Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Praha 6 ztrácí tvář: Kauza Strnadovo zahradnictví

08.03.2013
Praha 6 ztrácí tvář: Kauza Strnadovo zahradnictví

Foto: Panoramio

Popisek: Bývalé zahradnictví na Veleslavíně se postupně mění v černou skládku

Pověstný klid před bouří vydržel ve Strnadově zahradnictví do konce listopadu 2012. Předzvěstí bouře bylo schválení změny ÚP 2590 loni v dubnu. Buldozery, náklaďáky, požár… Přečtěte si odezvy z radnice i odjinud na vznesené podněty.

Před více než měsícem vešel do opuštěného Strnadova zahradnictví čilý stavební ruch. Co se dělo, jsme ukázali na fotografiích, a přidali k tomu texty dopisů, zaslané na radnici a magistrát. Nyní si můžete přečíst, jak se úředníci se zaslanými informacemi vypořádali.

 

V našem dopisu jsme vůbec nezmiňovali požár budovy, ten se nachází mimo část, kde probíhala navážka sutě a její rozhrnování. Je rovněž zvláštní informace, že majitelé pozemků je čistí od nepovolených skládek, a přitom rozhrnování ruin skleníků a navážka další suti není nic jiného než skládkování. V závěru každého radničního dopisu jsou pisatelé tradičně chválení za zájem o dění a prostředí městské části. Třeba je chvála uspokojí a dají pokoj…

 

Dopis o dění ve Strnadově jsme poslali též na velkou radnici. Horký brambor je podle níže uvedeného sdělení na straně naší radnice a příslušných odborů. Na výskyt chráněných druhů živočichů byl magistrát upozorněn již ve rzi zahájení projednávání změny územního plánu Z-2590.

 

Pan radní Záruba dokonce oslovil vlastníky pozemku – firmu Monfumo. Firma měla starost o svůj areál, musela ho chránit před bezdomovci. Přitom je podivné, že už dnes pozemky nevlastní. Možná je tedy před bezdomovci skutečně uchránila, ale vzápětí je prodala. Je ale možné, že Monfumo už pozemky nevlastnilo a zavážel nový vlastník – firma Myrtlanis, potom by byla odpověď radního o to záhadnější“ – jeho dotaz, položený firmě Monfumo, a její následná odpověď by byly smyšlené.

 

O tom, jak je to s uložením suti z dřívějších skleníků a návozem a skládkováním suti další na ploše pozemku, o tom radní záruba neřekl ani slovo. Ve druhé části (pozemek pod tratí) konstatuje oznámení nepovoleného kácení vlastníkovi pozemku. Závěry z proběhlého šetření na místě nelze al z pochopitelných důvodů předjímat! Pokud bylo kácení opravdu nepovolené, proč nelze předjímat nejméně uložení pořádné pokuty? Tak se zdá, nic se nestane, žádná pokuta nehrozí…

 

V závěru pan Bc. Záruba přepustil informaci ze stavebního, že se v této oblasti čeká na změnu územního plánu. Není to pravda, změna byla schválena zastupitelstvem HMP 26. dubna 2012, a to velmi hanebným způsobem. Že by se to na naši radnici nedoneslo? Další zprávou z odboru stavebního je informace, že se v současné dob v areálu nic nechystá. Máme tomu věřit? Opravdu radnice neví nic? Předchozí projekt na zástavbu Strnada vznikl v roce 207, daleko před změnou ÚP, radnice ho měla a úspěšně jej tajila až do roku 2011.

 

Po zkušenostech s tzv. havarijním kácením mohutných vrb v ochranném pásmu Veleslavínského potoka v r. 2011 jsme od Odboru dopravy a životního prostředí nic kloudného nečekali, a opravdu jsme nebyli zklamáni (tedy ničeho kloudného jsme se nedočkali). Posuďte sami:

 

V podstatě je nám sdělováno, že byly podniknuty kroky, ke kterým jsme dali podnět my (MHMP, odbor ŽP a vodní toky, ČIŽP). Zda pozemky mají soukromé vlastníky a jaké – to jsme se neptali, to samozřejmě dobře víme, neboť již od r. 2007 sledujeme radnicí podporované úsilí vlastníků o změnu zemního plánu z nezastavitelných ploch na stavební pozemky.

 

Je přiznáno, ž v areálu skutečně probíhá nepovolená činnost, kterou kromě občanů bedlivě sleduje hned pět subjektů – 1) městská policie, 2) oddělení inspekce a 3) oddělení správních činností Odboru dopravy a životního prostředí, 4) ten dokonce spolupracuje s kompetentním orgánem státní správy, 5) Českou inspekcí životního prostředí (nikoliv aktivně, na Odbor dopravy e ČIŽP obrátila o vysvětlení na základě podnětu občanů). V tetu odpovědi je zmíněno telefonické oznámení, avšak žádné takové z naší strany nebylo, to může ukazovat na skutečnost, že zřejmě nejsme jediní, kdo na situaci ve Strnadově zahradnictví reagoval.

 

Netrpělivě čekáme na odpověď na náš podnět Odboru výstavby, který byl elektronicky podán dne 17. 12. a od kterého již v pátek 18. 1. uplynula zákonná třicetidenní lhůta na odpověď. V čem je potíž? Že by demoliční práce, požáry a zavážja a úpravy terénu probíhaly bez příslušných povolení? Není takto myšlena i formulace v dopisu paní ing. Olgy Charvátové o „zakázané činnosti“?

 

Z dopisu Ing. Charvátové plyne, že v probíhajícím šetření na základě našeho upozornění běží správnířízení, jehož výsledek nelze předjímat. Mezitím však 17. 1. 2013 ve Veleslavínské části parcel opět došlo k dalšímu zavážení terénu jakýmisi balvany, vše vzápětí milosrdně ukryla vrstva čerstvého sněhu.

 

V souvislosti s tím, že je v odpovědích opakovaně uváděno úsilí vlastníka o zamezení pobytubezdomovců, se ptáme z ryze lidského hlediska, zda vlastník pozemků či MČ jakýmkoliv způsobem přihlédli k situaci, kdy desítky lidí bez přístřeší musí svá dočasná útočiště opustit právě s příchodem zimy. Zamyslel se někdo nad tím, kam jinam se uchýlí (tedy kam na Prahu 6 se „problém“ přesune), byla jim nabídnuta nějaká alternativa, kam se mohou přemístit či kde vyhledat pomoc?

(zdroj: praha6ztracitvar.cz)