Pomoc k záchraně manželství vyhledává stále více Pražanů
16.02.2014
Autor: cs.wikipedia.org
Popisek: svatba, ilustrační foto
Spokojené manželství patří mezi faktory, které nejvýrazněji ovlivňují také naši celkovou životní spokojenost. Složitější je si takovýto vztah udržet. K tomu mnohdy přispívají i poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, včetně té největší z nich, poradny pražské.
„Zájem o její poradenské služby je značný, od začátku letošního roku vyhledalo pomoc poradny více než 3 500 klientů, kterým bylo poskytnuto bezmála 17 000 konzultací,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že poradny se již tradičně připojují k myšlenkám národního týdne manželství.
Když radu hledáte příliš pozdě
Zajímavostí jsou v tomto ohledu katamnestická šetření, která potvrzují, že i po třech letech uvádí téměř 35% bývalých klientů, že se problémy podařilo ve spolupráci s poradnou vyřešit a dalších 40% je pak přesvědčeno, že se jim panující problémy daří lépe zvládat a snášet.
„Pouze zbývajících přibližně 25% připouští, že se jim jejich trápení nezdařilo ani zmírnit. Mimo jiné i proto, že poradenskou pomoc vyhledali příliš pozdě,“ upřesňuje vedoucí pražské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Petr Šmolka.
Podle něj nejen poslední dobou patří k módním trendům zmiňovat krizi rodiny jako jakýsi universální společenský fenomén. Navzdory nově se objevujícím skutečnost lze však o krizi rodiny hovořit nejméně od poloviny XIX. století. Je ale pravdou, že značnou dynamiku nabyly tyto desintegrační procesy až ve II. polovině století dvacátého. Souvisely mimo jiné se změnami tradičního rozdělení rolí muže a ženy, jakož i s hledáním nějakého nového modelu jejich soužití.
Rizikovým faktorem, ohrožujícím stabilitu manželství, je i změna nazírání na jeho hodnotu
„Přesto je však úplná rodina dodnes tím nejlepším prostředím nejen pro výchovu dětí, ale i pro dobrý pocit jejích dalších členů,“ tvrdí Šmolka.
Podrobnější sociologická data potvrzují, že v celé České republice se rozpadá každé 6. až 7. manželství, v Praze a velkých průmyslových aglomeracích potom zhruba každé čtvrté. Módní fenomén nesezdaných soužití lze považovat za reakci na dobu, kdy byly až příliš masivní tlaky na uzavírání manželství. „Někdejší Československo tak mělo vůbec nejvyšší míru sňatečnosti mezi civilizovanými zeměmi. Jen 3,7% žen a 5% mužů zůstávalo trvale svobodných,“ přibližuje Šmolka.
Rizikovým faktorem, ohrožujícím stabilitu manželství, je i změna nazírání na jeho hodnotu. Zatímco kdysi bylo manželství vnímáno jako hodnota sama o sobě, převažuje dnes spíše utilitaristický pohled. Co nám manželství přináší, a zda je jeho bilance dostatečně pozitivní. Navíc je pravdou, že žijeme v době, kdy není zvykem věci opravovat. Místo toho je často jen vyměňujeme!
V Praze začala působit Stálá manželská poradna už v roce 1967
„Podobně se bohužel chováme i k manželským a rodinným vztahům. Máme-li pocit, že se v nich cosi porouchalo, pak jsme až příliš nakloněni k radikálnímu řezu. Než bychom se snažili vztah „napravit“, tak jej raději odhodíme a nahradíme jiným,“ líčí Šmolka.
V Praze začala působit Stálá manželská poradna už v roce 1967, posléze poradna manželská a předmanželská, pokračující dnes s názvem Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jako součást Centra sociálních služeb Praha. Pražská poradna působí na osmi místech v Praze tak, aby byla pro klienty co nejlépe dostupná. Pracuje v ní bezmála 30 odborníků, především psychologů, ale i sociálních pracovníků, právníků a psychiatrů. Služby poradny jsou ze zákona bezplatné,poradna je nízkoprahové zařízení, není třeba žádné doporučení, klient může vystupovat anonymně. Výhodou zařazení poradny do Centra sociálních služeb je i snadná spolupráce s ostatními odbornými útvary. Od těch, které se věnují dospívající mládeži, přes intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, třeba až po krizovou psychiatrickou pomoc, včetně možnosti krátkodobé hospitalizace v RIAPSu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Redaktor KL