Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protonové centrum: Dohoda s VZP pod vedením současného ředitele Zdeňka Kabátka není možná

26.02.2014
Protonové centrum: Dohoda s VZP pod vedením současného ředitele Zdeňka Kabátka není možná

Foto: Protonové centrum

Popisek: Protonové centrum v Praze

Klienti VZP stále nemají svobodný přístup k nejmodernější léčbě rakoviny. Včera se mělo uskutečnit další kolo jednání s vedením největší tuzemské zdravotní pojišťovny. Tři hodiny před ním bylo ředitelem VZP Z. Kabátkem odloženo na neurčito. Vzhledem k tomu, že již přes rok prakticky nereaguje na vstřícné návrhy protonového centra a pacienti z VZP se nejmodernější, bezpečnou a účinnou metodou léčí pouze pod tlakem rodičů anebo jako samoplátci, dospělo protonové centrum k závěru, že za vedení současného ředitele VZP není možné dosáhnout jakékoliv dohody v zájmu pojištěnců VZP.

Od pondělí je navíc z VZP do médií rozšiřována „nezávislá“ HTA analýza, hodnotící především nákladovou efektivitu léčby, vypracovaná na objednávku VZP zejména zaměstnanci brněnské Masarykovy univerzity. Tvrdí se v ní kupříkladu, že protonová terapie je ročně vhodná „maximálně pro 26 pacientů“, nebo že „neexistuje dostatek dat pro to, aby bylo možno považovat protonovou terapii za dostatečně bezpečnou a účinnou pro klinickou praxi“. Protonové centrum to považuje za výsměch skutečným světovým odborníkům, kteří pochopili jedinečnost účinku protonových částic a podporují výstavbu desítek nových protonových center po celém světě. A také za zastrašování více stovek pacientů, kteří absolvovali protonovou terapii s excelentními výsledky.

Výsledky dokazují, že protonová terapie umožňuje ve vybraných diagnózách podstatně větší bezpečnost a ochranu zdravých tkání

Nezávislý Institute of Health Economics and Technology Assesment (iHETA) vloni po mnohaměsíční práci přitom vypracoval zcela odlišnou a seriózní analýzu HTA. Autoři zpracovali více než 8000 publikací a studií. Podstatou této analýzy je porovnání protonové terapie se stávajícími metodami léčby. Výsledky dokazují, že protonová terapie umožňuje ve vybraných diagnózách podstatně větší bezpečnost a ochranu zdravých tkání, které se promítají do zlepšení kvality života. Analýza také potvrzuje, že cena protonové terapie je v případech, pro které je indikována, konkurenceschopná s cenou precizních technik fotonové radioterapie a z dlouhodobého hlediska plátci zdravotní péče přináší výraznou finanční úsporu díky významně lepší kvalitě života pacientů, kteří po šetrnějším ozáření netrpí zbytečně nežádoucími dlouhodobými účinky.

Model vypracovaný nedávno švédskými experty pro zemi s podobnou velikostí jako Česká republika se shoduje se závěry, ke kterým dospěli přední tuzemští odborníci. Švédsko tedy staví protonové centrum se srovnatelnou kapacitou (až 2 500 pacientů ročně). Zařízení v Uppsale přijme první pacienty již letos, v současné době se jejich experti školí v českém centru. Myslí si pan Kabátek, že švédští odborníci učinili chybné rozhodnutí? Nizozemsko, které je početně srovnatelné s ČR, plánuje výstavbu 4 protonových center. Studie tamních zdravotních pojišťoven předložila odhad na 3 450 pacientů, kteří potřebují léčbu protonem. V souvislosti s postupným rozjezdem vláda stanovila maximální počet indikovaných zatím na 2 200 ročně. Nizozemsko se rozhodlo pro technologii tužkového skenování, kterou má i české protonové centrum. Protonové centrum v Maastrichtu začne léčit pacienty v roce 2017.

Dle stanoviska předních českých dětských onkologů tuto léčbu potřebuje ročně více než 100 dětí

Čeští onkologičtí pacienti, pokud nejsou klienty Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, mají prakticky jedinou možnost - zaplatit si léčbu sami.VZP ČR pod vedením Zdeňka Kabátka přitom tajně zpětně proplácí léčbu některým movitým pacientům, kteří si ji hradili ze svého. Protonové centrum považuje situaci nadále za neudržitelnou a neetickou, a to zejména z hlediska pacientů, kteří nemohou díky tomuto přístupu uplatnit své právo na nejlepší možnou péči. 

Protonové centrum již dříve přistoupilo na požadavky VZP v několika oblastech. Akceptovalo paušální cenu léčby (500 000,- Kč za dospělého a 750 000,-Kč za dítě) i omezení platnosti smlouvy na pět let. Odborná společnost doporučila takto léčit více jak 3 000 pacientů ročně, není tedy racionální důvod přístup k léčbě omezovat. Otázky ceny léčby v Praze a Mnichově i počty pacientů byly ze strany VZP značně medializovány. Bohužel je nutno konstatovat, že údajný půlmilionový paušál v cizím centru, kterým se chlubí VZP, se nezakládá na pravdě. PTC disponuje kopií faktury pacienta léčeného vloni v Mnichově, kdy léčba klienta VZP stála 713 000,- Kč.

Dle stanoviska předních českých dětských onkologů tuto léčbu potřebuje ročně více než 100 dětí, kterým se jejich organismus teprve vyvíjí, jejich tkáně a orgány dynamicky rostou a jsou tedy k záření mnohem citlivější, než je tomu u dospělých. Proto dětští onkologové doporučují takto léčit 80 % všech dětí, které mají být ozařovány. „Protonová léčba pro děti i dospělé v indikovaných případech má své zastoupení zejména u mozkových nádorů, u nádorů pankreatu a u nádorů, kde je potřeba cílené léčby v rizikových strukturách okolí. Samozřejmě u dětí cílené záření zlepšuje kvalitu života do budoucna,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Protonovému centru jde především o to, aby se protonová léčba dostala přednostně k českým pacientům

V případě léčby mladistvých i dospělých pacientů se zástupci české odborné veřejnosti, přední čeští lékaři pod garancí 1. LF UK, shodli takto léčit ta nádorová onemocnění, u kterých současná léčba selhává, nebo jsou výsledky neuspokojivé. Kromě nádorů dětského věku se jedná o nádory očí, nádory ležící v oblasti páteře, nádory v oblasti baze lební, nádory prostaty, nádory hlavy a krku či nádory plic, kdy má poškození zdravé tkáně dlouhodobé následky, nebo ty indikace, kde jsou výsledky současné terapie naprosto nedostatečné pro nemožnost dosáhnout konvenčním ozařováním potřebné účinné dávky (nádory slinivky břišní, vybrané plicní nádory) a také ty, kde protonová terapie výrazně snižuje rizika komplikací a zvyšuje kvalitu života (prostata).

Renomovaný časopis Physics World zařadil léčbu hadrony (těžké částice, mezi které patří protony) mezi pět nejvýznamnějších fyzikálních objevů za posledních 25 let. Ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký: „Protony, jakožto hmotné nabité částice, dokážeme díky naší nejmodernější technologii dopravit s milimetrovou přesností do nádoru, tam je zastavit a jejich energií zničit nádorové buňky. Zdravé orgány a tkáně v okolí nádoru jsou prakticky nezasaženy škodlivým zářením.“

Protonovému centru jde především o to, aby se protonová léčba dostala přednostně k českým pacientům. Jsme přesvědčeni, že naše shora naznačené neshody by neměly bránit tomu, aby pojištěnci VZP měli běžný přístup k celosvětově nejmodernější radioterapeutické péči, která je k dispozici v České republice a věříme, že najdeme se Správní radou VZP v novém složení společné řešení v zájmu nemocných.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace