Petr Nečas prosazoval dobrou věc a Kalousek mu to zatrhnul, prozrazuje budoucí ministryně
29.01.2014
Foto: ČSSD
Popisek: Michaela Marksová Tominová
Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) zřejmě ve vládě Bohuslava Sobotky usedne do křesla ministryně práce a sociálních věcí. V rozhovoru pro server iDnes.cz prozrazuje, jak těžkou práci vlastně vzala. Prý je toho hodně, co je třeba napravit po exministru Jaromíru Drábkovi (TOP 09). Za jeden nápad pochválila Petra Nečase (ODS). Chtěl prý pomoci maminkám, ale Miroslav Kalousek (TOP 09) to zatrhl.
Pokud Michaela Marksová-Tominová skutečně usedne do křesla ministryně práce, hodlá především uvést do pořádku systém výplaty sociálních dávek a obnovit fungování úřadů práce. Lidé, především ti, kteří jsou závislí na pomoci státu, musí začít v sociální systém opět věřit. Stabilizace systému zabere nějaký čas, teprve potom přijde čas na některé změny. Na prvním místě bude třeba vypsat nové výběrové řízení na správce IT systému výplaty sociálních dávek. Teoreticky by se to mohlo podařit do konce roku. Bude třeba dořešit i konec sKaret. To jsou všechno věci, které na ministerstvu zůstaly po exministrovi Jaromíru Drábkovi (TOP 09).
Revoluční záležitost a údajný radikalismus
Až se podaří systém stabilizovat, uzavřít kauzu sKaret a tak podobně, dojde i na návrhy, které by měly pomoci maminkám s dětmi, např. v návratu do práce z mateřské dovolené. Podnikatelé by se mohli dočkat úlev, pokud matky zaměstnají.
„Ve vládním prohlášení by měla být podpora zaměstnavatelů, kteří, když zaměstnají především matky dětí, tak například dostanou slevu na odvodech na sociálním pojištění. To je mimochodem věc, kterou už kdysi navrhoval pan Nečas, když byl ministrem práce, a tenkrát mu to zamázl pan ministr financí Kalousek. Tato věc by byla na naše poměry velmi revoluční, pomohla by strašně moc matkám s prací. Musíte ale spočítat, jaký by byl výpadek na sociálním pojištění,“ prozrazuje Marksová-Tominová.
Jako dlouhodobá zastánkyně rovnosti žen a mužů si přímo na MPSV hodlá posvítit na to, jak jsou odměňováni za stejnou práci muži a ženy. Nebrání se ani diskusi nad povinným dělením rodičovské dovolené mezi otce a matku. Důrazně ale odmítá, že by některý z jejích návrhů svědčil o tom, že by byla radikální feministkou. Jako o extremistce o ní čas od času píše např. předseda Občanského institutu Roman Joch. Budoucí ministryně své kritiky vyzývá, aby řekli, co je vlastně radikální na názorech o podpoře rodiny. To je přece věc, kterou prosazuje celá EU.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová