Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Profesor Franz se zastal Zemana i „lůzy, která maká za 12 tisíc". A promluvil i o nabídce od Babiše

12.02.2014
Profesor Franz se zastal Zemana i „lůzy, která maká za 12 tisíc. A promluvil i o nabídce od Babiše

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vladimír Franz

Neúspěšný kandidát z prezidentské volby, skladatel a výtvarník Vladimír Franz má možnost vrátit se do politiky. Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš mu nabídl, aby nastoupil jako náměstek na Ministerstvo kultury. V rozhovoru, který pro časopis Týden vedli novináři Jaroslav Plesl a Petr Kolář, vysvětlil Franz kromě toho svůj názor na ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga i prezidenta Miloše Zemana.

Během prezidentské kampaně si Vladimír Franz stihl utvořit obrázek o ostatních kandidátech. Na adresu Jiřího Dienstbiera říká, že jej velmi překvapil, protože se dobře znal s jeho otcem. „A najednou přišel člověk, který už od útlého věku dřepí v parlamentu - což je i případ Bohuslava Sobotky, Marka Bendy a dalších - a vlastně nikdy nebyl v životě. Na starém Dienstrbierovi bylo sympatické, že měl charisma, byl lidský a byla s ním sranda," popsal Franz.

„Takže jsem se na Dienstbiera těšil. A potkal jsem velmi úporného člověka, který prostě musí někam dojít a žádná sranda okolo není. Což pro mě bylo asi největší rozčarování z těch setkávání," shrnul umělec.

Rozhodl se volit Zemana

Zatímco jednoho z favoritů prvního kola volby, Karla Schwarzenberga, znal Franz už pětadvacet let a chodí spolu i na pivo, nového českého prezidenta Miloše Zemana potkal až těsně před koncem kampaně. Nakonec ho sám podpořil. „Pro mě je to jak kauza Rukopisů. Upřímně řečeno byl problém, jestli říct, že tu je syrová realita, anebo nějaká krásná duha," říká Franz.

 „Schwarzenberg si nechal dát deset podpisů od senátorů, pak celý podzim nedělal nic. Pak najednou vystartoval v posledních čtrnácti dnech, nevím, čí to byla práce, jestli Bakaly nebo koho. Ukázala se síla médií, to bylo vidět. Na druhé straně jeho štáb podcenil lidi, které někteří ze Schwarzenbergových stoupenců označovali za lůzu. Nebo že jsou lůzou lidé, kteří makají za dvanáct tisíc a večer holt nemají dilema, jestli jít střílet losy, nebo kamzíky. Ale to se z těch kaváren a vináren nevidělo," vystihl slabé místo kampaně šéfa TOP 09 Franz.

Navíc prý žijeme v zemi, kde hrdiny pohádek jsou lidé jako Jánošík, Kozina, Babinský a Rumcajs, nikoli knížepán.

Miloš Zeman má podle Franze „strašně pitomou výchozí pozici", folklór, který s sebou nese, mu prý rozhodně nepomáhá a na své straně nemá jediné médium, a tím pádem nemá komunikační kód. „Ale ať už je jakýkoliv, a stejné je to s Babišem, tak mu všichni říkají: 'Vy spadnete, Arnoštku', jak je to v Rozmarném létě," konstatuje Franz.

Nabídku od Babiše zvažuje. Bere ji jako profesní záležitost

Vladimír Franz nyní zvažuje nabídku šéfa hnutí ANO Andreje Babiše stát se náměstkem na Ministerstvu kultury. „Andrej Babiš mi zavolal v neděli v noci a zeptal se, zda bych nechtěl dělat náměstka ministra kultury. Protože se v té oblasti pohybuji pětatřicet let, tak jsem říkal: proč ne? Nechápu to totiž ani tak politicky jako spíš profesně," říká umělec.

„Když si to vezmeme do důsledků, mohli mi zavolat i z ČSSD nebo KDU-ČSL. Mám si hodit korunou? Nikdo jiný se neobjeví. Měl mi to nabídnout Václav Havel, Karel IV. nebo svatý Václav?" ptá se Franz. Ani ho prý nezajímal důvod, proč Babiš oslovil s touto nabídkou právě jeho.

Franz nehodlá spekulovat o tom, zda Babiš byl skutečně agentem Státní bezpečnosti, jak tvrdí slovenský Ústav paměti národa. „Já bych to nechal po půl roce, až zjistíme, jestli je to opravdu špatně, anebo dobře. Myslím, že i pro něj je to šok. Řídit firmu je něco úplně jiného než řídit ministerstvo," konstatuje výtvarník.

Franz ještě dodává, že za půl roku, až soud v Bratislavě v Babišově věci definitivně rozhodne, se ukáže, zda ministr financí, který spojuje moc ekonomickou, mediální a nyní i politickou, znamená ohrožení demokracie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová