Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přes 160 tisíc mají měsíčně „nadlidi“ ze sněmovny. Počítejte s námi, budete se divit

08.02.2014
Přes 160 tisíc mají měsíčně „nadlidi“ ze sněmovny. Počítejte s námi, budete se divit

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanci prý dřou od rána do večera, takže se jejich platy vlastně rovnají almužně, o níž se ale většině občanů ani nezdá. Po odečtu daní, zdravotního a sociálního pojištění totiž dosahuje měsíční příjem každého z nich šestimístných cifer! Počítejte s námi, stačí jen sčítat, násobit, dělit.

Náš pan XY je fiktivní řadový poslanec, kterého jsme přivedli na svět pouze pro ilustraci částek, na které si naši zákonodárci přijdou každý měsíc. Nevykonává ve sněmovně žádnou funkci, trvalé bydliště má v Luhačovicích, v jejichž centru si také zřídil poslaneckou kancelář. Tedy v lázeňském městě, ležícím jihovýchodně od Zlína, u nějž státní správa předpokládá vyšší ceny a je zařazeno mezi tzv. statutární s průměrnými náklady.

Základ jenom naoko

Platová základna pro představitele státní moci činí od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2014 51 731 korun, tato informace je ale pro veřejnost od prvopočátku matoucí. Česká ekonomika je královstvím koeficientů, takže jeden takový se skrývá i zde. Základní poslanecký plat se totiž navyšuje koeficientem 1,08, takže reálně činí 55 900 korun hrubého. Pro poslanecké počty platí i další mimořádné pravidlo – zaokrouhluje se zásadně směrem nahoru na celé stokoruny. K základu se ještě přičítají další částky, tzv. náhrady, které nebyly až do počátku roku 2011 zdaňovány.

Víceúčelové, tedy na cokoli

Výdaje na cestování a stravování při tuzemských cestách a reprezentaci oficiálně pokrývá tzv. paušální náhrada výdajů ve výši 16 procent platové základny, tedy 8 277 korun. Poslanec XY tudíž dostává na každý pracovní den „kapesné“ 400 korun, přičemž průměrný oběd v restauraci Poslanecké sněmovny ho přijde na 60 až 70 korun, za rakvičku se šlehačkou zaplatí 6 korun.

Další víceúčelová paušální náhrada se počítá podle vzdálenosti obce, v níž má poslanec trvalý pobyt, od sídla komory Parlamentu, nebo od obce, v níž má poslanec kancelář:
- do 50 km ve výši 40 % platové základny
- nad 50 km ve výši 45 % platové základny
- nad 150 km ve výši 50 % platové základny
- nad 250 km ve výši 60 % platové základny

Pan XY si tudíž přijde měsíčně na dalších 31 039 korun, protože z Prahy do Luhačovic to má 320 km. Dostal by je i v případě, že by trvale žil v Praze a v Luhačovicích měl pouze poslaneckou kancelář.

Velkorysé počty

Za jednu zpáteční cestu autobusem zaplatí pan XY 650 korun, tedy měsíčně 2600 Kč. Bude-li cestovat rychlíkem s přestupem v Olomouci, utratí za jednu cestu do Prahy a zpět 956 korun, tedy měsíčně 3824 korun. Nejnákladnější je cestování autem – vozem s průměrnou spotřebou 6 l/100 km a ceně benzínu 38 Kč/l ho jeden pracovní výlet do sněmovny přijde na 1460 korun. Za plný pracovní měsíc by tudíž utratil 5840 korun.

Při použití soukromého vozu ke služebním účelům činí v roce 2014 oficiální sazba náhrady za ujetý kilometr 3,70 Kč. Pro pana XY to tudíž znamená 9472 korun. Celkově by tudíž vynaložil na cestování po silnici 15 312 korun. Velkorysé poslanecké náhrady mu však přiznávají proti ostatním občanům za stejný výkon dvojnásobek. K dobru si tudíž může přičíst každý měsíc 15 727 korun. Během čtyřletého funkčního období si tak přijde navíc na 754 896 korun. Za tyto peníze pořídí například Audi A4 nebo tři nové Škody Rapid.

Základní výplata

Kromě výše uvedených částek panu XY náleží ještě další paušál na provoz kanceláře ve výši 2200 korun. Měsíčně se mu tedy objeví na výplatní pásce:
- základní plat 55 900 Kč
- víceúčelová paušální náhrada 8277 Kč
- paušální náhrada podle vzdálenosti 31 039 Kč
- provoz kanceláře 2200 Kč
celkem tedy 97 416 korun hrubého

Výhodné naturálie

Ostatní poslanecké náhrady se proplácejí na faktury. Ty si vystavují třetí osoby a poslanci s nimi pouze vyslovují souhlas podpisem. V rámci tohoto tzv. naturálního plnění náleží našemu poslanci XY úhrada za užívání přiměřeně vybavené kanceláře v jeho volebním obvodu v Luhačovicích, tedy podle oficiální tabulky částka 22 000 korun měsíčně. Kancelář v centru tohoto lázeňského města se však dá pronajmout již za 3600 + 800 korun za energie a služby, celkem za 4400 korun. Například zde:http://www.jhreal.cz/nabidka-vice.php?id=40.

Pokud by se tento prostor nacházel například v domě některého rodinného příslušníka, pan XY by si po úhradě skutečných nákladů přišel měsíčně až na 17 600 korun navíc. K tomu si ještě může přičíst dalších 5200 korun na pronájem nábytku a poslanecký extra příspěvek na telefon a připojení k internetu 7000 korun, celkem tedy 29 800 korun.

Obdobná situace nastává při najímání asistentů. Není tajemstvím, že takto zaměstnává své rodinné příslušníky řada poslanců. Pokud tedy bude pro pana XY pracovat třeba jeho manželka, do jeho rodinného rozpočtu tak přibude měsíčně ze státního rozpočtu dalších 35 875 korun. Sečteno a podtrženo – pan XY se svou rodinou může při troše šikovnosti měsíčně dostat až 163 091 korun hrubého, což je při současné minimální mzdě 8500 korun příjem 19 lidí, pobírajících tuto odměnu za práci. Opravdu vykoná pro naši společnost o tolik víc?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace