Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třetí věk: Volby vyhrál Miloš Zeman … a zase jsme rozpolcení

08.03.2013
Třetí věk: Volby vyhrál Miloš Zeman … a zase jsme rozpolcení

Foto: tvrtm

Popisek: Přímá volba prezidenta rozdělila občany na dva nesmiřitelné tábory

Ani v rodinách se lidé nedokáží shodnout, kdo je pro nás lepší. Zda pan Zeman nebo pan Schwarzenberg.

Ale možná, že ti hádající se dost dobře neberou v úvahu realitu, které v naší společnosti panuje: ať je to generační rozdíl, sociální rozdíl, představy o směřování státu a pořádek v zemi. Lidé jsou neklidní, protože jim chybí pocit jistoty, že budou schopni i nadále financovat svůj běžný životní styl. A tak projektují své představy do prezidenta – který zatočí se zdrojem jejich nejistot, obav a problémů.

 

… marasmus ve společnosti?

 

Pojem „marasmus“, pod kterým můžeme rozumět negativní duchovní stav, se vyslovuje v mnoha ohledech, a také adresně. To, že je společnost rozpolcená, není nic nového a jistě k tomu přispívají i způsoby, jakým někteří řeší svou nespokojenost. Možná, že tomu napomáhá naše odtrženost od ostatních zemí, které jsou kolem nás, a velmi nízký kulturní styk, jazyková neznalost, a také historická neznalost. Ale to je to nejmenší. Vždyť my vždycky dáme na toho, kdo dokáže nejlépe slovy pofoukat naše rány, která v nás trčí, aniž jsme prošli dobou, kdy vznikaly.

 

Ale jak se vůbec formuje vědomí nových generací, které si nemohou dost dobře vyhodnotit, co je nebo není problém a jak s tím souvisí jejich osobní problém. Mladík, který dnes, podle tisku, sprejem poškodil Zemanovu nemovitost, byl zapáleným voličem, který neunesl prohru svého kandidáta. A je výtržníkem, tedy způsobil výtržnost a bude mít problém. Zřejmě byl mezi těmi, kteří nejen doufali, ale také se snažili přispět k tomu ze všech svých sil, aby zvítězí pan Schwarzenberg, a tak se hluboce ponořil do své dočasné role volitele, že udělal, co udělal.

 

Byl to individuální výkřik člověka, který zřejmě podlehl adrenalinu. A volba pana Schwarzenberga provázelo mnoho věcí, jen ne strategie k tomu, aby opravdu zvítězil. Je mu jen ke cti, že se nesnížil k boji, který je, bohužel, nějak podivně zažitý, ale historie náš může poučit o tom, že právě tací lidé vítězí, i když na jiné úrovni. V očích těch, kteří se jen tak k něčemu nesníží, i když je motivace silná. A musím přiznat, že se mi to líbilo. Ale tím to zřejmě neskončí.

 

Dozvuky napětí a zklamání se budou zřejmě objevovat v různé formě. A než to jakž takž ustane, budou tu nové volby, daleko důležitější, které rozhodnou o směřování naší země v čele se zvoleným prezidentem. A média zase spustí svou kanonádu a může se stát, že naši zemi roznesou na kopytech. A našim sousedům, tedy německy mluvícím zemím se to může rozležet v hlavě, což může mít pro nás dost vážné následky třeba jenom v tom, že se přesídlí firmy do své mateřské země a že budou mít lidé, cestující do těchto zemí za prací, možná problémy.

 

… Nečasova vláda není Zemanova vláda

 

Velmi brzy se možná střetne prezident s Nečasovou vládou a nastane další problém – tlak na její odstoupení. Vláda plní určitý program a má mnoho nedodělků. Budeme tedy zase v neurotickém stavu, protože vláda má velmi malé procento přízně lidí, nastanou třenice s cílem se udržet a nyní se jí opravdu nevyplatí to, co podcenila – sociální smír a komunikaci. Na to však doplatí ti, kterým nastavení reforem vyhovovalo, a zařídili si podle toho svůj život.

 

Každá změna je může stát nějakou ztrátu, takže, bude tu zase další skupina nespokojených, které potáhnou proti panu Zemanovi a k nim se přidají neúspěšní volici pana Schwarzenberga. A bude to trvat delší dobu, než se všechno ustálí, i s dopadem na jednotlivce nebo skupiny.

Na co bych ráda apelovala, v této předzvěsti, je to, aby se lidé na tyto změny připravili a promysleli si, jak nastaví svůj další životní program. Nedá se nic jiného dělat.

 

Zatím nám pan Zeman neřekl, jak míní uspořádat situaci v zemi a zda ji bude uspořádávat s ohledem na občany, kteří mají hypotéky, příjmy na přežití, spoustu problémů sociálního a zdravotního charakteru. A zda má budoucí vláda, kterou bude jmenovat možná v dohledné době, nachystaný předem program, aby nezpůsobila novou krizi, která by mohla některé lidi vést k zoufalým koncům. Nechme se tedy překvapit, přátelé!

(zdroj: tretivek.cz

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace