Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uklízí pro několik firem, jinou práci v 58 letech nesežene. S invalidním manželem musejí vyjít z 50 korun na den. Životní K.O.

02.02.2014
Uklízí pro několik firem, jinou práci v 58 letech nesežene. S invalidním manželem musejí vyjít z 50 korun na den. Životní K.O.

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH Pracovat neznamená v současném Česku také důstojně žít, chudoba ohrožuje stále víc poctivě pracujících lidí. Manželé Dana a Pepa žijí už několik let v podmínkách, kterou si spousta lidí ani nedokáže představit, přestože Dana stále pilně dře.

V Česku je bídou ohrožen milion lidí, čili každý desátý člověk. Určitě některé znáte nebo k nim možná patříte. Jako třeba kamarádka Dana s Pepou. Ona pracuje pro několik firem jako uklízečka, navzdory vysokoškolskému titulu a letité praxi už déle než deset let jinou práci nemůže sehnat. Je jí totiž 58 let. Její o osm let mladší muž, bývalý zdravotník-záchranář, je devět let v plném invalidním důchodu. Má vážné zdravotní problémy vinou žloutenky typu C. Po intenzivním pátrání, kde k ní přišel, vyšlo najevo, že ho zřejmě infikoval zubař špatně sterilizovaným nástrojem. Jednoznačně prokázat vinu se ale nepodařilo. Dana si každodenní dřinou vydělá 7200 Kč měsíčně, Pepův invalidní důchod v současnosti činí 6835 Kč. Měsíční příjem jejich domácnosti tudíž činí 14 035 Kč.

Život jako na chodníku

Manželé bydlí v garsoniéře ve 2. patře bez výtahu, na hlavní vršovické třídě s 24hodinovým provozem. Pokud tedy potřebují vyvětrat, musí na sebe pokřikovat, aby se vůbec navzájem slyšeli. Navíc přímo pod okny mají vchod do hospody, kolem nějž se houfují na chodníku opilci s půllitry v ruce. Když se koná akce na nedalekém sportovním stadionu, nedá se mezi nimi ani projít. Stížnosti nepomáhají.

Se psem obývají prostor 17 m2, k němuž náleží uzoučká chodbička a koupelna s toaletou. Topí plynovými kamny, pořízenými na vlastní náklady, teplou vodu zajišťuje plynová karma. Započítána je i sklepní kóje, kterou vzhledem k pravidelnému vykrádání sklepních prostor raději přestali používat, protože co do ní uložili, jako by rovnou vyhodili do kontejneru. Platit ovšem za její „užívání“ musí. Menší byt už ani neseženou, a tak za tento „luxus“ musí měsíčně zaplatit:

základní nájemné 3175 Kč
služby 120 Kč
úhrada za karmu 35 Kč
záloha plyn 1850 Kč
záloha elektřina 1290 Kč
odvoz odpadu 120 Kč
celkem 6590 Kč

Nezbytné náklady

Každý měsíc musí manželé bezpodmínečně uhradit jízdné MHD, počítat s poplatky u lékaře a doplatky na léky, koupit základní hygienické potřeby. Nakrmit svou jedinou radost – ovčáka Arnyho, kterého si přivezli zuboženého z útulku, když mu bylo asi sedm měsíců. A pro jistotu se snaží odložit stranou alespoň něco málo, kdyby se třeba rozbila pračka. Tudíž:
MHD: Dana 550 Kč
           Pepa 260 Kč
léky a poplatky 800 Kč
krmivo pro psa 800 Kč
hygiena, praní a úklid 600 Kč
záloha 500 Kč
celkem 3510 Kč

Čarování v kuchyni

Za jídlo se Dana snaží utratit co nejméně a musím říct, že umí v kuchyni doslova čarovat. Do práce odchází až po poledni, a tak každý den vaří. Díky tomu utratí za stravu pro dvě osoby pouhé 3000 korun měsíčně. Musí tedy vyjít s padesátikorunou na osobu a den. Nepijí, nekouří, o ovoci a laskominkách opravdu mohou nechat jenom zdát. Po sečtení nejnutnějších nákladů manželům zbývá na veškeré ostatní potřeby, tedy oblečení, obuv, poštovné atd. pouhých 935 korun. „Když nám přijde například nedoplatek za plyn či elektřinu, znamená to katastrofu,“ říká Dana. „Na dva a půl tisíce jsme museli žádat o splátkový kalendář.“

V bolestech nadosmrti?

Od útlého mládí Dana v práci dřela, takže ji už několik let trápí bolesti zničeného kyčelního kloubu. Trpí jimi stále, budí ji i v noci. Doporučenou operaci si však nemůže dovolit. „Jakmile bych zůstala v pracovní neschopnosti, nedokážeme uhradit ani nejnutnější životní náklady. Skončili bychom na ulici,“ konstatuje unaveně. „Zkrátka to budu muset vydržet až do smrti. A pracovat dál i v důchodu, protože bude tak nízký, že bychom nepřežili. Přestože celý život makám jako kůň.“ Finančně nedostupné jsou pro ni i podpůrné léky, které by jí alespoň trochu ulevily.

Pomůže nová vláda?

Podle údajů Českého statistického úřadu je  hranice chudoby příjem 9 683 čistého nebo 11 065 korun hrubého na osobu. Takoví lidé sice neumírají hlady, ale rozhodně si nemohou dovolit žít na úrovni, která je běžná pro většinu společnosti. Chudobou v EU nejvíc trpí dlouhodobě nezaměstnaní, ale také senioři, a to zvlášť když žijí sami.

Z dostupných dat vyplývá, že v Česku je chudý každý desátý občan. Naproti tomu v Lucembursku je za chudého považován ten, kdo si za rok nevydělá ani 19 523 eur, tedy v přepočtu necelých 44 000 českých korun měsíčně. Nová vláda premiéra Sobotky slibuje nápravu. Opravdu budou i Dana s Pepou moci ještě někdy důstojně žít?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace