Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odpudivý, arogantní katolík v ČT! Navíc lže, hodnotí expert. Co by tomu řekl papež František, ptá se

20.01.2014
Odpudivý, arogantní katolík v ČT! Navíc lže, hodnotí expert. Co by tomu řekl papež František, ptá se

Foto: Wikipedie

Popisek: Tomáš Holub

Hitem uplynulého týdne ve sdělovacích prostředcích bylo podle mediálního odborníka Petra Žantovského vystoupení generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba v pořadu České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou. To nemělo pranic společného s křesťanskou pokorou, láskou a snášenlivostí, naopak chvílemi působilo až odpudivě.

Čtvrteční pořad České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou patřil tématu církevních restitucí. „Každého, kdo pořad viděl, určitě nejvíc zaujalo vystoupení generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba. To je zajímavý člověk, který vystudoval teologii, je vysvěcen na kněze, měl by být podle tradiční představy vzorem křesťanské pokory, lásky a snášenlivosti,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

V tomto pořadu však Tomáš Holub předváděl pravý opak zmíněné představy. „Jeho mediální vystupování připomínalo ze všeho nejvíc takové ty podnikatele v raných 90. letech, kteří chodili v těch skořicových sakách, bílých ponožkách a mokasínech a na každou kameru či každý mikrofon reagovali velice hystericky, arogantně, povýšeně a jejich postoj ke světu by se dal shrnout do věty ´Já mám pravdu a vy mi do toho nemáte co mluvit´. Tohle byl přesně postoj, kterého se držel pan Holub během pořadu,“ konstatuje Petr Žantovský.

Zástupce církve byl v pořadu chvílemi až odpudivý

Generálnímu sekretáři vytýká, že svým oponentům i moderátorce skákal do řeči, ironizoval je, zesměšňoval a byl velmi hysterický. „Musím říct, že chvílemi až odpudivý. Člověk si ho dokázal představit v pozici velmi vysoce postaveného funkcionáře nějakého direktivního režimu, který opravdu velmi nesmlouvavě a apodikticky diktuje světu kolem sebe své názory. Několikrát zopakoval, že církve tu nejsou kvůli věřícím a že poskytují služby pro ostatní lidi, ale zároveň i jeho samého zároveň zradila nějaká vnitřní dispozice čas od času říci pravdu a vyjádřit to, co si opravdu myslí,“ poznamenává mediální odborník.

Poukazuje na to, že Tomáš Holub několikrát během pořadu vyjádřil myšlenku, že všichni lidé kromě těch, co s ním souhlasí, jsou zkaženi komunismem a přeloženo do češtiny tedy úplně hloupí a bezcenní. „Kdo si nemyslí, že církve mají dostat ty majetky, o které usilují, a v tom režimu, v jakém o ně usilují, tak jsou podle něj zkaženi komunismem a ničemu nerozumí. To je velmi nekřesťanský postoj k věci a myslím si, že pokud bude církev vystupovat tímto způsobem, míněno katolická, tak za pár let nebude mít ani jednoho farníka a nepotrvá to ani těch třicet let, co má ještě od státu pobírat příspěvek,“ míní Petr Žantovský.

Čeští katolíci se chovají v rozporu s tím, co káže papež František

V té souvislosti lituje, že v pořadu nezaznělo, že většina církví v Evropě se financuje sama z darů, z různých prostředků a vlastní hospodářské činnosti. „Tak by to mělo fungovat i v České republice. Například v Německu existuje institut tzv. církevní daně, ale tu platí pouze věřící. Financování církví je zcela odříznuto od státního rozpočtu a od jakékoli zátěže na daňové poplatníky, kteří se na tom nechtějí podílet. A to je velmi odpovědný přístup. Pro pana Holuba to jistě není věta, kterou by slyšel rád, ale proč ji neřekl někdo z oponentů, třeba pan Grospič nebo pan Klimeš, to opravdu nevím,“ diví se Petr Žantovský.

Z mediálního hodnocení, které pro ParlamentníListy.cz provedl hned po pořadu Jiří Mikeš, zaujala Petra Žantovského věta, že papež František dělá českým katolíkům medvědí službu tím, že káže skromnost. „Nevím, jak to pan Mikeš myslel a nepolezu mu samozřejmě do interpretace jeho slov. Ale já bych to obrátil. Čeští katolíci dělají medvědí službu ne papeži Františkovi, ale církvi jako takové, protože znehodnocují její jméno v očích lidí, a to věřících i nevěřících. A chovají se opravdu velmi nekřesťansky a v naprostém rozporu s tím, co káže stávající hlava církve,“ tvrdí mediální odborník.

Každý lže, jen generální sekretář si nezametl před vlastním prahem

Ke generálnímu sekretáři České biskupské konference ještě dodává, že na svých stránkách uvádí, že od roku 2006 působil jako poradce ministryně obrany. „To je zajímavá informace, protože v roce 2006 jsme měli dva ministry obrany. Jeden se jmenoval Kühnl a druhý Šedivý, ale žádnou ministryni. Paní Parkanová nastoupila až v roce 2007. Takže pokud pan Holub poučuje a za ten pořad snad sedmdesátkrát řekl někomu do očí ´Vy lžete´, tak by si měl zamést před vlastním prahem a opravit si vlastní stránky, protože na nich zcela jednoznačně lže. Buď on, nebo ten, kdo to o něm s jeho vědomím napsal,“ říká Petr Žantovský.

A neodpustí si poznámku k moderátorce pořadu. „Upřímně řečeno jsem jí pozici nezáviděl ani trošku. Ale navzdory tomu, že tento díl byl ekrazitní, tak ho paní Jílková zvládla bravurně. Ocenil jsem i její body language, když si oblékla šaty s malbou Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem. Protože když se podíváte na tu Dámu s hranostajem, tak to je pěkná potvora. To je ženská, které je potřeba se trošku bát, která vyvolává obrovskou sympatii, ale zároveň určitou úctu, respekt i hrůzu. Takže to na sebe paní Jílková oblékla opravdu velmi vhodně a příhodně,“ oceňuje mediální odborník.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace