Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vekslák, mukl, mafián, monacký rentiér: Kmotr Rittig konečně za katrem! Přehledně vše o kriminální kauze roku

16.02.2014
Vekslák, mukl, mafián, monacký rentiér: Kmotr Rittig konečně za katrem! Přehledně vše o kriminální kauze roku

Autor: ČT

Popisek: Ivo Rittig žije většinu roku v Monaku

AKTUALIZOVÁNO Ve čtvrtek zatčený podnikatel a lobbista Ivo Rittig se vypracoval od „malého zlodějíčka“ až k jednomu z nejvlivnějších mužů v byznysu. Jeho cestu popisuje také MF Dnes. Rittigovo podnikání je spojováno s politickými vazbami na ODS a gigantickými veřejnými zakázkami.

Páteční MF Dnes představuje Ivo Rittiga důkladněji a popisuje jeho cestu od zlodějíčka z 80. let až po vlivného podnikatele, lobbistu a jednoho z nejmocnějších mužů v zemi. Rittig se vyučil prodavačem. Ráno prý trénoval box v klubovně na Smíchově a odpoledne pracoval ve vyvoněné kavárně hotelu Alcron v centru Prahy. „Zíral jsem, kam až to Ivo dotáhl,“ cituje MF Dnes jeho kamaráda z mladých let, boxera a také prý někdejšího veksláka z Alcronu Stanislava Tišera. Ten o Rittigovi říká, že uměl vždycky vydělávat. „Jako boxer byl průměr, ale ve vekslu byl dobrý. Pracovitý a šikovný,“ říká o něm Tišer.

Pouze 22letý Ivo Rittig pracoval jako vedoucí pražské samoobsluhy na rohu Štěpánské a Žitné ulice. V roce 1985 se mu tam podařilo vytvořit manko 766 tisíc korun a za to si vysloužil u tehdejších soudů devítiletý trest. Ve vězení strávil polovinu, propuštěn byl po první porevoluční amnestii Václava Havla.

Začalo to obchodem s módou

Na začátku 90. let začal podnikat v oblasti luxusní módy. Jeho nesplácené stamilionové půjčky od Komerční banky skončily podle médií v České konsolidační agentuře. Do Prahy Ivo Rittig vozil oblečení věhlasných značek. MF Dnes popisuje, že právě díky němu měla spousta důležitých lidí přístup k luxusnímu oblečení. „Bylo to pro něj samozřejmě výhodné, nechávat jim výhodně `hadry` či kabelky, na druhou stranu, on opravdu nebyl lakomý,“ říká o něm jeden muž z byznysu.

Čtěte také:

Lobbista Rittig jednal s novináři nahý! Exkluzivní informace o kmotrovi, který skončil v klepetech

Podle MF Dnes se Rittig přes obchodování s módou v Pařížské ulici seznámil s Tamarou Kotvalovou, která je bývalou ženou politika z ODS Petra Bendla. Mnozí se domnívají, že právě kontakty s ním mu pomohly do vlivných pater politiky. Rittigovo podnikání je spojováno s politickými vazbami na ODS a gigantickými veřejnými zakázkami.

Zatčení za praní špinavých peněz

Ivo Rittig byl ve čtvrtek ráno zatčen. Důvodem je důmyslné vyvádění peněz přes jízdenky pro pražský dopravní podnik. Rittig byl současně obviněn z praní špinavých peněz. Spolu s ním byly zatčeny a obviněny tři další osoby.

Jeho zadržením policie poprvé zasáhla do nejvyšších pater, podle MF Dnes, dlouhá léta budovaného klientelisticko-kmotrovskému systému. Šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta o systému říká, že fungoval jako „hydra“ propojující podnikatele, politiku, vládu, státní správu a justici. Systém tak prý vyváděl peníze z veřejných zakázek na zahraniční konta a poté za sebou zametal stopy.

Podle zjištění Lidových novin opírají policisté obvinění Rittiga o dva prostorové odposlechy z března 2012. Ty prý zaznamenaly rozhovory ze schůzky, na níž Rittig s dalšími obviněnými řeší fungování papírny Neograph. Právě tato firma dopravnímu podniku předražené jízdenky dodávala. Tyto rozhovory prý dokazují, že Rittig se snažil firmu ovládnout a dosáhnout prodloužení smlouvy s dopravním podnikem, aby mu i nadále chodilo na účet sedmnáct haléřů za každou jízdenku.

Organizovaná zločinecká skupina

MF Dnes také přináší názor soudkyně na fungování celé skupiny okolo podnikatele. Právě ona schvalovala domovní prohlídku u Rittiga. „Jednali jako organizovaná zločinecká skupina, která působí v oblasti páchání hospodářské trestné činnosti. Následně legalizuje výnosy pravděpodobně přes účty v jiných státech."

„Na případu dopravního podniku se nám může podařit jistým způsobem rozkrýt způsob fungování celé skupiny a role jednotlivých členů, což může pomoci při vyšetřování jiných kauz,“ říká k případu vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Lidé z nadačního fondu proti korupci jako první upozornili na podezřelý tok peněz, které pražský dopravní podnik vyplácel za papírové jízdenky. Právě šéf fondu Petr Soukenka potvrdil MF Dnes, že tyto toky naznačují, že peníze mohly končit u pana Rittiga. V rozhovoru pro deník také řekl, že policie podle něj pracuje rychle. „Naše zjištění vypadají na první pohled jednoznačně. Zbývá tam ale hodně prostoru, který je třeba doplnit a doložit, což je právě prací policie. Ta se zřejmě v tomto případě neobejde bez zahraniční pomoci."

Zajímavé by bylo také zjistit, jakou roli v celém případu hrála politická reprezentace hlavního města. „Nevěřím, že by tehdy vládnoucí politici nevěděli, co se v dopravním podniku děje,“ uvedl k celé kauze šéf protikorupčního fondu Petr Soukenka.

Rittigova šifra odolává

Policie už osm měsíců disponuje počítači, které zabavila ve vile a kancelářích kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga, ale zatím se jí nepodařilo dešifrovat jejich obsah. Ve vyjádření pro server Aktuálně.cz to uvedl ředitel policejního protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

„Byly tam (u Rittiga - pozn. red.) zašifrované počítače a s jejich dešifrací máme problém. Stále to řešíme a neposunuli jsme se," cituje server Šlachtu. Prý jde o technický problém, na kterém se stále pracuje.

Zásluhu má podle Johna Lessy

Za to, že policie mohla zatknout lobbistu Ivo Rittiga, může nepřímo policejní prezident Petr Lessy. Ten totiž zrušil nařízení bývalého ministra vnitra Ivana Langera, podle kterého museli policejnímu prezidiu hlásit každého, koho vyšetřují. Na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz to uvedl bývalý ministr vnitra a současný zastupitel Prahy 5 Radek John.

„Kdyby mi v roce 2009 někdo tvrdil, že si policie dojde domů pro lobbistu ODS Ivo Rittiga, poslal bych ho na hospitalizaci k docentu Chocholouškovi a doporučil bych skotské střiky třikrát denně,“ uvádí začátek svého příspěvku v odlehčeném tónu. Dál už ale pokračuje vážně: „Dřív by totiž pan Rittig dostal den předem echo z policie, sbalil by si kufr a zamířil do svého milovaného Monaka. Možná, že vám to bude připadat jako klišé, ale za dnešní stav, kdy detektivové můžou úplně všude, aniž by se museli bát o místo i život, může nařízení Petra Lessyho. Teprve on zrušil `langerovinu`, kdy policisté museli hlásit na prezidium, koho vyšetřují. Tomu je naštěstí konec,“ uvedl John.

Závěrem se svěřil se svým přáním na adresu poslanců: „Ještě tak definitivně zrušit anonymní akcie jako prevenci všech těchto lumpáren, které vyvádí kapitál ze země. Jak krásněji by se tu žilo…“

Nadační fond proti korupci dodal důkazy

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka uvítal zatčení podnikatele Ivo Rittiga a dalších lidí v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Policie podle něho měla dostatek důkazů o Rittigově vině, píše Týden.cz.

„Jednoznačně to beru jako potvrzení našich zjištění, které jsme veřejně prezentovali již v roce 2011. Ve světle toho, jaké listinné materiály a další důkazy jsme policii předali, jsme si říkali, že ani není možné, aby obvinění na tyto lidi nepadla," sdělil Týdnu.cz Soukenka.

Žaloba na protikorupčníky

„Říkal jsem si, že už to trvá strašně dlouho. Já samozřejmě od policie a státních zástupců nejsem vázán trestním řádem, ale z mého pohledu toho dostali takové množství a takové návody, že to nemohlo dopadnout jinak," dodal. Už vloni musel Soukenkův fond čelit žalobě. Soud ale rozhodl a Rittigovu žalobu na ochranu osobnosti zamítl.

A zároveň naznačil, že není důvod nevěřit obviněním, která protikorupční fond vznesl. „Jestliže nadační fond při znalosti veškerých shora zmíněných okolností učinil závěr, že adresátem oné provize 17 haléřů byl ve skutečnosti pravděpodobně žalobce, pak tomuto závěru nelze nic vytknout," uvádí se mimo jiné v loňském soudním rozhodnutí. 

Přijdou si i pro Béma, doufá Randák

Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák popsal, co mohlo vést k zatčení Ivo Rittiga. Hovořil především o tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy, ale nejen o tom. Dotkl se také osoby někdejšího pražského primátora Pavla Béma z ODS a prozradil, že mohl spolupracovat s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Spolustraníci z ANO to však prý ministrovi rozmluvili.

Policie zadržela „politického podnikatele“ Ivo Rittiga. Pravděpodobně kvůli vyvádění peněz z Dopravního podniku hl. města Prahy. Na možný „tunel“ již v minulosti upozorňoval např. Nadační fond boje proti korupci, jeho členem je i bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Ten ve čtvrtečním Interview Daniely Drtinové České televize prozradil, jak se na postup policie dívá.

Neprozradím, odkud máme informace

„Myslím, že tady jde o praní špinavých peněz. A to je příklad všech těch firem, které byly zakládány kolem Ivo Rittiga prostřednictvím kanceláře Šlachta & Partners, dnes už MSB Legal,“ uvedl Randák. Řadu informací předal policii právě nadační fond, ale indicie si prý vyžadovaly, aby policie požádala i o pomoc ze zahraničí. Randák proto předpokládá, že policie mohla požádat i o zahraniční součinnost. Důkazy, které nadační fond předložil policii, podle Randáka jednoznačně nasvědčovaly tomu, že sedmnáct haléřů z každé jízdenky směřovaly právě k Rittigovi. Celá kauza je ale mnohem složitější. Rittig mohl stát i za dalšími smlouvami s pražským dopravním podnikem.

„Já skutečně nevím, co všechno policie má. My jsme ale nikdy netvrdili, že oněch sedmnáct haléřů šlo panu Rittigovi. My jsme říkali, že existuje síť firem, které mají vysoce nestandardní smlouvy a dopravní podnik je jimi tunelován,“ prohlásil Randák. Další práce už bude záležet na vyšetřovatelích a pak především na soudech. Randák však odmítl v přímém přenosu prozradit, jak se fond k informacím dostal. Policie to prý ví, ale občané se to nedozvědí, protože je nezbytné chránit informační zdroj.

V Rittigovi se kauzy propojí

Podle jeho názoru nelze říci, že se kauza kolem dopravního podniku příliš táhne. Její průběh považuje za standardní. Stejně tak by nemělo být přespříliš těžké prolomit obranu Rittigových právníků. Pokud na kauze policie pracovala důkladně, má těch důkazů patrně dostatek.

Upozornil také na to, že v osobě Ivo Rittiga dochází k propojení kauz Nagyová a dopravního podniku. „Co se Ivo Rittiga týče, tak si myslím, že půjde o jednu kauzu,“ poznamenal Randák. Netroufl si však odhadnout, zda s Ivo Rittigem souvisí i obvinění expremiéra Petra Nečase. A pokud bude stejně důkladně prověřovat i další lidi, jako třeba Romana Janouška, může si jednou policie přijít i pro bývalého pražského primátora Pavla Béma z ODS.

V pořadu Randák také vychválil spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, zároveň však připustil, že v jiných částech policie se teoreticky mžeme setkat s tím, že si obvinění mohou koupit vlastní spis. „Myslím si, že žijeme v zemi, kde je to možné,“ poznamenal Randák.

V závěru došlo také na informace o tom, že dostal nabídku ke spolupráci od ministra obrany Martina Stropnického (ANO), ale jeho spolustraníci ministrovi později tento nápad rozmluvili. Randáka to prý překvapuje, protože ANO se podle něj profiluje jako strana, která chce poměry v zemi měnit a nakonec vlastního ministra varuje před spoluprací s tím či oním.

30 stran popisuje Rittigovy podvody

Spolu s lvo Rittigem byly zadrženy další osoby. O koho přesně jde, a co na ně vyšetřovatelé konkrétně mají, prozrazuje server Lidovky.cz. Důležitou roli v kauze opět sehrávají odposlechy a zmínky obviněných o papírně Neograph, která pro pražský dopravní podnik tiskla jízdenky.

„Vedle Rittiga podle policejního protokolu ve skupině figurují podnikatelé Jan Janků a Petr Kmeť. A také právníci advokátní kanceláře MSB Legal David Michal a Mark Stubley, na něhož je kvůli pobytu v zahraničí vydán zatykač,“ píše server.

Klíčovou roli má hrát prostorový odposlech z března 2012, kde se mělo mluvit právě o tendru na jízdenky. Vyplývá z něj, že Jan Janků stojící v čele papírny byl toliko pěšákem a že Rittig měl v dopravním podniku svého informátora.  Kriminalisté také důkladně rozepisují cestu, kterou mířily peníze z dopravního podniku k Rittigovi přes firmu Petera Kmetě Cokeville Assets. Popis finančních transferů zabral asi 30 stran.

Policie zřejmě spolupracuje s Američany

Kdyby novináři více dbali na fakta a méně naslouchali tlachání, nebyli by tu někteří lidé neoprávněně napadáni. Myslí si to bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák spojený s kauzou údajného tunelování dopravního podniku a s lobbistou Ivo Rittigem. Lukáš Landa a Jiří Hynek z České televize s ním však nesouhlasili. Policie má prý zřejmě věci řádně zjištěné a v budoucnu nelze vyloučit ani to, že si blíže posvítí na exprimátora Prahy Pavla Béma (ODS). Údajně ho prověřuje již dnes.

Mezi čtveřicí dnes obviněných osob v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku nenajdeme bývalého ředitele této firmy Martina Dvořáka. I on se ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize vyjadřoval k tomu, co se od rána dělo. Spolu s ním kauzu rozebírali Jiří Hynek z domácí redakce ČT a Lukáš Landa z Reportérů ČT.

Policie to má zřejmě „vyfutrované“, tvrdí reportér

Fakt, že policie obvinila jak lidi z papírny Neograph, tak i lidi z kanceláře MSB Legal, svědčí podle Landy o tom, že má policie podchycenou celou síť. Jiří Hynek k tomu dodal, že pravděpodobně spolupracovali s americkou stranou, která zřejmě pomohla rozkrýt finanční operace mířící do zahraničí. Bez tohoto rozkrytí by si prý policie mohla jen těžko dovolit zakročit. Hynek také zopakoval, že Rittig tušil aktivitu policie, ale neodhadl ji zcela přesně. Neměl by přitom být problém s tím, že Rittig má trvalý pobyt v Monaku. Jiří Hynek o tom prý hovořil i s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a ta to podle jeho slov nevnímá jako problém.

„Souhlasil bych s Jiřím, že, pokud si policie dovolila obvinit Ivo Rittiga, tak to bude mít, jak se říká, vyfutrované,“ uvedl Landa. Ke korupčnímu jednání podle jeho informací docházelo mezi lety 2007 až 2011.

Policie nemá nic jasného, kontruje Dvořák

Do vysílání následně vstoupil i Martin Dvořák. „Já o dnešním zatýkání nevím téměř nic, vyjma toho, že některá média lživě napsala, že jsem byl také zadržen,“ podotkl Dvořák. Připomněl, že je v kauze lístků také obviněn a jeho advokáti mají přístup do spisu. Díky tomu prý ví, že žádný jasný důkaz o tunelování dopravního podniku skrze tisk jízdenek není k dispozici. „Nedošlo k žádné škodě a žádnému trestnému činu,“ prohlásil Dvořák, prý to potvrzují i svědci.

„Kdyby novináři méně dali na tlachání lidí jako je pan Láska a jiní a zabývali se fakty, která jsem předkládal, tak by viděli, že pražský dopravní podnik je dnes v úplně jiné situaci, než když jsem ho opouštěl," prohlásil také Dvořák. Trval na tom, že dnes je na tom podnik ekonomicky podstatně hůř a úkony v této kauze souvisí se snahou jiné ekonomické skupiny o útok.

Landa prohlásil, že Dvořákovu obhajobu ve vysílání chápe jako logickou, ale vzhledem k tomu, že je také obviněn, nemůže zřejmě dnes mít klidné spaní. Podle Hynka nemůže mít klidné spaní ani bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS). Pracovník ČT má prý informace o tom, že policie prověřuje Bémovo působení v primátorském křesle.

Rittig má u policie asi své lidi

Lobbista Ivo Rittig o svém plánovaném zadržení a obvinění zřejmě předem věděl. V rozhovoru pro páteční Lidové noviny to naznačil bývalý ředitel civilní rozvědky a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák.

Ten na otázku, jak si vysvětluje fakt, že Rittig o svém chystaném obvinění mluvil ve středu večer, tedy několik hodin před svým zadržením, uvedl, že existují dvě možnosti. Za méně pravděpodobnou označil tu, že si po obvinění expremiéra Petra Nečase mohl vydedukovat, že se smyčka doopravdy stahuje. „Jestliže policie rok a půl poslouchala paní Nagyovou, dnes Nečasovou, tak se tam Rittig musel objevit mnohokrát. Nakonec ona se netajila, že k Rittigovi chodila. Ty kauzy se dříve či později spojí. V momentě, kdy bylo obvinění sděleno Nečasovi, Rittig to mohl tušit,“ řekl Randák listu.

Za více pravděpodobnější variantu ale považuje to, že Rittiga informuje buď zdroj ze státního zastupitelství, nebo od policie. „Že má Rittig velmi dobré zdroje na protikorupční policii, to bylo patrné z mnoha jeho vyjádření, respektive z mnoha jeho kroků, které v minulosti učinil. Myslím si, že některé z těchto zdrojů, byť již nejsou ve svých funkcích, Rittigovi zůstaly,“ uvedl Randák.

Podle zdrojů listu Rittig nejspíše předpokládá, že policie nemá dosti „nabito". A se zatčením či obviněním počítal.

Podle listu to, že se na Rittiga vyšetřovatelé chystají, „probleskovalo pražskými kuloáry již několik dní“. To, že jej nakonec zadrželi policisté ve čtvrtek v šest hodin ráno v jeho pražském bydlišti, si deník vysvětluje tak, že prý nechtěl, aby jej české orgány „honily“ po celé Evropě.

203 milionů za jízdenky

Novináři se dostali k informacím z policejního obvinění podnikatele Ivo Rittiga a spol., píší Lidovky.cz. Část dokumentu parafrázuje několik odposlechů a popisuje cesty, kterými se peníze k Rittigovi dostávaly.

„Ivo Rittig kritizuje osobu Bulíček (šéf Státní tiskárny cenin) a domlouvá se s osobami označenými jako Marek Stubley a David Michal s tím, že je potřeba na tuto osobu Bulíček zatlačit ve věci Neograph a je potřebu použít i tu ženu DPP, dále diskutují o problému, kdy nejsou schopni vysvětlit, že měli navíc 900 tisíc, a je to jediný problém s policisty, jinak prý žádný další problém není," shrnují vyšetřovatelé odposlechy ze dnů 27. a 29. března 2012.

Neograph posléze poslal přes 40 milionů společnosti Cokeville Assets, z níž pak měly peníze v nezjištěné výši odtéct právě k Rittigovi. „Jan Janků, Marek Stubley, Peter Kmeť, David Michal a Ivo Rittig jako členové organizované skupiny zastírali původ a jinak usilovali, aby bylo podstatně ztíženo a znemožněno zjištění původu věci, která byla získána trestným činem v hodnotě velkého rozsahu a současně tímto získali prospěch nejméně Ivo Rittigovi a prospěch velkého rozsahu společnosti Cokeville Assets," stojí v obvinění, které se podařilo Lidovým novinám a Lidovkám.cz získat.

Na svobodě, ale bez pasu

Soud zakázal Ivu Rittigovi opustit Českou republiku a zabavil mu cestovní pas. Soudce tak vyhověl státním zástupcům, kteří to považují za lepší řešení, než aby obviněný podnikatel skončil ve vazbě. Rittig odpoledne vyřídil na policii poslední formality a dál bude vyšetřován na svobodě. Policie v souvislosti s praním špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik zároveň zadržela a obvinila pátého člověka, je to advokát Marek Stubley. I ten je nyní ale už na svobodě...

Zakázat Rittigovi a spol. vyjet za hranice je chytré, chválí advokát Láska

Státní zástupce pro Ivo Rittiga a spol. nepožadoval uvalení vazby. Soud jim ovšem zakázal vycestovat za hranice České republiky a zabavil jim pasy. Podle advokáta Václava Lásky v dané věci státní zástupci postupují chytře. Navíc prokazují, že i pod velkým mediálním tlakem postupují podle zákona.

Soud zakázal Ivo Rittigovi a dalším čtyřem obviněným z praní špinavých peněz v kauze lístků pro pražský dopravní podnik vycestovat. Vazbu pro ně státní zástupce nepožadoval, policie tedy Rittiga i ostatní propustila v pátek odpoledne na svobodu.

Důvodem je fakt, že pro vazbu nejsou zákonné důvody. Vysvětluje to na Facebooku advokát a bývalý vyšetřovatel Václav Láska, jenž loni analyzoval smlouvy pražského dopravního podniku. Popsal, jak docházelo k trestné činnosti a údajnému vyvádění peněz, a dokumenty předal policii. Pravděpodobně i na základě jeho podkladů byl ve čtvrtek zadržen a obviněn lobbista a podnikatel Ivo Rittig a s ním i další tři osoby.

Kauza je podle jeho slov vyšetřována už velmi dlouho a v podstatě veřejně. Kdo tedy chtěl ovlivnit svědky, už je ovlivnil. Kvůli stáří kauzy nehrozí ani pokračování v této trestné činnosti. A co se útěkové vazby týká, Ivo Rittig se podle Lásky sice často zdržuje v Monaku, ale přesto se do Česka vrací a je policii k dispozici.

Láska píše, že vazba by v dané věci mohla přinést i jiné efekty. Myslí tím, že by mohl promluvit. Jenže takový účel vazby je podle advokáta nezákonný. „Státní zástupci v dané věci prokazují, že i v kauze pod velkým mediálním tlakem postupují podle zákona,“ chválí kroky státních návladních Láska.

Zákaz vycestovat do zahraničí je chvályhodný tím, že porušení tohoto zákazu je bez dalšího důvodem vazby. „Když si uvědomíte, že někteří obvinění potřebují do zahraničí cestovat pravidelně, aby zde spravovali rozsáhlou síť zahraničních firem, kterou založili a spravují za účelem zbavení bankovek nečistot, pak je to pro ně omezení poměrně zásadní,“ píše na svém facebookovém profilu Právo s Láskou a dodává: „Rozhodnutí státních zástupců v dané věci je nejenom zákonné, ale i chytré.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace