Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komentátor: Petr Nečas, pan Čistý, spolupracoval s kmotry, aby ovládl ODS. A šperky pro Nagyovou od „garážmistra“ Rittiga…

17.02.2014
Komentátor: Petr Nečas, pan Čistý, spolupracoval s kmotry, aby ovládl ODS. A šperky pro Nagyovou od „garážmistra“ Rittiga…

Foto: Radim Panenka

Popisek: Petr Nečas má po odchodu z politiky novou image.

Krátce po obvinění expremiéra Petra Nečase policie zadržela i Ivo Rittiga. Podle komentátora serveru Aktuálně.cz Martina Fendrycha spolu oba tyto kroky souvisí. Nečas totiž podle všeho s kmotry spolupracoval, aby opanoval stranu. Rozhodně nebyl prvním takovým politikem, ale má smůlu v tom, že policie proti ostatním nemá důkazy.

Mezi „politickými podnikateli“ a politiky existuje víc než jedno spojení. První by měli bez druhých těžší život, rozhodně by nebohatli tak rychle. A ti druzí by se bez prvních zřejmě také neobešli, protože by neudrželi klid na vládnutí.

Nečas nebyl prvním politikem spojeným s kmotry

„Odpověď krutě jasná - bez politiků by byl Rittig a další kmotři mnohem slabší a chudší. Aby mohli vydělávat, aby se dostali ke státním zakázkám, nutně potřebují a potřebovali politiky. Petr Nečas byl považován za čestného politika, ale některé kmotry se vší pravděpodobností používal, aby mu lovili hlasy ve straně, hrál to s nimi,“ tvrdí autor.

Nečas nebyl prvním politikem, kdo vstoupil do obdobného svazku. V politice to trvalo už tak dlouho, že se s tím česká společnost v zásadě smířila. Teď si kriminalisté na tyto vazby posvítili a světe div se, najde se řada lidí, kteří to kritizují, pochází především z pravicových stran, které vládly v naší zemi v minulých letech.

Expremiér měl trochu smůlu

Pravdou také je, že Nečas měl i trochu smůlu. Policie politické dohody vycházející od Jany Nečasové (dříve Nagyové), zachytila. Nelze vyloučit, že by stíhala i jiné politiky, ale proti nim nemá důkazy, proti Nečasovi zřejmě ano. Zřejmě něco ví o politické korupci, která v žádném případě není v souladu s poslaneckým slibem. Proto je Nečas stíhán. A spolu s ním je stíhán i Ivo Rittig. „Zatčení Ivo Rittiga a Petra Nečase spolu bohužel velmi úzce souvisí. A politika je a byla kriminalizována, to sedí. Nikoli však policií. Kriminalizují ji politici, kteří, aby se udrželi, spolupracují s mafiány," uzavírá komentátor.

Policejní zásah v pražském zlatnictví: v pozadí opět Nagyová

Středeční zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v luxusním pražském zlatnictví Cartier souvisí s kauzou Nagyová. Podle zjištění Práva šlo o luxusní šperky za miliony korun. Podle olomouckého žalobce Ivo Ištvana je zásah důkaz, že policie stále na kauze pracuje.

Zásah detektivů souvisí s drahými šperky, které policie našla u bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové (dříve Nagyové). A právě pro doklady o jejich pořízení si do zlatnictví přišli.

Nečasová podle policie měla u sebe velmi drahý náhrdelník, na který si nemohla podle všeho legálně vydělat. Podle informací Práva půjde řádově o miliony korun. Policii zajímají nejen ceny šperků, ale také stopy po případných dalších nákupech.

Že se zásah týkal kauzy Nagyová, potvrdil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Je to jen doklad, že pořád pracujeme a spojujeme všechny větve, které vyšetřujeme,“ uvedl serveru iDnes.cz Ištvan.

Takzvaná kauza Nagyová úzce souvisí s vyšetřováním obviněného lobbisty Ivo Rittiga. Policie také podle informací Práva zjišťuje, zda u Rittiga neměla Nečasová na luxusní zboží tzv. otevřený účet.

Spolupracovníci mu říkali garážmistr, ve vile má tajnou místnost

Ačkoli všechny hlavní postavy vyšetřované kauzy okolo bývalé vedoucí kanceláře někdejšího ministerského předsedy Petra Nečase a jeho současné ženy Jany Nečasové, dříve Nagyové, tvrdí, že obvinění jsou neopodstatněná či politicky motivovaná, v minulosti používaly při spojení základní konspirační zásady. Aktéři se totiž vzájemně neoslovovali jmény, ale přezdívkami a dokonce jejich opisy.

„Mluvila jsem s tím, co má tu garáž, ty hezký auta...“ například říkala do telefonního přístroje Jana Nečasová v říjnu roku 2012 tehdejšímu ministru průmyslu a obchodu Martinu Kubovi. Míněn byl přední pražský lobbista s vlivem na občanské demokraty Ivo Rittig. Zprávu o tom přinesl zpravodajský portál iDnes.cz.

Rittigovi spolupracovníci jej většinou nazývali jednodušeji: garážmistr. Údajně podle podzemní místnosti v Rittigově rozlehlé vile ve spodní části pražských Vinohrad. Podle zpráv portálu totiž nejde o obyčejnou garáž, ale o zvlášť vybudovaný prostor odstíněný od signálů mobilních sítí a vybavený tak, že by neměl umožňovat odposlechy. Na takto zabezpečeném místě se Ivo Rittig scházel se svými spolupracovníky, například právě s Janou Nagyovou, Martinem Kubou či Markem Šnajdrem.

Policejní vyšetřovatelé se na místnost ptali samotného Rittiga. „Je tam velmi špatný signál, dá se tam dovolat, ale jak říkám, signál je velmi špatný,“ cituje lobbistovu odpověď policejnímu vyšetřovateli server. Konkrétnější však prý být nechtěl. Uvedl pouze, že jeho vila má garáž, tak jak tomu bývá i v jiných rodinných domech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová