Zradil poslanec Komárek kvůli korýtku? Kolegyně z fakulty vzpomíná na mimoně se smůlou na holky
02.03.2014
Autor: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek
EXKLUZIVNĚ Kdysi bohém, filozof a populární komentátor náhle oblékl dres politika, kopajícího na parlamentním hřišti za nejkontroverznějšího člena současné vlády Andreje Babiše. Je Martin Komárek opravdu tak naivní, nebo se proměnil z filozofa v korytáře? Jeho spolužačka z fakulty vzpomíná...
V našem studentském kruhu na filozofické fakultě byl kdysi benjamínek – díky dočasnému zrušení devátých tříd mu bylo teprve osmnáct. Na ostatní působil student filozofie a ekonomie Martin Komárek jako mimoň, když se šlo o pauze na pivo, leckdy se takzvaně urval ze řetězu, prostě neznal svou míru. S děvčaty si nevěděl rady, takže nikoho nepřekvapilo, že si svou první velkou lásku Jitku bral ještě jako student – stejně jako spousta jiných z důvodu partnerčina těhotenství.
Občas jsme chodívali k nim domů, do jedné z vil poblíž smíchovské Nikolajky. Zatímco nás jeho praktická matka Alena všechny nakrmila a manželka Jitka se točila kolem dítěte, my ostatní se oddávali hlubokomyslným rozpravám o otázkách života a všehomíra. Hvězdou večera byl vždy Martinův otec Valtr, kterého jsme všichni obdivovali. Poslouchat ho bylo mnohem silnějším zážitkem než cokoli jiného. Martin přitom nasazoval jakoby tajemný úsměv a diskusí se příliš neúčastnil. Tátu jsme mu záviděli.
V zajetí velkých myšlenek
Starší syn nezapomenutelného filozofa, ekonoma a prognostika Valtra Komárka studoval s vynikajícími výsledky, takže dostal nabídku asistentského postu na katedře filozofie. Rodná fakulta mu však byla malá, toužil podělit se o své myšlenky s celým světem. Nebo alespoň s tím malým českým. A tak začal psát pro Mladou Frontu a vzápětí se stal jejím regulérním redaktorem. Jeho komentáře čtenáři milovali a zjevně také jeho myšlenkám věřili. Komárkovým formulacím nechyběla zdravá míra ironie, když bylo třeba, přidával špetku arogance, na niž čtenáři ochotně slyšeli.
První malá domů
Po sametové revoluci se bývalý deník Mladá fronta proměnil v akciovou společnost, jejíž první hromádka akcií byla rozdělena mezi tehdejší zaměstnance. Z komentátora Komárka se stal akcionář, patřil k těm moudrým, kteří si svou hromádku podrželi, takže na ní časem slušně vydělali. Možná právě tenkrát se v Komárkově duši začal pomalu probouzet domácí ekonom šikula, přestože se nadále prezentoval světu jako beznadějně nepraktický myslitel. Ve svém poklidném koutku redakce strávil dvě desetiletí, stačil se dvakrát rozvést a zplodit pět potomků. Velká éra tištěných médií však začala nezadržitelně uvadat, novináři se posouvali z pozic nedostižných informátorů až k dnešnímu postavení námezdních dříčů, leckdy nedosahujících ani na průměrnou mzdu, zato bez pevné pracovní doby. Tvrdá realita začala klepat na dveře i komentátora Martina Komárka.
Uražená velmoc
Ve chvíli, kdy přecházela jeho „rodná“ Mafra pod křídla Babišova Agrofertu, odcházel Martin Komárek takzvaně středem. Velkohubé opouštění dlouhodobě vysezené sesle zdůvodnil tím, že je proti jeho přesvědčení pracovat pro noviny, které se mají stát nástrojem propagandy slovenského miliardáře, jenž denně ovlivňuje rodinný rozpočet nás všech cenovou tvorbou ve svých hypermarketech. A než se týden s týdnem sešel, objevil se na předvolebních billboardech po Babišově boku jako záruka intelektuálních kvalit jeho hnutí. Prý zjistil, že pan Babiš je vlastně moc fajn chlap.
Kudy, kudy cestička
Nabízí se otázka, zda je Komárek mladší věrnou kopií svého otce Valtra, ekonoma, filozofa a vizionáře s hlavou v oblacích, který působil, jako by bez vůdčí ruky své praktické ženy Aleny neměl v běžném životě šanci na přežití? Nebo na rozdíl od něj dokáže vycítit šanci na získání výhodného korýtka a tuto „praktičnost“ se snaží mistrně skrýt za svým bohémstvím? Počáteční sázka na krátkou paměť voličů, která se mu vyplatila v poslední volební kampani, mu ale v dlouhodobém horizontu nemusí vůbec vyjít.
Mária Slušná
Vložil: Adina Janovská