Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lobbista Rittig jednal s novináři nahý! Exkluzivní informace o kmotrovi, který skončil v klepetech

14.02.2014
Lobbista Rittig jednal s novináři nahý! Exkluzivní informace o kmotrovi, který skončil v klepetech

Foto: archiv

Popisek: V této průhonické vile přijal Rittig novináře téměř nahý. Nikdy mu však oficiálně nepatřila.

Ivo Rittig byl ve čtvrtek zatčen. Důvodem mají být jeho mimořádně podezřelé obchody s pražským dopravním podnikem, které mu měly vynášet několik milionů měsíčně... Kmotr Rittig je u veřejnosti docela provařenou postavou, fakt, že za komunismu seděl v kriminále, protože udělal na tehdejší dobu astronomické manko cca 700 tisíc Kčs, a ven ho dostala až Havlova amnestie, je známý. Co se ale obecně neví, je jedno exkluzivní svědectví, pocházející z počátku jeho porevoluční kariéry.

Psal se podzim 1994 a do Prahy poprvé mířila zbrusu nová kolekce světové módní značky Versace. Do České republiky ji přivezl kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Velkolepá akce se uskutečnila v historických prostorách Vladislavského sálu na Pražském hradě, samozřejmě za přítomnosti prezidenta Václava Havla a jeho manželky Olgy.

Slavný návrhář Gianni Versace, který byl o tři roky později zavražděn na schodech před svým sídlem v Miami, sice do naší metropole nedorazil, zastoupili ho však výkonný ředitel firmy, bratr Santo, a o jedenáct let mladší sestra Donatella, která se starala o marketing a VIP zákazníky a později se stala samostatnou návrhářkou elegantní „lady“ řady Versus. Akce to byla velkolepá, svého druhu první Praze. Chybět na ní nesměl nikdo, kdo se považoval za součást nové společenské špičky.

Jednání, nebo exkurze?

Za exkluzivního partnera akce si Rittig vybral jeden z dnes již dávno zaniklých deníků, a tak jsme s kolegou fotografem automaticky akceptovali jeho návrh termínu a místa schůzky. Ve všední den dopoledne, v pražských Průhonicích. Tehdy velmi ambiciózní podnikatel sídlil v luxusní nové vile, jež mu ovšem nikdy oficiálně nepatřila. Její majitelkou byla jeho tehdejší přítelkyně, podnikatelka Lenka Vejvalková, dnešní královna Pařížské ulice a největší dodavatelka italské luxusní módy na český trh.

Otevřel nám bodyguard a na pána domu jsme museli nějakou tu minutu počkat, zřejmě pro zvýšení dramatičnosti situace. Poté nás konečně uvítal Ivo Rittig osobně – ovšem téměř nahý, jen s froté osuškou přes bedra. Již tenkrát ale byla jeho postava na míle vzdálena od řeckého boha Apollona, takže namísto úžasu vzbudil spíš rozpaky. Takto spoře oděn nás nejprve vlekl do zadního traktu vily, aby se pochlubil vnitřním bazénem, v němž se ještě před chvilkou cachtal.

Trapné velikášství

Z naší strany bylo jednání velmi věcné. Kdo kdy na Hrad dorazí, co se bude dít, jak bude pracovat během přehlídky fotograf… Byla to opravdu velká sláva, takže si kolega kvůli ní musel na můj nátlak pořídit nové sako – první v životě. Rittig se však snažil předvádět dál. Z módního týdne v Paříži přivezl sérii svých fotografií ze slavného hotelu Hilton, aby Češi viděli, jak to uvnitř vypadá. Nechyběly mezi nimi ani záběry jeho přítelkyně, třeba ve sprše.

O pravidlech etikety Rittig zřejmě nikdy neslyšel, neustále se dopouštěl prohřešků, které jeho partneři během jednání velkoryse přehlíželi. V éře podnikatelů ve fialových sakách s ohrnutými manžetami nebyl výjimkou, s přibývajícími léty jen vyměnil obleky. Co mu chybělo na noblese, vyvažoval tučností svých bankovních kont a rozdáváním drahých „pozorností“. Zřejmě si myslel, že peníze zmohou všechno, a okolí jako by mu neustále dávalo zapravdu.

Prodavač šikula

Rittig se původně vyučil prodavačem a lahůdkářem, nastoupil jako prodavač v samoobsluze na rohu Štepánské a Žitné a během dvou let se stal vedoucím. Velmi dobře se znal s tehdejší komunitou veksláků, údajně nakupoval přes známé v Tuzexu, aby pak zboží prodával „pod pultem“ s velkým ziskem.. Když se na jeho obchod chystala v září 1984 velká inventura, dostal echo dopředu a včas zakryl schodek asi 100 tisíc korun.

Podobně prý „řešil“ i druhou velkou inventuru o osm měsíců později, kdy mu v účetnictví chybělo dokonce tři čtvrtě milionu.Nakonec byl potrestán devíti lety odnětí svobody. Ve vězení však strávil jen polovinu. Ještě před pravomocným rozsudkem byl totiž tři roky ve vazbě a počátkem roku 1990 se dostal na svobodu po amnestii prezidenta Václava Havla. A zase začal podnikat. Tehdy už ale profese veksláka dostala nový název  - lobbista.

Mária Slušná

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace