Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vykopli jsme ho, tvrdí dnes lidovci ve sněmovně. Kalousek po nich ale pálí z minometu

25.01.2014
Vykopli jsme ho, tvrdí dnes lidovci ve sněmovně. Kalousek po nich ale pálí z minometu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Miroslav Kalousek

Lidovci vrací úder Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a vzkazují: Jeho odchod nám výrazně pomohl. Reakci si vysloužil Kalousek za svůj výrok ve sněmovně na lidoveckou adresu o tom, že ze strany odešel kvůli jejímu obojakému pokrytectví a protože se nemohl rozhodovat s čistým svědomím.

Při projednávání služebního zákona začal předseda poslaneckého klubu TOP 09 prát špinavé prádlo a veřejně setřel lidovce. „Kdybych se mohl s čistým svědomím a bez uzardění podepsat pod všechna hlasování, která jsem v tričku KDU-ČSL prodělal, tak jsem z té strany neodcházel, pane předsedo,“ uvedl v jedné debatě. „Obojaké pokrytectví KDU-ČSL k vyrovnání se s minulostí bylo jedním z hlavních důvodů, proč řada z nás v roce 2009 tu stranu opustila a založila politický subjekt, kde se něco takového nesmí,“ doplnil. Někteří lidovci vzali jeho výrok s úsměvem, další mu rychle připomněli vlastní minulost.

Kalousek se chtěl spojit s komunisty

Kandidát na ministra zemědělství lidovec Marian Jurečka na slova Miroslava Kalouska reagoval pro ParlamentníListy.cz takto: „Chtěl jsem na ten výrok už včera ve sněmovně reagovat, ale nakonec jsem se rozhodl, že nebudu vyhrocovat situaci, protože slova, která říkal, věcně k debatě o zákonu o státní službě nepatřila,“ uvedl Jurečka. „Pokud hovořil o obojakosti a o tom, jak v roce 2002 hlasoval pro to, aby se na pozice ministrů nevztahovalo lustrační osvědčení nebo lustrační zákon a dnes to vykládá tak, že to dělal pod nějakým nátlakem nebo proti svému vlastnímu svědomí, tak mi to přijde neskutečně úsměvné,“ dodal. Upozornil také na jeho vztahy s komunisty.

„Dokonce byl předsedou KDU-ČSL v době, kdy začal aktivně domlouvat to, aby šli lidovci do vlády, která by se aktivně opírala o podporu komunistů. To byly jeho aktivní kroky, ke kterým ho nikdo z členské základny nenutil. Šlo o jeho rozhodnutí jako předsedy. Je neuvěřitelné, že dnes hovoří tímto způsobem,“ dodal. Přidal také svůj názor na to, proč vlastně Kalousek novou stranu založil. „To, že založil TOP 09, přičítám tomu, že lidovecká členská základna ho po kroku, kdy zkoušel dávat vládu dohromady za podpory komunistů, donutila během 24 hodin odstoupit z pozice předsedy. Zásadní vliv v politické straně ztratil,“ vysvětlil Jurečka.

Jurečka: KDU odchod Kalouska výrazně pomohl

Při bilancování také lidovecký místopředseda uvedl, že odchod Miroslava Kalouska byl pro stranu jednoznačně pozitivní okamžik. „Vnímám to jako plus. KDU-ČSL jeho odchod výrazně pomohl. Došlo ke generační obměně a vládnou u nás standardní demokratické principy, máme širokou členskou základnu,“ podotkl Jurečka. Kalouskovo vyjádření se ho osobně nedotklo, spíš mu vadilo kvůli ostatním členům strany. „Naši stranu prezentuje spousta lidí a kvůli nim mi jeho výrok vadil. Na druhou stranu jsem nechtěl ani ve sněmovně situaci eskalovat i proto, že v řadách TOP 09 a Starostů a nezávislých jsou lidé, kterých si nesmírně vážím. Také nechci paušalizovat, že to, jak hovoří Miroslav Kalousek, je obraz celé TOP 09,“ dodal.

Od lidovců prý odejít musel

Lidovecký poslanec Jan Bartošek upozornil na to, že by si měl Kalousek zamést spíš před vlastním prahem. „Pan Kalousek byl první, kdo chtěl v téhle zemi vládnout s komunisty, a to si myslím, že vysvětluje všechno. Hodnoty, které vyznávala KDU-ČSL, dostatečně nereprezentoval a odejít musel. Bylo to přirozené vyústění vývoje. Vzhledem k tomu, že on byl vrcholným představitelem, tak je otázkou, za kým ta obojakost směřuje a s kým zůstala,“ reagoval Bartošek.

Podobně a možná ještě ostřeji se vyjádřil i senátor Jiří Čunek. „Miroslav Kalousek vstoupil do lidové strany několik let před rokem 1989. Právě on je reprezentantem dvojaké minulosti. KDU-ČSL se mohla vrátit do Parlamentu jen proto, že Kalousek a jeho lidé odešli. Naopak KDU se očistila od těchto lidí a ukázalo se to i ve volbách. Dvojaký přístup k morálce byl vlastní Kalouskovi a jeho lidem, kteří odešli, a důkazem je, že byl ochoten vládnout klidně za podpory komunistů. Když odešel, začala očista strany,“ uzavřel.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace