Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naše peníze: Mastička z konopí za deset tisíc?

08.03.2013
Naše peníze: Mastička z konopí za deset tisíc?

Foto: archiv DM

Popisek: Těžce nemocní se konečně dočkají konopí pro léčebné účely

Pacienti s roztroušenou sklerózou, rakovinou nebo atopickým ekzémem budou pro utišení svých bolestí moci získat konopí na elektronický recept. Ve středu novelu zákona o léčivech podpořil Senát, zákonodárci ale do budoucna chtějí aspoň částečné hrazení léčivých prostředků pojišťovnami.

Cílem není legalizovat marihuanu, to jsem několikrát zaslechl při jednáních, a přestože by se možná mezi liberálními senátory našli příznivci, cílem je humánní akt zpřístupnění léčivého přípravku, který má prokazatelně medicínský efekt," vysvětlil za předkladatele poslanec Pavel Bém (ODS).

Luxus z konopí pro vyvolené?

Na tom se shodl i se členy horní komory, většina z nich se vyslovila, že novelu podpoří, i když mají výhrady. Senátorům v zásadě vadí dvě věci: vysoká cena léčivého konopí, která se u některých pacientů může vyšplhat až na 10 tisíc měsíčně, a povinnost elektronické preskripce.

„Tyto léky budou luxusem, který si ne každý bude moci dovolit. My se na věci týkající se lékařské péče nemůžeme dívat pohledem zdravého člověka s jistým příjmem. Kdo je nemocný, o příjem často přichází. V utrpení a bolesti jsme si rovni, přípravky by měly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jestli plně, nebo částečně, to je na zvážení," uvedla třeba Alena Gajdůšková (ČSSD).

„Marihuanová" farma

Konopí se bude první rok dovážet ze zahraničí, pak by se mělo začít pěstovat v České republice. Bude zřízen centrální úřad, který bude mít povinnost nakoupit veškerou úrodu od registrovaných pěstitelů a distribuovat léčebné konopí dále do lékáren. To podle senátorky Aleny Dernerové vytváří prostor pro byznys, hovořila dokonce o "konopné fotovoltaice". Zároveň dodala, že ji předkladatel ujistil, že k ničemu takovému nedojde.

Obavy stejného druhu ovšem projevil už při projednávání ve sněmovně poslanec Boris Šťastný (ODS). "Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má být registrátorem, kontrolorem a cenotvůrcem se stává obchodníkem. To znamená, že bude zařazen do obchodního řetězce, kdy bude produkt vykupovat a následně ho bude také prodávat. Současně vzniká nový registr, který budeme nuceni spravovat," připomněl Šťastný.

Bém však ve středu senátory ujistil, že státu zřízením registru a správou "konopné" agendy nevznikne nijak velká finanční ani byrokratická zátěž.

Konopí by jako léčivo mohlo ulevit od chronické neztišitelné bolesti, která se vyskytuje například u pacientů s roztroušenou sklerózou, onkologicky nemocných, nádorově nemocných, pomoci by mělo i nemocným encefalitidou, neuralgií, AIDS, pacientům s atopickým ekzémem nebo glaukomem v bolestivém stadiu. Do budoucna chtějí senátoři dořešit otázku aspoň částečného hrazení pojišťovnami.

S tím souhlasil i předkladatel Bém. "Podepsal bych myšlenku, že nedotované konopí je k ničemu, třeba pro starobní důchodce. Máme ale problém – oni si konopí opatřují a policie musí konat. Takže musí důchodce kriminalizovat. Víme-li, že proces úhrad není v naší kompetenci, naší povinností je tento legislativní nonsens napravit. Takže lepší něco než nic," zmínil Bém. Podle něj není možné, aby nadále trvala situace, kdy lidé trpící těžkými bolestmi byli trestně stíháni za to, že si vypomohou konopnou mastí, a přijatý právní předpis by to měl napravit.

Nyní novela zákona o léčivech míří na Hrad pro prezidentský podpis.

(zdroj: nasepenize.cz)