Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraus přitvrdil: Dozvěděli jsme se, jak souložili dinosauři. A to si vzhledem k váze nemohli chudáci lehnout a měli nebezpečné ostny

22.02.2014
Kraus přitvrdil: Dozvěděli jsme se, jak souložili dinosauři. A to si vzhledem k váze nemohli  chudáci lehnout a měli nebezpečné ostny

Foto: TV Prima

Popisek: Karel Cettl u Krause se svými dinosoury

Třetí host Jana Krause v jeho oblíbené páteční show na Primě byl paleontolog Karel Cettl, který se zaobírá rozmnožováním dinosaurů a pracuje právě na vědecko-populární knize Dinosútra, kde budou jeho kresby pářících se dinosaurů.. Druzí dva hosté, pěvec Adam Plachetka a režisérka Andrea Sedláčková, zase hovořili o zajímavém srovnání Česka se zeměmi, kde nyní žijí – Rakouskem a Francií.

„Původně to bylo tak, že za mnou přišla kolegyně, která se zabývá na fakultě popularizací vědy, jestli se nechci zamyslet nad tím, jak se rozmnožovali dinosauři. A tak jsem se tím začal zabývat,“ prozradil vědec, který způsob páření mezi dinosaury zkoumal pomocí svých nákresů a modelů dinosaurů. „Jste první pořad, ve kterém to v takto rozsáhlé formě vysvětluji,“ dodal Karel Cettl a na figurkách dinosaurů, které sám vyrobil, předvedl, jak vypadal jejich pohlavní styk.

Nemohli ohýbat klouby

„Bylo to jednoduše tak, že se k sobě přiblížili vylučovacími otvory. Musíte brát do úvahy, do jaké míry mohli ohýbat klouby, musíte brát v úvahu jejich hmotnost, že nemohli lehnout na zem, protože by se nezvedli, a tak dále,“ vyprávěl pan Cettl.

Prozradil, že de facto dinosauři nevyhynuli, protože jejich pokračovateli jsou ptáci. Dodal, že dinosauři mohli mít kopulační orgán i kloaku. „To nebyl skutečný orgán, ale představte si to jako jakýsi výběžek u kloaky, který při vzrušení vylezl ven. Já jsem hrozně stydlivý,“ dodal pan Cettl. „Proč jste si vybral takový ďábelský obor, když jste tak stydlivý?“ pobavil moderátor. Probrali  také, jak spolu měli sex dinosauři s ostny na hřbetu. „Myslím, že si samice mohla lehnout na bok a samec k ní přistoupil ze strany," spekuloval host. „To se mi zdá jako kravina,“ oponoval moderátor. „Já se nedivím, že vymřeli,“ dodal na závěr, když ještě chvíli probírali možnosti páření tohoto druhu.

Rozdíl mezi Českem a Rakouskem poznáte na silnici

Moderátor přivítal novou hvězdu našeho operního nebe, Adama Plachetku. „Říkám, že jste hvězdou našeho operního nebe, ale Vy přitom zpíváte ve Vídni?“ nadhodil moderátor. „Vy jste se dostal do vídeňské opery prý jako záskok?“ zajímal se Jan Kraus. „Obvyklý postup je ten, že člověk zkouší svou roli a zároveň zkoušíte další role, tzv. coverujete, kdyby náhodou dotyčný člověk z nějakého důvodu nemohl zpívat. A já jsem byl tehdy oslovený, abych místo někoho zvládl jeho roli, čehož jsem se ujal, a tak začalo mé působení ve Vídeňské státní opeře,“ vysvětloval pan Plachetka. Pak prozradil, že v červnu se chystá do La Scaly a příští rok do Metropolitní opery v New Yorku. „Nemáte strach z té La Scaly? Tam prý házejí rajčata, když se jim to nelíbí,“ nadhodil moderátor a zajímal se, proč pražská opera nefunguje jako světový operní dům. „Doufejme, že je konec těch zmatků v Národním divadle a že se jim podaří vybudovat konečně významný operní dům. Ve Vídni je například větší disciplína. Rozdíl mezi Prahou a Vídní je hlavně ten, že v Praze pracuje ten, kdo chce pracovat, ale ve Vídni máte povinnost pracovat takřka neustále,“ vysvětloval pěvec.

Jana Krause zajímal také rozdíl mezi životem v Rakousku a v Česku. „Lidi jsou v Rakousku slušnější a zdvořilejší. Asi nejlepší příklad je na silnici, tam vnímám ten rozdíl markantně. Asi by bylo nejlepší začít každý u sebe tím, abychom si nezáviděli úspěchy, ale přáli si je, a abychom přestali mít tendence radši splývat s davem než v něčem vynikat,“ dodal na závěr host.

Doporučila bych francouzské víno, jídlo, ležérnost

Druhým hostem byla režisérka a scenáristka Andrea Sedláčková, o které Jan Kraus prozradil, že je letitá kamarádka nejen jeho, ale hlavně jeho partnerky Ivany Chýlkové.  Moderátora mimo jiné zajímalo, jak to je s natáčením filmů ve Francii, kde Andrea žije. „Ve Francii je to lepší. Mají větší trh, větší kulturu,“ popisovala Andrea. „Ale u nás se zase třeba natáčí více filmů než v Rakousku,“ dodala režisérka.

„Chystáš teď nějaký nový kousek?“ chtěl vědět moderátor. „Chystám nový dokument o Václavu Havlovi. Bude to takový jeho portrét od dětství,“ popsala Andrea. Moderátor chtěl vědět, co by Andrea doporučila, aby Češi převzali od Francouzů. „Doporučila bych francouzské víno, jídlo, ležérnost… Oni ten život tak nechávají plynout a užívají si ho. Co bych doporučila Francouzům od nás? Takovou tu jistou českou divokost. Já když někdy začnu vyprávět, mluvit nahlas a rozhazovat rukama, tak na mě občas Francouzi zírají,“ přemýšlela režisérka. Postěžovala si, že po politické stránce se to tady v Čechách zhoršuje, že domy nejsou stále opravené, že tady lidé žijí ve strašné skepsi, třebaže se jim žije třeba ve srovnání s Francií dobře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace