Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostové se prý chtěli trhnout od Topky a dát se dokupy s Babišem, Kalousek ale zasáhl. Nakonec přišli jen o Kasla

08.02.2014
Starostové se prý chtěli trhnout od Topky a dát se dokupy s Babišem, Kalousek ale zasáhl. Nakonec přišli jen o Kasla

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Chceš od nás informace? Tak koukej platit!

Starostové a nezávislí se podle informací Lidových novin odvrací od svého partnera - TOP 09. Hnutí STAN v čele s Petrem Gazdíkem chce v pražských komunálních volbách spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše a jeho oznámeným primátorským kandidátem Janem Kaslem. To dle informací deníku zneklidnilo 1. místopředsedu strany Miroslava Kalouska, který už učinil jistá opatření.

Starostové a nezávislí se rozhodli vystoupit ze stínu prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a v Praze postavit vlastního kandidáta. „Pro svůj projekt hledáme spojence, rádi bychom sestavili širší hnutí, v jehož čele má stát bývalý pražský primátor Jan Kasl," potvrdil odluku od TOP 09 Petr Gazdík.

Topkař Vávra Starosty odehnal

Starostové se tak zřejmě v Praze spojí s hnutím ANO podnikatele a ministra financí Andreje Babiše, které právě Kasla získalo jako lídra kandidátky. Gazdík nevyloučil, že podobná situace nastane i v dalších velkých městech. Také podle předsedy pražské TOP 09 Jiřího Vávry je výhodnější sestavit pro volby na magistrát dvě samostatné kandidátky. Potvrdil to první místopředseda STAN Stanislav Polčák.

„Naše krajská předsedkyně Jana Plamínková se setkala s reprezentanty pražské TOP 09 a naší organizaci bylo doporučeno, abychom kandidovali samostatně. Nebyla vyslovena žádná nabídka na společnou kandidátku s TOP 09, byť jsme o ni stáli. To nás dost překvapilo a musím říct, že nemile," řekl LN Polčák.

Pro TOP 09 to znamená podle deníku hned dvojí ránu. Strana nejen přijde o u veřejnosti oblíbeného spojence, ale může přijít i o poslední silovou pozici. Není divu, že toto rozhodnutí Starostů a nezávislých dle informací LN popudilo prvního místopředsedu TOPky Miroslava Kalouska. Ten proto údajně sáhl na pravomoce pražské TOP 09, když rozhodl,  že výběr lídra bude v rukou vedení strany a ne její organizace v hlavním městě.

Kalousek udělal tvrdé opatření

Podle listu existuje dokonce usnesení, které pravomoc vybrat si lídra pražské buňce odnímá. Více se na toto téma šéf poslaneckého klubu bavit nechce. „O Praze se s vámi bavit nebudu, nezlobte se," řekl Kalousek. Toho odchod Starostů mrzí prý o to víc, že se chtějí spojit s největším nepřítelem topky, s Babišovým ANO.

Polčák v rozhovoru pro LN vyjasnil, proč si vybrali Jana Kasla. „Do značné míry je pro nás partner TOP 09. Dlouhodobě se ale bavíme o tom, aby se sdružilo více proudů, mohu hovořit o zelených, nezávislých iniciativách... S těmito lidmi se bavíme už rok a půl a na tato jednání docházel Jan Kasl. Máme podobné programové myšlení, on je symbolem kompetentnosti," uvedl politik.

Za zcela chybné rozhodnutí TOP 09 považuje Polčák neschopnost strany Kasla v minulých volbách a volbách do Senátu navrhnout a afiliovat. Zároveň se místopředseda Starostů nedomnívá, že by Kasl byl výlučně kandidátem hnutí ANO. „Platí původní projekt, aby se sdružily osobnosti. Tam je prostor pro všechny, nejen pro ANO," podotknul.

S hnutím ANO Polčák osobně jednat nehodlá, to je prý záležitostí pražské organizace. „Po odmítnutí ze strany TOP 09 je na nich, jakou variantu zvolí. Preferuji variantu, která bude představovat výzvu pro Prahu," uzavřel pro Lidové noviny Stanislav Polčák.

Prohlášení Petra Gazdíka

Vzápětí poté, co vyšel zmíněný text v LN, dorazilo do redakce kajícné prohlášení šéfa STAN Petra Gazdíka. Stojí tam: „Starostové a nezávislí rezolutně odmítají, že by v komunálních volbách v Praze plánovali společnou kandidátku s hnutím ANO Andreje Babiše. Zároveň popírají, že by se rozcházeli s TOP 09, se kterou si spolupráci v různých typech voleb definovali v loňském roce v nové smlouvě o politické spolupráci.

„Tvrzení Lidových novin je v některých velmi podstatných detailech nepřesné či posunuté. S hnutím ANO do pražských komunálních voleb nejdeme. S Janem Kaslem dlouhodobě spolupracujeme, byl přítomen i na několika našich sněmech jako člověk velmi blízký názorům hnutí Starostové a nezávislí. I proto jsme s ním jednali jako s možným budoucím lídrem. Byli jsme ale zaskočeni zprávou, že se Jan Kasl stal lídrem hnutí ANO v Praze. Taková informace samozřejmě naši možnou spolupráci vylučuje, “ napsal předseda Petr Gazdík.

Prohraná bitva o Kasla

Skutečnost, že někdejší pražský primátor za ODS Jan Kasl má vést v metropoli hnutí ANO v podzimních komunálních volbách, překazila plány TOP 09 a Starostů, jak napsaly Novinky.cz. Ačkoli obě strany spolupracují na celostátní úrovni, v klíčové Praze si budou konkurovat. O Kasla už dlouho měli zájem právě Starostové. Ti ale ostrouhali, neboť jim ho odloudil Andrej Babiš.

Šéf Starostů Petr Gazdík je zklamán. „Mě mrzí, že Jan Kasl, se kterým jsme dlouhodobě vyjednávali, chce kandidovat za ANO. V případě, že bude lídr za ANO, není spolupráce možná. Neumím si představit, když to přeženu, že bychom vládli v Praze s ANO a zároveň ve Sněmovně interpelovali jejich zástupce, to bychom se dostali do velmi schizofrenní situace,“ řekl Právu Gazdík.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace