skrýt za svým bohémstvím? Počáteční sázka na krátkou paměť voličů, která se mu vyplatila v poslední volební kampani, mu ale v dlouhodobém horizontu nemusí vůbec vyjít.

Mária Slušná

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace