Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na tapetě lustrace: Vždyť autorem privatizačního zákona byl agent StB, říká expert a komentuje tu melu u Jílkové

22.02.2014
Na tapetě lustrace: Vždyť autorem privatizačního zákona byl agent StB, říká expert a komentuje tu melu u Jílkové

Autor: ČT, repro

Popisek: Moderátorka Míša Jílková v pořadu Máte slovo, který se věnoval lustračnímu zákonu.

Nedoplácí na lustrační zákon jen bezvýznamné malé ryby, kdežto velké ryby unikají? Je ochranou demokracie, či porušováním lidských práv? A hlavně - je potřeba ještě téměř čtvrt století po revoluci? Na to měl dát odpověď pořad České televize Máte slovo pod moderátorským vedením Michaely Jílkové ve čtvrtek 20. února ve večerních hodinách.

Ta si pozvala komunistickou poslankyni Zuzku Bebarovou-Rujbrovou, která hájila zrušení tohoto zákona. Ale byla ve značné defenzivě. Jejími oponenty byl hlavně disident John Bok a místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová. A řada diváků. Chvílemi to vypadalo jako laciná protikomunistická agitka. „Působilo to na mě jako píár pro prodloužení lustračního zákona,“ okomentoval Parlamentním listům.cz mediální expert Jiří Bystřický.

Pruďas Bok neovládl nervy

Téma lustračního zákona je dozajista kontroverzní. Bouřlivá debata se proto očekávala. Ale ve výsledku se nezaujatý divák zas až tak racionálních argumentů nedozvěděl. „Bylo to zmatečné, chaotické. Nějak se poučit bylo velice složité. Příčinou byl i špatný výběr hostů. Třeba John Bok neudržel nervy na uzdě,“ vypozoroval Bystřický. Což ale u disidenta a předsedy spolku Šalamoun zas až tak překvapivé není, neb je známým pruďasem. „Jana Černochová alespoň mluvila k věci,“ upozornil.

Velké ryby – agenty KGB – nikdo nezná

Objasnění podstaty lustračního zákona měl za úkol historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek. „Teoreticky měl dobrý přístup, ale je příliš mladý na to, aby chápal, jak fungovala realita,“ myslí si Bystřický, který zavzpomínal na minulý režim. „V té době jsem studoval, a nikdy jsem nic komunistům nepodepsal. Takže vím, že šlo o otázku odvahy. Kdo podepsal, mohl se ocitnout nahoře, na špičce. Jsem pro, aby se podobné chování nějakým způsobem postihovalo, konkrétně se mi líbí německý model,“ ozřejmil Parlamentním listům.cz.

„Nicméně nebylo vůbec řečeno a vysvětleno, že dodnes nejsou známy seznamy KGB a GRU. Nikdo neví, kdo byl na území našeho státu řízen ruskou kontrarozvědkou a zpravodajskou službou,“ uhodil hřebíček na hlavičku mediální expert. Když k tomu připočteme masivní skartace po revoluci, je jasné, že skutečně velké ryby nerušeně propluly do nového režimu...

Komunistka – snadný terč pro oponenty

V české společnosti nepanuje na lustrační zákon jednotný názor. Mnozí si myslí, že už dnes není potřeba. A vůbec nemusí jít o komunisty či příznivce minulého režimu. V debatě Michaely Jílkové byli zastánci tohoto názoru ve výrazné menšině. Zastupoval je dnes důchodce Jan Ryšavý, dříve šéf odboru bezpečnostních prověrek na Ministerstvu obrany, či místopředseda hnutí Úsvit Jan Novák Večerník. Příliš se ale nedostali ke slovu. Jako hlavní obhájkyně zrušení lustračního zákona byla totiž moderátorkou pořadu Jílkovou představena komunistická poslankyně Rujbrová-Bebarová. A ta byla snadným terčem pro antikomunisticky naladěné publikum i část hostů. Byla napadána za komunistické zločiny v padesátých letech, padala slova o nenávisti ke komunistům. Na to mohla komunistka argumentovat stěží. Ale podstata debaty se zcela vytrácela. „Neměla šanci své argumenty vysvětlit, nebyla pořádně puštěna ke slovu,“ všiml si Bystřický.

„Měli pozvat třeba Piráty. Nebo nevládní organizace, které dohlíží nad lidskými právy. Ať řeknou svůj názor. A ne tam strčit komunistku, která z hlediska obrany padesátých let nemůže pochopitelně nic říci,“ podotkl.

První Klausova vláda – bývalí komunisté studující v zahraničí

Diskuze sklouzla i k tématu služebního zákona, jehož přijetí zbrzdila podle mezi diváky sedícího exministra vnitra Radka Johna Nečasova vláda. Čemuž oponovala Černochová. Ale Bystřický dává za pravdu Johnovi a ohlíží se ještě více do minulosti. „ODS tak pokračovala v trendu, který nastolila od počátku. Týkalo se to kompletně Klausovy první vlády. Dyba, Kočárník, Dlouhý – to byli dříve komunisti. Studovali s komunistickou podporou v zahraničí, v době, kdy se tam nesmělo vyjet. Což se povolovalo jen se souhlasem Státní bezpečnosti. I proto se lustrační zákon v roce 1992 nevztahoval na vládu sestavenou Václavem Klausem. A ta připravila privatizaci. Autorem privatizačního zákona byl dokonce agent Stb Dušan Tříska,“ objasnil Parlamentním listům.cz mediální expert.

V pořadu mu chyběl i zástupce evropského parlamentu. „Lustrace přece nejsou jenom u nás. Nebyl tam ani jeden odborník, který by náš lustrační zákon porovnal v mezinárodním měřítku,“ podivil se. Moderátorka Jílková podle něj pořad příliš nezvládla. „Je ale otázka, zda může mluvit do výběru hostů a těch, kteří se dostanou k mikrofonu,“ zmínil.

Fanouškovské píárko na podporu lustračního zákona

Nabízí se otázka, zda nezaujatý divák, který nemá ucelený názor na lustrační zákon, se mohl něco dozvědět. „Působilo to na mě jako indikační pořad. Neboli jako píár pro prodloužení lustračního zákona,“ okomentoval. „Struktura pořadu byla tak nesrozumitelně podána, že ve výsledku šlo jen o fandění jako na fotbale na podporu lustračního zákona. Nešlo vůbec o legitimitu argumentů nebo vysvětlení problematiky,“ uzavřel pro Parlamentní listy.cz Bystřický.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace