Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bursíkův LES sice ulovil textaře Horáčka, zato má dokonale utajené webovky. A místo programu manifest jak z 19. století

04.02.2014
Bursíkův LES sice ulovil textaře Horáčka, zato má dokonale utajené webovky. A místo programu manifest jak z 19. století

Foto: Facebook

Popisek: Hlavní osoby nové strany LES

Známý český producent a skladatel Michal Horáček sympatizuje s Liberální ekologickou stranou (LES), kterou založil Martin Bursík, a podílel se také na vzniku jejího manifestu. Prozradil to na své stránce na Facebooku.

„Nejsem, nikdy jsem nebyl a nejspíš ani nebudu členem žádné strany. Levicově nesmýšlím, ale nepovažuji se ani za pravičáka - tyto kategorie mi mnoho neříkají. Cítím se však být liberálem,“ píše Horáček na svém facebookovém profilu.

„Příčí se mi jakékoli překážky, které člověku brání uplatnit svůj talent (každý nějaký máme), a to nejen proto, že se narodil rodičům, kteří nepatří do nějaké psané či nepsané nomenklatury (buržoustům, kulakům, Židům, Romům), ale i těm, kteří nemají konexe na mocenských místech a drzost využívat jich na úkor ostatních," dodává skladatel.

Stranu založil Bursík s Hollanem

Liberální ekologickou stranu krátce před předčasnými volbami založil Martin Bursík s aktivistou Matějem Hollanem. Jak už název strany napovídá, zaměřuje se především na ekologii a svobodnou společnost.

„Byl bych rád, kdybyste si Vy, kteří o aktivním působení v politice uvažujete, ten Manifest přečetli. Třeba Vás nezaujme, třeba ano. V druhém případě možná dojdete k názoru, že liberální ideály chcete prosazovat a že k tomu máte i prostředek,“ vyzývá Horáček a na zmíněný manifest odkazuje.

To je také jediná schůdná možnost, jak se k nějakým relevantním informacím o nové straně dostat. Zadáte-li si ji totiž do vyhledávače, odkáže vás to na její Facebook, kde se nejdůležitější informací jeví poněkud dlouhý výplod známého grafika Beneše, jak (a jak rád) tvořil logo strany. O programu ani zmínky – protože manifest, jakkoliv s ním nelze nesouhlasit, program politické strany není, ta by měla alespoň naznačit, jak svých idejí hodlá dosáhnout.

Manifest Liberálně ekologické strany (LES)

Jsme liberálové. Naším politickým cílem je vytváření, nepřetržitá kultivace a ochrana prostředí rovných příležitostí pro všechny bez rozdílu. Jsme si vědomi, že i v demokracii trvale hrozí, že se určitá skupina bude snažit vytvářet podmínky pro ni výhodnější, což bude znevýhodňovat ostatní. Historie nás učí, že kdykoli získala moc jedna skupina obyvatel nad druhou, ať již z důvodů rasových, rodinného původu, náboženských či jakýchkoli jiných, vždy šlo o dobu temnou. Proto budeme vytvářet a chránit rovné šance a rovné konkurenční demokratické prostředí pro všechny. Budeme bránit vzniku a moci monopolů nejen v ekonomické oblasti, ale budeme hájit i svobodu a nezávislost veřejnoprávních sdělovacích prostředků na byznysu i politice.

Jsme liberálové, věříme v lidský rozum i cit, aktivitu a činorodost. Věříme, že při ctění morálních zásad každý člověk sám nejlépe posoudí, co pro něj znamená štěstí a jak k němu dojít. Možnost svobodně se vzdělávat, osvojovat si rozličné dovednosti a pracovat, považujeme za zásadní. Jsme si vědomi, že součástí svobody musí být i zodpovědnost za vlastní konání.

Jsme liberálové a jsme si vědomi širšího kontextu našeho konání. Vše, co se děje v globalizovaném prostředí naší planety, se nás bytostně týká. Současně i my ovlivňujeme světové společenství svými činy.

Jsme liberálové, kteří uvažují v delším horizontu než je příští měsíc, rok či volební období. Svoboda jednotlivce pro nás nekončí pouze tam, kde zasahuje do svobod druhých, ale také tam, kde ohrožuje svobody generací, které přijdou po nás. Proto prosazujeme udržitelný rozvoj, tedy takový rozvoj, který zajistí potřeby současnosti, aniž by ohrozil splnění potřeb budoucích generací. Současně jsme si vědomi, že definice udržitelného rozvoje je překonaná, že poškození ovzduší a proměna oceánů dosáhly již takového rozsahu, že ohrožují stamilióny lidí nedostatkem potravin, suchem a záplavami. Chceme-li zachovat dosud nenarozeným naději na kvalitní život, musíme problematizovat model nezbytnosti neustálého růstu ekonomiky a odpoutat se od závislosti na fosilních palivech.

Jsme liberálové, podporujeme podnikání a chceme motivovat podnikatele i občany k širšímu využívání ekologicky šetrných technologií, a to zejména pomocí ekonomických nástrojů. Chceme postupně směřovat Českou republiku mezi hlavní tahouny ochrany životního prostředí v EU, přičemž tento cíl považujeme za základ budoucí konkurenceschopnosti a dlouhodobé prosperity naší i evropské ekonomiky. Chceme snižovat závislost České republiky na rychle ubývajících neobnovitelných přírodních zdrojích. Chceme zachovat divokou přírodu v národních parcích, ale pečovat i o kulturní krajinu a její tvář, vytvářenou člověkem po staletí.

Jsme liberálové a podporujeme decentralizaci, tedy rozvoj místní ekonomiky, místní výroby a spotřeby zemědělských produktů i energií. Tyto trendy podporujeme také jako obranu proti zneužívání dominantního postavení na trhu. Podporujeme také kooperaci, která je základem zdravého rozvoje lokálních aktivit.

Jsme liberálové a chceme přispět k proměně České republiky v zemi, která bude patřit mezi světovou špičku ve vývoji a aplikaci nových technologií a inovací nastupující třetí průmyslové revoluce. Víme, že toho nelze dosáhnout bez podpory vědecké práce a investic do kvalitního vzdělání.

Chceme podporovat kulturu, bez níž je ohrožen cit společnosti i její smysl pro demokracii. Touha po umění a cit pro krásu nejsou elitářství, ale samozřejmá součást důstojné a smysluplné existence.

Jsme liberálové, kteří věří, že lidé si nemohou zachovat svoji identitu a duševní integritu, pokud si nevypráví své vlastní příběhy, v nichž se odráží jejich vidění světa a především vlastní země a jejích problémů. Jsme proti relativizaci zločinů minulosti. Pro společnost je důležité umět rozeznat a pojmenovat dobro a zlo.

Komunismus, stejně jako ostatní totalitní ideologie, jsou s demokracií z povahy věci neslučitelné. Jsme si vědomi nebezpečí mocenských, politických i ekonomických zájmů současného Ruska, jimž se bráníme i členstvím v evropských a euroatlantických strukturách. Naši budoucnost vidíme více v sepjetí se Západem než s Východem.

Jsme zemí ve středu Evropy, pro kterou je nejen nutností, ale především příležitostí aktivně a sebevědomě přispívat k materiální i duchovní prosperitě Evropy. Podporujeme evropskou integraci, která zajišťuje mír na evropském kontinentu. V Evropské unii by se Česká republika měla chovat konstruktivně a nesobecky. Uvědomujeme si důležitost Severoatlantické aliance a spojenectví s USA pro naši demokracii i bezpečnost. Česká republika musí konečně začít plnit své závazky v rámci NATO, mimo jiné dostatečnou péčí o své ozbrojené síly.

Prezident Václav Havel vtiskl České republice obraz státu, který je principiálním ochráncem demokracie a lidských a občanských práv. Jeho hodnotový systém sdílíme a navazujeme na něj. Lidská a občanská práva jsou pro nás hodnotami univerzálními, a proto podporujeme jejich dodržování nejen v České republice, ale na celém světě. Odmítáme pragmatické kompromisy jednostranného nadřazení ekonomických zájmů nad obecné hodnoty lidskosti.

Víme, že podstatou světa a života je nejistota. Přesto je úkolem státu zajistit takové sociální jistoty a důstojné životní podmínky, které umožní každému začlenit se do života společnosti.

Jsme liberálové a podporujeme rozvoj občanské společnosti, ve které se lidé angažují v různorodých spolcích, sdruženích, občanských iniciativách a dalších aktivitách. To však nemění naše přesvědčení, že politické strany mají v moderní demokracii nezastupitelnou úlohu.

Založili jsme Liberálně ekologickou stranu (LES) proto, aby vše, co jsme zde uvedli, vstupovalo do života prostřednictvím jasných, čitelných a vynutitelných pravidel, kterými jsou zákony, které vznikají na parlamentní půdě.

LES je standardní politická strana. Vítá členy a členky, kteří do ní vstupují. Současně však věnuje péči a respekt i Liberálnímu fóru, platformě vytvořené stranou, kde stranická legitimace není podmínkou k účasti na debatě. Toto fórum přispívá nejen ke generování inspirativních podnětů, ale také poskytuje lidem (jimž politické vize a správa věcí veřejných leží na srdci) příležitost se s LES dobře seznámit dříve, než do ní případně vstoupí. Prostřednictvím Liberálního fóra pak LES udržuje nepřetržitou otevřenost vůči světu i kritice.

Pro současné i budoucí členy Liberálně ekologické strany platí: Buďme sami tou změnou, po které nejvíce toužíme.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová