Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Intrikoval, rozeštvával, likvidoval podřízené, z divných lidí dělal šéfy. Bývalý top zaměstnanec promluvil o vedení TV Nova

07.02.2014
Intrikoval, rozeštvával, likvidoval podřízené, z divných lidí dělal šéfy. Bývalý top zaměstnanec promluvil o vedení TV Nova

Foto: TV Nova

Popisek: Narozeninovou oslavou provázeli Renata Czadernová a Petr Suchoň.

Hospodářské noviny věnovaly dokonce celou dvoustranu dvacátému výročí televize Nova. Ta zahájila své vysílání právě 4. února 1994 a ve stejný den to oslavila mohutnou party v Národním muzeu. Deník líčí příběh televize od fenomenálních počátků, kdy se dokázala dostat na dnes nepředstavitelnou sedmdesátiprocentní sledovanost, přes vlastnické spory na přelomu tisíciletí, problematická manažerská rozhodnutí před několika lety, až po dnešní stav. Neutěšený, upřímně řečeno. Pátrali jsme, kdo je za tím…

Televize začala vysílat uprostřed devadesátých let, pod taktovkou Vladimíra Železného, který byl prý jedním ze symbolů této éry. „Takový souputník Václava Klause - oba pracovití, kultivovaní, bez smyslu pro humor a především tak nějak morálně ohební,“ vzpomíná Radek Bajgar, který v té době pracoval na Nově jako šéf nových formátů.

Hrouda sádla na Kavkách

V roce 1995 se první celoplošná soukromá televize dokázala dostat na sedmdesátiprocentní sledovanost, což jsou čísla, která s rozvojem televizního trhu už není možné zopakovat. „Proti nám tehdy byla jen taková hrouda sádla na Kavčích horách,“ vzpomíná Bajgar.

Prvotní úspěch Novy vyvrcholil v roce 1998, kdy televize hospodařila se ziskem 1,5 miliardy. Na přelomu tisíciletí ale přišly problémy. Nejprve Železný vyšachoval hlavního financiéra televize Ronalda Laudera, se kterým se pak několik let vedl množství soudních sporů, které nakonec skončily desetimiliardovou arbitráží, kterou musela zaplatit Česká republika.

Železný mezitím v televizi nadále vládl pevnou rukou, jeho vliv však slábl. V roce 2001 ještě dokázal přes strany opoziční smlouvy prosadit v Poslanecké sněmovně takovou podobu zákona o televizním vysílání, kterou sepsali právníci na Nově, ale hned následujícího roku do Novy finančně vstoupila skupina PPF, která po několika měsících neústupného Železného odvolala a nahradila ochotnějším Petrem Dvořákem.

Lauderovo nešťastné rozhodnutí

V roce 2005 pak PPF prodala Novu do rukou Ronalda Laudera a na transakci vydělala mnoho miliard. „Byl to nádherný obchodní případ," vzpomínal později šéf PPF Petr Kellner. Lauder si jako hlavního experta na televizní vysílání najal Adriana Sarbu, rumunského magnáta, kterému pro jeho povahové zvláštnosti začali podřízení prakticky okamžitě přezdívat „Drákula“.

Radek Bajgar, scenárista, kdysi zaměstnanec Novy, dnes scenárista, režisér a producent v produkční firmě Logline, se o tomto pánovi, proslulém mohutným knírem, rozepsal ve svém blogu… A je to zajímavé čtení. Mimochodem, Bajgar dlouho pracoval pro Novu, kde stál za projektem Ulice, Expozitura nebo Dokonalý svět, v současnosti je třetinovým podílníkem společnosti Logline, která v současné době intenzivně pracuje na projektu televizního filmu pro Českou televizi Neviditelní, k němuž právě Bajgar napsal scénář a hlavní role vytvoří Jiří Bartoška, Luděk Sobota či Ivana Chýlková. Pro ČT Logline vyrobila rovněž vědomostní soutěž Můžeme dál?. Na kontě má i kuchařskou show Jak chutná Česko.

Knír Stalina, ambice Ceausesca, bohorovnost dona Corleone

Na svém blogu Radek Bajgar napsal:  „Měl jsem svého času  mocného šéfa,  řídil nadnárodní mediální společnost - knír Stalina, ambice Ceausesca, bohorovnost dona Corleone. Podezíral,  intrikoval, rozeštvával, likvidoval podřízené, divné lidi naopak instaloval do funkcí. Činil téměř výhradně chybná rozhodnutí - bylo to až s podivem. Potvrdilo se to, když ho vyhodili: zůstala za ním astronomicky zadlužená a vyrabovaná firma - lidsky, finančně i programově.

Jak je to možné, že vydržel několik let? Snadno. Vytvořil si pověst, že ví. Že je všeho schopný. Že má strategii, informace, spojení s matrixem. Že má moc. Pak už mohl říkat i dělat cokoli. S vědoucím úsměvem říkal nesmysly zcela odporující realitě. Lidé  kolem jsou zaskočení, neb to bylo daleko za hranicí vkusu i odborného názoru. Ale když mu to prochází, tak za tím přece  něco musí být! Ví přece, co dělá. No a když se nevzbouříte při první kravině, už se vezete.  Iracionalita se stupňuje, pověst mocného se posiluje a  s ní i moc reálná. Je stejně nahý jako byl na začátku, ale už obklopen nešťastníky, kterým namluvil, že i oni jsou mocní. A oni opravdu jsou - budou-li to ostatní takto brát.“ 

Po řediteli Sarbu je vyrabovaná firma

Právě Sarbu si připsal na konto řadu kontroverzních obchodních rozhodnutí. K nejzásadnějším patří změna obchodní politiky, která výrazně zdražila reklamu. Reakcí byl masový přesun zadavatelů reklamy na jiné televizní stanice, které se tehdy začaly rozvíjet. Během půl roku se tak tržby Novy propadly o 53 milionů dolarů, což Sarbu stálo křeslo ředitele. Nyní se Nova snaží z jeho působení vzpamatovat a budoucnost kdysi kralující televize je spíše nejistá.

Ke dvacátým narozeninám na Novu jako společenský fenomén zavzpomínal i komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo. Podle něj byla tato televize obrazem optimismu devadesátých let, kdy jsme si ještě mysleli, jací my Češi jsme kabrňáci. Suverénně nejúspěšnější soukromá televize postkomunistického světa měla být jen další vizitkou českých „reformních premiantů“.

Krach Železného iluze podle Šídla i časově odpovídá krachu českého „bankovního socialismu“ a nadějí devadesátých let. Dnes ji tedy lze považovat za učebnicový příklad „české cesty kapitalismu“. Celé to bylo příliš drahé, dramatické, asi i zbytečné, ale zase prý můžeme být pyšní na to, že dokážeme i obyčejné věci dělat neobyčejným způsobem.     

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace