Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč žije Jiří Dienstbier s matkou svého syna jen na psí knížku? Vypátrali jsme čtyři manželství a čtyři děti, z toho jedno nemanželské...

25.02.2014
Proč žije Jiří Dienstbier s matkou svého syna jen na psí knížku? Vypátrali jsme čtyři manželství a čtyři děti, z toho jedno nemanželské...

Autor: Facebook

Popisek: Jiří Dienstbier mladší s partnerkou Jaroslavou svatbu neplánují, přestože už mají dospělého syna Jiřího.

„Na psí knížku“ žije se svou Jarkou ministr bez ministerstva Jiří Dienstier. Jsou za tím jeho vzpomínky z dětství? Z manželek jeho slavného otce, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, známe jen tu poslední, Jiřinu. Kam se poděly jeho tři „bejvalky“?

Jedním z velkých koníčků jeho stejnojmenného otce byly ženy. Čtyřikrát se oženil, jeho náručí však prošla řada dalších žen, mimo jiné i matka jeho nemanželské dcery Kristýny. S první ženou Marií měly dva nejdůležitější společné zájmy – noviny a divadlo. Marie se totiž původně vyučila ruční sazečkou v tiskárně, odjakživa však měla spíš plnou hlavu umění, hlavně herectví. „Byla to moc hodná holka, ale tak technické řemeslo nebylo v jejím případě dobrý nápad. Ona byla bohém, chodila s hlavou v oblacích,“ říká o ní tehdejší kolegyně Eva.

Marie také „černé“ řemeslo brzy opustila a jejím světem se stalo divadlo, dlouhá léta pak hlavně to Národní. Mimo jiné se podílela i na tvorbě jeho divadelních ročenek. Dienstbier se zase pokoušel stejně jako jeho přítel Václav Havel o dramatickou tvorbu, dokonce byl autorem několika divadelních her. Marie mu porodila dvě dcery, Moniku a Irenu, která zemřela v roce 1998.

Americká mezihra

Druhou manželku poznal Jiří Dienstbier starší právě v uměleckých kruzích, otcem Zuzany, matky jeho jediného syna a ministra současné Sobotkovy vlády, byl malíř Jaromír Wíšo. Výtvarník samouk postimpresionistické a cézanovské orientace se později stal žákem akademického malíře a grafika Karla Holana, jeho obrazy najdeme kromě řady sbírek i v Národní galerii. A právě v tomto prostředí se Dienstbier setkal s řadou budoucích politických souputníků, jeho tchán se stal stejně jako Dienstbier jedním z prvních signatářů Charty 77. Se Zuzanou odjel jako zahraniční korespondent Československého rozhlasu do Washingtonu, kde se jim v květnu 1969 narodil syn Jiří. Doma ale právě startovala normalizace a tak byl Dienstbier starší za půl roku z USA odvolán a vzápětí i propuštěn z rozhlasu.

Na společné chodbě

I druhé manželství vzalo zasvé, i když názorově se s rodinou své druhé ženy rozhodně nerozešel a pohybovali se ve stejném prostředí. Rozvedli se sice v roce 1972, dál ale bydleli dalších dvanáct let ve společném bytě, každý v jednom pokoji. Vztahy to byly spletité, jedna z nejlepších Zuzaniných kamarádek dokonce porodila Jiřímu staršímu v roce 1976 dceru Kristýnu.

Havlovic otčím

Potřetí se Dienstbier starší oženil s Květou Havlovou, rozenou Vaškovou. Další děti už neměl, Květa však přivedla do jeho rodiny i své syny Prokopa a Vojtěcha, které měla z prvního manželství s Ivanem Havlem, bratrem prvního českého prezidenta Václava Havla. Dienstbierova přízeň se tak rozrostla o jediné potomky rodiny Havlů, kteří k nim dodnes stále jezdí. Poněkud nepřehledný partnerský život však Jiří mladší neměl svému otci nikdy za zlé. „Pro mě bylo v zásadě normální, když byla každou chvilku jiná nevlastní maminka. Ale na chalupu jsme jezdili všichni sourozenci i kluci Havlovi na celé prázdniny. Táta udržoval vztahy v rodině pěkně,“ prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny. Na politické scéně potkal Dienstbier starší i poslední manželku Jiřinu, předsedkyni občanského sdružení Rada pro mezinárodní vztahy a členku Hnutí Změna.

Svateb už bylo dost

Rodinný zmatek zřejmě přece jen zanechal v duši Dienstbiera mladšího stopy, protože se stále ještě neoženil, i když žije s partnerkou Jarkou od roku 1992. Má s ní dospělého syna - jak jinak než Jiřího, jenž právě míří k maturitě na pražském Gymnáziu Jana Keplera. A stejně to vidí i jeho partnerka. „Můj tatínek byl ženatý třikrát, Jirkův čtyřikrát a smysl manželského institutu mi ještě nikdo nevysvětlil - tedy mi uniká,“ nechala se slyšet Jaroslava Tomášová v jednom z mála rozhovorů, které kdy poskytla médiím. „Náš vztah je funkční, zjevně mnohem funkčnější než spousta manželství," dodává Diensbier.

Dienstbierova partnerka vystudovala střední ekonomickou školu a celý život pracuje jako asistentka. Už několik let má v kapse průkazku do Parlamentu ČR, od poslanců Ladislava Skopala a Karla Šplíchala přešla přes Michala Haška k současnému „chlebodárci“, poslanci ČSSD Václavu Zemkovi. „Náš vztah je funkční, zjevně mnohem funkčnější než spousta manželství," dodává Dienstbier.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace