Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč žije Jiří Dienstbier s matkou svého syna jen na psí knížku? Vypátrali jsme čtyři manželství a čtyři děti, z toho jedno nemanželské...

25.02.2014
Proč žije Jiří Dienstbier s matkou svého syna jen na psí knížku? Vypátrali jsme čtyři manželství a čtyři děti, z toho jedno nemanželské...

Autor: Facebook

Popisek: Jiří Dienstbier mladší s partnerkou Jaroslavou svatbu neplánují, přestože už mají dospělého syna Jiřího.

„Na psí knížku“ žije se svou Jarkou ministr bez ministerstva Jiří Dienstier. Jsou za tím jeho vzpomínky z dětství? Z manželek jeho slavného otce, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, známe jen tu poslední, Jiřinu. Kam se poděly jeho tři „bejvalky“?

Jedním z velkých koníčků jeho stejnojmenného otce byly ženy. Čtyřikrát se oženil, jeho náručí však prošla řada dalších žen, mimo jiné i matka jeho nemanželské dcery Kristýny. S první ženou Marií měly dva nejdůležitější společné zájmy – noviny a divadlo. Marie se totiž původně vyučila ruční sazečkou v tiskárně, odjakživa však měla spíš plnou hlavu umění, hlavně herectví. „Byla to moc hodná holka, ale tak technické řemeslo nebylo v jejím případě dobrý nápad. Ona byla bohém, chodila s hlavou v oblacích,“ říká o ní tehdejší kolegyně Eva.

Marie také „černé“ řemeslo brzy opustila a jejím světem se stalo divadlo, dlouhá léta pak hlavně to Národní. Mimo jiné se podílela i na tvorbě jeho divadelních ročenek. Dienstbier se zase pokoušel stejně jako jeho přítel Václav Havel o dramatickou tvorbu, dokonce byl autorem několika divadelních her. Marie mu porodila dvě dcery, Moniku a Irenu, která zemřela v roce 1998.

Americká mezihra

Druhou manželku poznal Jiří Dienstbier starší právě v uměleckých kruzích, otcem Zuzany, matky jeho jediného syna a ministra současné Sobotkovy vlády, byl malíř Jaromír Wíšo. Výtvarník samouk postimpresionistické a cézanovské orientace se později stal žákem akademického malíře a grafika Karla Holana, jeho obrazy najdeme kromě řady sbírek i v Národní galerii. A právě v tomto prostředí se Dienstbier setkal s řadou budoucích politických souputníků, jeho tchán se stal stejně jako Dienstbier jedním z prvních signatářů Charty 77. Se Zuzanou odjel jako zahraniční korespondent Československého rozhlasu do Washingtonu, kde se jim v květnu 1969 narodil syn Jiří. Doma ale právě startovala normalizace a tak byl Dienstbier starší za půl roku z USA odvolán a vzápětí i propuštěn z rozhlasu.

Na společné chodbě

I druhé manželství vzalo zasvé, i když názorově se s rodinou své druhé ženy rozhodně nerozešel a pohybovali se ve stejném prostředí. Rozvedli se sice v roce 1972, dál ale bydleli dalších dvanáct let ve společném bytě, každý v jednom pokoji. Vztahy to byly spletité, jedna z nejlepších Zuzaniných kamarádek dokonce porodila Jiřímu staršímu v roce 1976 dceru Kristýnu.

Havlovic otčím

Potřetí se Dienstbier starší oženil s Květou Havlovou, rozenou Vaškovou. Další děti už neměl, Květa však přivedla do jeho rodiny i své syny Prokopa a Vojtěcha, které měla z prvního manželství s Ivanem Havlem, bratrem prvního českého prezidenta Václava Havla. Dienstbierova přízeň se tak rozrostla o jediné potomky rodiny Havlů, kteří k nim dodnes stále jezdí. Poněkud nepřehledný partnerský život však Jiří mladší neměl svému otci nikdy za zlé. „Pro mě bylo v zásadě normální, když byla každou chvilku jiná nevlastní maminka. Ale na chalupu jsme jezdili všichni sourozenci i kluci Havlovi na celé prázdniny. Táta udržoval vztahy v rodině pěkně,“ prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny. Na politické scéně potkal Dienstbier starší i poslední manželku Jiřinu, předsedkyni občanského sdružení Rada pro mezinárodní vztahy a členku Hnutí Změna.

Svateb už bylo dost

Rodinný zmatek zřejmě přece jen zanechal v duši Dienstbiera mladšího stopy, protože se stále ještě neoženil, i když žije s partnerkou Jarkou od roku 1992. Má s ní dospělého syna - jak jinak než Jiřího, jenž právě míří k maturitě na pražském Gymnáziu Jana Keplera. A stejně to vidí i jeho partnerka. „Můj tatínek byl ženatý třikrát, Jirkův čtyřikrát a smysl manželského institutu mi ještě nikdo nevysvětlil - tedy mi uniká,“ nechala se slyšet Jaroslava Tomášová v jednom z mála rozhovorů, které kdy poskytla médiím. „Náš vztah je funkční, zjevně mnohem funkčnější než spousta manželství," dodává Diensbier.

Dienstbierova partnerka vystudovala střední ekonomickou školu a celý život pracuje jako asistentka. Už několik let má v kapse průkazku do Parlamentu ČR, od poslanců Ladislava Skopala a Karla Šplíchala přešla přes Michala Haška k současnému „chlebodárci“, poslanci ČSSD Václavu Zemkovi. „Náš vztah je funkční, zjevně mnohem funkčnější než spousta manželství," dodává Dienstbier.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace