Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Keller: Evropu už máme doma. Záleží jen na nás, jestli bude přítulná kočička, nebo vzteklá doga

11.02.2014
Keller:  Evropu už máme doma. Záleží jen na nás, jestli bude přítulná kočička, nebo vzteklá  doga

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jan Keller

Sociolog Jan Keller povede kandidátku sociální demokracie do evropských voleb. V rozhovoru pro server iDnes.cz prohlásil, že Evropa bude taková, jakou si ji uděláme. Keller se pokusí, aby si ČSSD udržela sedm europoslanců. Připouští, že každá volební prohra i zisk mu půjdou na vrub. V rozhovoru varoval před úspěchem národoveckých či nacionalistických stran.

Keller chce voličům připomenout přínos Evropské unie a zároveň bude chtít znát jejich názor. „V čem nám Evropská unie nepomáhá, v čem je vůči nám lhostejná, v čem nám škodí. Za třetí se pokusím naznačit, které problémy nejsme schopni vyřešit sami, a za čtvrté budu mluvit o tom, jak by měla sociálně demokratická frakce změnit fungování Evropy,“ uvedl lídr kandidátky ČSSD.

Evropu už máme doma. Záleží na nás, jestli bude milá a přítulná, nebo se bude chovat jako doga

V souvislosti s kampaní by Keller prý mohl používat argumenty typu: „Evropa bude taková, jakou si ji uděláme“ nebo „Evropa není hrozba, Evropa je příležitost“.

Keller měl i jeden nápad na motto kampaně, ale zatím se neujal: „Obyčejná kočka, která žije u každého baráku. Její název je evropská krátkosrstá kočka a někdo ji má dokonce v domácnosti. Evropu už také máme doma. Není ani vzdálená, ani nebezpečná, nijak nás neohrožuje, je velice milá, přítulná. Záleží na nás, jestli se k nám bude chovat jako evropská krátkosrstá kočka, nebo jako nějaká doga.“

Každý výsledek pod sedm míst bude mou vinou. Každý výsledek nad sedm míst budou mou zásluhou

Úspěchem pro sociální demokracii by bylo 21 europoslanců, uvedl Keller s nadsázkou. „Podle střízlivého odhadu bude dobré udržet těch sedm míst, které máme nyní. Zatím to vypadá, že každý výsledek pod sedm míst bude tak trošku mojí vinou a každý nad sedm bude tak trošku mojí zásluhou,“ řekl Keller serveru iDnes.cz.

Redaktor iDnes.cz Josef Kopecký ale připomněl, že voliči ČSSD nejsou tak proevropsky naladění. Keller odpověděl, že se v první fázi kampaně chce zaměřit na města, kde je velká základna ČSSD a kde bude mnoho euroskeptiků. „Budu jim vysvětlovat, v čem by se Evropská unie mohla změnit, a zároveň budu sbírat kritické podněty,“ vysvětlil.

Budu analyzovat věci, které se lidem na Evropě nelíbí

„Potom budu analyzovat, zda za to skutečně může Evropa, nebo jestli za ty věci, které se lidem nelíbí, může některá z předchozích vlád nebo globalizace. Ta by na nás dopadla ještě více, pokud by Evropa nefungovala a pokud bychom z ní v extrémním případě vystoupili,“ tvrdí sociolog Keller.

Hrozí, že poplatníci budou financovat nacionalistické frakce, které budou Evropu rozvracet

Keller se také zamyslel nad vzestupem stran, které jsou silně národovecké až nacionalistické, někdy jsou i xenofobní. Děje se tak ve 13 z 28 zemí Evropské unie. Keller se obává toho, že takové strany uspějí. Evropský daňový poplatník by tak financoval činnost frakce, která bude Evropu rozkládat.

Zahradil: Keller by měl být v čele komunistické kandidátky

První místopředseda ODS Jan Zahradil ve svém oficiálním vyjádření okomentoval kandidáty sociální demokracie pro volby do europarlamentu. Lídr Jan Keller by se podle něj se svými názory lépe vyjímal v čele kandidátky komunistické strany. Zahradil také soudí, že kvůli svým levicovým názorům Keller tvoří protipól pravicového novináře Adama B. Bartoše.

„Jan Keller by se lépe se svými názory vyjímal v čele kandidátky KSČM než ČSSD – pokud si tato chce hrát na standardní demokratickou stranu. Jeho krajně levicové postoje jsou v mnohém neslučitelné se základními pilíři, na nichž stojí euroamerická civilizace – jde zejména o jeho útoky na liberální řád, svobodný trh a volný obchod. Pan Keller je tak svým extremismem jakýmsi levicovým protipólem takového Adama B. Bartoše," napsal Jan Zahradil ve svém vyjádření, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Bartoš je pravicový novinář, kterého někteří považují za extremistu, a teď předseda strany Právo a spravedlnost.

Holt duch doby, Andrej Babiš by to neřekl líp

Jan Keller byl členem předlistopadové KSČ. V minulosti podle Zahradila dokázal, že je „bezzásadovým oportunistou". Jako důkaz cituje politik ve svém vyjádření i na svém Facebooku Kellerův výrok, který zazněl během rozhovoru pro MF Dnes: „Jestliže člověk pracoval v oblasti společenských věd, tak předpokladem byl vstup do komunistické strany. Kdybych dělal celý život závozníka, tak jsem dnes mohl být vzorný antikomunista a nadávat na ty, kteří studovali."

Na facebookovém profilu Zahradil ještě dodal s narážkou na šéfa hnutí ANO: „Holt duch doby, Andrej Babiš by to neřekl líp."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace