Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc k záchraně manželství vyhledává stále více Pražanů

16.02.2014
Pomoc k záchraně manželství vyhledává stále více Pražanů

Foto: cs.wikipedia.org

Popisek: svatba, ilustrační foto

Spokojené manželství patří mezi faktory, které nejvýrazněji ovlivňují také naši celkovou životní spokojenost. Složitější je si takovýto vztah udržet. K tomu mnohdy přispívají i poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, včetně té největší z nich, poradny pražské.

„Zájem o její poradenské služby je značný, od začátku letošního roku vyhledalo pomoc poradny více než 3 500 klientů, kterým bylo poskytnuto bezmála 17 000 konzultací,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že poradny se již tradičně připojují k myšlenkám národního týdne manželství.

Když radu hledáte příliš pozdě

Zajímavostí jsou v tomto ohledu katamnestická šetření, která potvrzují, že i po třech letech uvádí téměř 35% bývalých klientů, že se problémy podařilo ve spolupráci s poradnou vyřešit a dalších 40% je pak přesvědčeno, že se jim panující problémy daří lépe zvládat a snášet.

„Pouze zbývajících přibližně 25% připouští, že se jim jejich trápení nezdařilo ani zmírnit. Mimo jiné i proto, že poradenskou pomoc vyhledali příliš pozdě,“ upřesňuje vedoucí pražské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Petr Šmolka.

Podle něj nejen poslední dobou patří k módním trendům zmiňovat krizi rodiny jako jakýsi universální společenský fenomén. Navzdory nově se objevujícím skutečnost lze však o krizi rodiny hovořit nejméně od poloviny XIX. století. Je ale pravdou, že značnou dynamiku nabyly tyto desintegrační procesy až ve II. polovině století dvacátého. Souvisely mimo jiné se změnami tradičního rozdělení rolí muže a ženy, jakož i s hledáním nějakého nového modelu jejich soužití.

Rizikovým faktorem, ohrožujícím stabilitu manželství, je i změna nazírání na jeho hodnotu

„Přesto je však úplná rodina dodnes tím nejlepším prostředím nejen pro výchovu dětí, ale i pro dobrý pocit jejích dalších členů,“ tvrdí Šmolka.

Podrobnější sociologická data potvrzují, že v celé České republice se rozpadá každé 6. až 7. manželství, v Praze a velkých průmyslových aglomeracích potom zhruba každé čtvrté. Módní fenomén nesezdaných soužití lze považovat za reakci na dobu, kdy byly až příliš masivní tlaky na uzavírání manželství. „Někdejší Československo tak mělo vůbec nejvyšší míru sňatečnosti mezi civilizovanými zeměmi. Jen 3,7% žen a 5% mužů zůstávalo trvale svobodných,“ přibližuje Šmolka.

Rizikovým faktorem, ohrožujícím stabilitu manželství, je i změna nazírání na jeho hodnotu. Zatímco kdysi bylo manželství vnímáno jako hodnota sama o sobě, převažuje dnes spíše utilitaristický pohled. Co nám manželství přináší, a zda je jeho bilance dostatečně pozitivní. Navíc je pravdou, že žijeme v době, kdy není zvykem věci opravovat. Místo toho je často jen vyměňujeme!

V Praze začala působit Stálá manželská poradna už v roce 1967

„Podobně se bohužel chováme i k manželským a rodinným vztahům. Máme-li pocit, že se v nich cosi porouchalo, pak jsme až příliš nakloněni k radikálnímu řezu. Než bychom se snažili vztah „napravit“, tak jej raději odhodíme a nahradíme jiným,“ líčí Šmolka.

V Praze začala působit Stálá manželská poradna už v roce 1967, posléze poradna manželská a předmanželská, pokračující dnes s názvem Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jako součást Centra sociálních služeb Praha. Pražská poradna působí na osmi místech v Praze tak, aby byla pro klienty co nejlépe dostupná. Pracuje v ní bezmála 30 odborníků, především psychologů, ale i sociálních pracovníků, právníků a psychiatrů. Služby poradny jsou ze zákona bezplatné,poradna je nízkoprahové zařízení, není třeba žádné doporučení, klient může vystupovat anonymně. Výhodou zařazení poradny do Centra sociálních služeb je i snadná spolupráce s ostatními odbornými útvary. Od těch, které se věnují dospívající mládeži, přes intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, třeba až po krizovou psychiatrickou pomoc, včetně možnosti krátkodobé hospitalizace v RIAPSu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace