Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Sočí vybíjejí psy a kočky, tráví je jedem, takže umírají v krutých mukách, píše český biatlonista z olympiády

05.02.2014
V Sočí vybíjejí psy a kočky, tráví je jedem, takže umírají v krutých mukách, píše český biatlonista z olympiády

Foto: Pavlína Kubíčková

Popisek: Michal Šlesingr

Český biatlonista Michal Šlesingr dorazil již do Soči na zimní olympijské hry. Ve svých zápiscích ale píše o tom, co ho v ruském městě nepříjemně zasáhlo – vybíjení potulných psů a utrpení delfínů a kosatek.

„Na letišti jsem si u parkoviště všiml policejní pochůzky se psem, kousek za nimi se poflakoval jeden volně pobíhající, hned mi přišlo na mysl, jaké má štěstí a v duchu jsem si přál, aby mu vydrželo. V Sochi totiž ‚pro olympiádu‘, nebo chcete-li ‚pro čistější a krásnější Sochi‘ padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček,“ píše ve svém textu Michal Šlesingr.

„Problém s odchytem potulných psů tu zřejmě nikdy nikdo neřešil, ale jak se začala blížit olympiáda, snaží se i Sochi blížit západním metropolím, a to poněkud morbidním způsobem,“ dodává biatlonista.

Nechovají se agresivně, jsou bázliví

V Rusku byl prý už několikrát a nikdy se psi nechovali agresivně, naopak byli dost bázliví, protože musí často snést kopance. „To, jakým způsobem se v Sochi rozhodli takových psů zbavit, mi jako člověku, který má 2 psy doma, nahání husí kůži. Volně žijící psy a kočky se totiž v Sochi rozhodli otrávit, takže tato zvířata umírají dlouhou dobu a velmi krutým způsobem. Když jsem viděl několik videí trpících psů na internetu, jen mě napadla otázka, jakou cenu že má Sochi 2014?“ ptá se Šlesingr.

„Desetimiliardy EUR? Čert je vem, ač si o tom můžeme myslet cokoli, peníze se prostě utrácí, ale proč musí stát také tisíce životů? Kromě několika lidských většinou těch, kteří nemohou promluvit, kteří se nemohou bránit, ať už jsou to kosatky, o kterých jsem psal dřív, delfíni, kteří otročí ve 4 (!) delfináriích v Sochi, nebo psi a kočky v ulicích města,“ zakončil sportovec.

Co k tématu dodal později:

„Jelikož některé zpravodajské portály z mého webu vybraly několik citací a použily je pro články, u kterých samozřejmě musely být i „lákavé nadpisy", což zvedlo vlnu nevole u některých čtenářů, mám potřebu situaci trochu dovysvětlit.

V žádném případě nemám potřebu nijak špinit Rusko a jeho obyvatele, k čemuž mě nikdo ani nenabádal a není to mým cílem. Našel bych tu určitě i pozitivní záležitosti, nicméně momentálně mi leželo v žaludku spíš několik těch negativních. To že jsem nějakým způsobem poukázal na to, které události spojené s olympiádou mi vadí, neznamená, že jsem hned proti Rusům. Kdyby se ke mně doneslo to samé třeba o Německu, neměl bych problém o tom také napsat příspěvek. Dokonce i chápu, že je potřeba například onu situaci s volně pobíhajícími psy řešit, nicméně nemohu si pomoct, že se to tady událo naprosto špatným způsobem. Roky to tu nikdo neřešil, proto se tato zvířata tolik přemnožila, nyní na olympiádu se drastickou cestou situace vyřešila, avšak až odsud odjedeme, vrátí se za nějakou dobu vše do starých kolejí, protože opět si nikdo nebude všímat volných zvířat a ty se budou vesele množit. Kdyby místo trávení našli řešení, které nebude tolik morbidní a bude třeba i dlouhodobé (například tím, že by vybudovali útulky a o opuštěná zvířata by se postarali a zamezili jejich rozmnožování), neřekl bych ani slovo. Delfinárium ve Vancouveru mi nevadilo proto, že jsem o něm tou dobou ani nevěděl a hlavně jsem neměl takovou představu o tom, co stojí za tím pozlátkem dovádějících delfínů, nyní kdyby to bylo na mně, s radostí bych ho také zavřel!

Někomu přijde také absurdní, že mě trápí problémy zvířat a nevšímám si problémů lidí, což je opět jen zdeformovaná myšlenka. Jde pouze o to, že jsem přesvědčen, že o problémy typu válečných konfliktů, občanských válek se mnohem obšírněji zajímají kterákoli média a také by se o ně mely zajímat vlády jako takové, zatímco na zvířata se už pak nedostává, proto občas vynesu některý názor ohledně právě zvířat. Není to proto, že by mě lidské problémy nezajímaly. Před odletem na olympiádu jsem se vyjádřil například k tomu, zda by měly být hry konány v zemích, kde jsou porušována zásadním způsobem lidská práva. Nevím, zda to bylo otištěno, ale myslím si, že ne, že by měl MOV mnohem přísněji posuzovat, kde budou hry pořádány.

Pokud si někdo myslí, že místo kritizování určitých věcí bych měl bojkotovat olympiádu, nemyslím si, že bych tím mohl něco změnit. Připadá mi to pouze jako přehazování odpovědnosti na sportovce, který je pouze prostředním článkem v tomto dění.

Závěrem jen tolik, že nefandím ani východu ani západu, fandím prostě člověčenství v dobrém smyslu.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová